Spis treści:
Dlaczego na pomidorach pojawiają się żółte piętki?
Nic nie może się równać ze smakiem soczystych pomidorów z własnej grządki, dojrzewających bezpośrednio na słońcu. Chociaż są to jedne z najchętniej uprawianych warzyw w ogrodach przydomowych, ich uprawa może sprawiać pewne problemy. Zdarza się, że pomidory nie dojrzewają w całości. Wówczas przy szypułce owoców pojawiają się zielone lub żółte piętki. Dlaczego tak się dzieje? Poznaj najczęstsze przyczyny przebarwiania pomidorów.
- Nieprawidłowe przycinanie liści – nadmierne usuwanie liści powoduje, że na owocach pomidorów może powstawać oparzelizna słoneczna.
- Niedobór potasu – jeśli na pomidorach pojawiają się żółte piętki, to oznacza, że brakuje im potasu. Niedostateczna ilość tego pierwiastka sprawia, że owoce słabo dojrzewają i nie wybarwiają się do końca. Dzieje się tak, ponieważ potas wpływa na syntezę likopenu, czyli pigmentu, który nadaje czerwony kolor pomidorowi.
- Duże wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą – aby pomidory nabrały czerwonej barwy, potrzebna jest im m.in. odpowiednia temperatura. Jeśli temperatura jest niska (poniżej 15 st. C), nie wytwarza się etylen, który odpowiada za dojrzewanie owoców. Na dojrzewanie pomidorów niekorzystnie działa także wysoka temperatura (powyżej 30 st. C.).
- Zbyt duże dawki wapnia – dla prawidłowego wzrostu pomidory potrzebują wapnia, jednak nie można przesadzić z jego ilością. Inaczej na owocach pojawią się żółte piętki.
- Niewłaściwe podlewanie – w przypadku pomidorów warto też zadbać o odpowiednie nawodnienie. Przelanie sprawia, że w owocach nie wytwarza się potrzebny do dojrzewania etylen. Z kolei zbyt suche podłoże może znacznie zakłócać pobieranie składników odżywczych przez system korzeniowy.
Jeśli pomidory mają żółtą piętkę to oznaka braku składników mineralnych. Fot.123RF.com
Jak zapobiegać żółtym piętkom na pomidorach?
Jak sprawić, żeby pomidory dojrzewały w całości? Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Aby zapobiec żółtym piętkom na pomidorach, należy przede wszystkim zabezpieczyć owoce przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Dlatego podczas przycinania warto zastawić kilka liści nad owocami.
W przypadku niedoboru potasu warto zadbać o dokarmianie roślin nawozami zawierającymi ten pierwiastek. W tym przypadku doskonale się sprawdzi popiół drzewny do podsypywania krzaków, który jest bogatym źródłem potasu. Można też użyć gnojówki z pokrzywy lub nawozu z bananów do podlewania pomidorów. Oprócz tego wskazane jest też zapewnienie roślinom systematycznego nawadniania.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów na krzaku? Jest na to kilka sposobów
Zmienna pogoda niszczy pomidory, choroby atakują – czy to koniec uprawy? Ogrodnik radzi, co robić
Co robić z ogórkami w sierpniu? Samo podlewanie nie wystarczy