Rośliny domowe

Przesadzanie kwiatów doniczkowych. Trzymaj się tych złotych zasad

Jeśli zależy ci na dobrej kondycji i atrakcyjnym wyglądzie roślin, powinieneś pamiętać o ich regularnym przesadzaniu. W przeciwnym razie może dojść do nadmiernego zbicia bryły korzeniowej oraz całkowitego wyjałowienia gleby. Podczas zmiany doniczki i podłoża warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Dzięki nim na pewno nie zaszkodzisz kwiatom.

Przesadzanie kwiatów doniczkowych. Trzymaj się tych złotych zasad
Podczas przesadzania rośliny nie możesz zapomnieć o pielęgnacji bryły korzeniowej.Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Odpowiedni okres przesadzania kwiatów

Zmiana doniczki oraz podłoża powinny odbywać się na przełomie lutego i marca. Wczesna wiosna to dobry moment, ponieważ większość roślin jeszcze nie kwitnie i nie owocuje.  W związku z tym stres związany z przesadzaniem nie będzie dla nich aż tak odczuwalny. Nie zaleca się również przesadzania późną jesienią oraz zimą. Znacznie mniejsza ilość naturalnego światła oraz obniżenie temperatury utrudniają roślinie aklimatyzację w nowym podłożu.

Pamiętaj jednak, że przesadzanie kwiatów kwitnących czy owocujących w niektórych przypadkach jest koniecznością. Jeśli zauważysz pierwsze objawy gnicia, to bez względu na porę roku przenieś roślinę i pozbądź się przegniłych korzeni. Jeśli tego nie zrobisz, wkrótce może ona stracić wszystkie liście. Jej korzenie nie będą w stanie podtrzymywać rośliny przy życiu.

Zmiana podłoża rośliny po zakupie

Obowiązkowe jest również przesadzanie kwiatów po zakupie. Przynosząc do domu konkretną roślinę, nie wiesz tak naprawdę, w jakiej kondycji są korzenie. Zdarza się, że w marketach czy sklepach ogrodniczych rośliny są przelewane. Jeśli nie podejmiesz szybkiej i skutecznej interwencji, nowego okazu możesz już nie uratować. W bryle korzeniowej możesz zauważyć także obecność szkodników. Im szybciej podejmiesz z nimi walkę, tym większe są szanse na zwycięstwo.

Częstotliwość przesadzania roślin

Nie ma reguły odnoszącej się do częstotliwości przesadzania, którą można byłoby stosować uniwersalnie. Przede wszystkim należy zmieniać doniczki i podłoże roślinom, których korzenie wystają z osłonki lub wyrastają ponad powierzchnię ziemi.

W przypadku młodych okazów zaleca się coroczne przesadzanie, ponieważ korzenie znajdują się w intensywnej fazie wzrostu. Istnieją jednak gatunki szybkorosnące, które mimo upływu lat również należy przesadzać co roku. Należą do nich między innymi:

 • epipremnum,
 • filodendrony,
 • zielistki,
 • maranty,
 • monstery Deliciousa,
 • monstery Monkey Mask.

Z kolei rośliny storczykowate nie lubią być przesadzane. Jeśli nie zachodzi konieczność zmiany doniczki, lepiej zostawić storczyki w pierwotnym podłożu. Sukulenty również przesadza się rzadko — raz na dwa lub trzy lata. Należy zmienić ich podłoże dopiero wtedy, gdy przestają się mieścić w dotychczasowej doniczce.

Rośliny, których rozwój po roku znacznie spowalnia, możesz przesadzać co 2-3 lata. Wówczas zaleca się zmianę doniczki na tę ze średnicą większą o 5-10 cm (w zależności od wielkości rośliny). Kwiatom, którym zmieniasz podłoże co roku, zaleca się wymianę doniczki na większą o zaledwie jeden rozmiar. To oznacza, że średnica doniczki powinna wzrosnąć o 2-3 cm.

Odpowiednie podłoże oraz drenaż doniczki

Najważniejszą zasadą w przesadzaniu kwiatów i nawożeniu jest znajomość preferencji każdej rośliny. Te czynniki mają ogromne znaczenie podczas doboru odpowiedniego podłoża. Przykładowo, paprocie dobrze rozwijają się w nieco kwaśnym podłożu. Z tego względu warto je sadzić w glebie uniwersalnej z dodatkiem torfu. Z kolei sukulenty muszą mieć dobrze przepuszczalne podłoże, w którym nie będzie zatrzymywała się woda. Do ziemi warto więc dodać piasek lub agroperlit.

Drenaż doniczki możesz wykonać na kilka sposobów. Najważniejsze jest to, by na dnie umieścić niewielkie kamyczki, keramzyt czy drobno potłuczone fragmenty glinianych naczyń (to doskonała forma recyklingu). Dzięki temu korzenie będą miały dostęp do świeżego powietrza. Z kolei kamyczkach będzie mogła się zbierać woda, która zostanie odprowadzona z podłoża.

Pielęgnacja bryły korzeniowej

Podczas przesadzania rośliny nie możesz zapomnieć o pielęgnacji bryły korzeniowej. Przesadzanie kwiatów po zakupie czy po kolejnym roku uprawy, to dobry moment na oględziny korzeni. Na co dzień widzisz jedynie łodygę, liście czy kwiaty. Nie wiesz, co dzieje się pod powierzchnią ziemi.

 • Jeśli korzenie są zbyt zbite, należy je delikatnie rozluźnić, rozplątać. Dzięki temu będą mogły się dalej rozwijać.
 • Suche oraz zbyt długie pędy należy podciąć, ponieważ nie służą rozwojowi rośliny.
 • Nie należy zasypywać ziemią nawet najmniejszych objawów gnicia. Trzeba od razu je odciąć, by proces nie postępował.

Jeśli w wyniku pielęgnacji bryły korzeniowej okaże się, że dysproporcja między wierzchnią częścią rośliny a jej korzeniami jest zbyt duża, powinieneś pozbyć się kilku zewnętrznych pędów. W przeciwnym razie roślina nie będzie się rozwijała.

Podlewanie i nawożenie przesadzonej rośliny

Przesadzanie kwiatów i nawożenie mają szczególne znaczenie dla rośliny w procesie ukorzeniania się w nowym podłożu. Nadmiar wody może sprawić, że Twoja roślina zacznie gnić. Aby tego uniknąć, odczekaj co najmniej 3-4 dni od posadzenia rośliny. Na ogół nowe podłoże samo w sobie jest już wilgotne.

Należy się również wstrzymać z natychmiastowym nawożeniem roślin po przesadzeniu. Nowa gleba będzie bogate w składniki odżywcze. Pierwsze substancje nawożące możesz zaaplikować roślinie co najmniej miesiąc po zmianie podłoża.

Sadzenie rośliny w odpowiedniej fazie Księżyca

Niektórzy uważają, że między przesadzaniem rośliny a fazą Księżyca zachodzi niezwykle ważna zależność. Zgodnie z zasadami kalendarza księżycowego rośliny najlepiej przesadzać, kiedy Księżyca ubywa. Dochodzi do tego w III i IV kwadrze, które następują tuż po pełni. W tym okresie rośliny mają być mniej wrażliwe na uszkodzenia, szybciej się regenerować oraz aklimatyzować do nowego podłoża.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy kalendarz lunarny faktycznie ma odniesienie do rozwoju roślin doniczkowych. Dotychczasowe badania naukowców opierały się przede wszystkim na wpływie faz Księżyca na warzywa czy owoce. Jeśli jednak jesteś przesądny, to dla wewnętrznego spokoju lepiej przesadzać rośliny, gdy Księżyca ubywa. Niektórzy wierzą bowiem, że zmienianie roślinom podłoża w nowiu może znacznie pogarszać ich kondycję.

Przeczytaj również: Fazy księżyca a uprawa roślin

Przesadzanie kwiatów doniczkowych krok po kroku:

Krok 1. Przygotuj stanowisko do przesadzania. Powinny się na nim znaleźć:

 • nowe doniczki, osłonki,
 • podłoże dostosowane do potrzeb roślin,
 • keramzyt/kamyczki umożliwiające roślinie odpowiedni drenaż,
 • narzędzia do przesadzania.

Krok 2. Przygotuj warstwę drenażową na dnie osłonki.

Krok 3. Tuż przed zmianą podłoża rośliny intensywnie ją podlej. Dzięki temu łatwiej będzie wyjąć bryłę korzeniową z doniczki. Jeśli jednak pędy zbyt mocno wystają z osłonki, możesz delikatnie je podciąć lub rozciąć doniczkę i wyjąć bryłę.

Krok 4. Przyjrzyj się bryle korzeniowej. Dokonaj stosownej pielęgnacji.

Krok 5. Warstwę drenażową delikatnie posyp ziemią. Następnie umieść w niej roślinę. Obsyp ją nowym podłożem. Na koniec możesz delikatnie ugnieść glebę. Pamiętaj jednak, by za bardzo jej nie zbić.

Krok 6. Przesadzoną roślinę umieść w odpowiednim dla niej miejscu. Przez pierwszy tydzień warto chronić ją przed bezpośrednim kontaktem z promieniami słonecznymi. Wówczas zyskasz pewność, że nie ulegnie poparzeniu.

Przesadzanie kwiatów ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i wzrostu rośliny. Jeśli zastosujesz się do powyższych zasad, z pewnością zwiększysz szanse na udaną uprawę. Pamiętaj, że najlepiej stosować się jednocześnie do wszystkich zasad.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

podlewanie roślin

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przesadzanie kwiatów doniczkowych. Trzymaj się tych złotych zasad"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.