Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co robić z ogórkami w sierpniu? Samo podlewanie nie wystarczy

Sierpień to czas zbioru ogórków. Nie oznacza to jednak końca naszej uprawy. Odpowiednio zadbane rośliny mogą nam dawać plonu aż do połowy września. Podpowiadamy, co zrobić z ogórkami w sierpniu, aby jak najdłużej owocowały. Najważniejsze są cztery zasady.  

Co robić z ogórkami w sierpniu? Samo podlewanie nie wystarczy
Podpowiadamy, co zrobić z ogórkami w sierpniu, aby zbierać plony aż do połowy września. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Co robić z ogórkami w sierpniu – najważniejsze zabiegi 

W sierpniu zbieramy ogórki, co nie znaczy, że możemy już sobie odpuścić ich pielęgnację. Rośliny w tym czasie wciąż potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych. Co należy robić z ogórkami w sierpniu? Są cztery zasady: 

  • Regularne obrywanie ogórków 

Zbieraj owoce regularnie co dwa lub trzy dni. To spowoduje, że roślina nie skupi się na produkcji nasion i ładowaniu energii w starsze ogórki, a będzie produkować nowe. Zaprzestanie zbierania ogórków sprawi, że nie będzie nowych przyrostów rośliny.  

  • Odpowiednie podlewanie 

Ogórki w ponad 90% składają się z wody i potrzebują jej do rozwoju. Dlatego w sierpniu nie można zaniedbać ich podlewania, zwłaszcza w czasie upałów. Ziemia pod ogórkami powinna być zawsze lekko wilgotna, nigdy nie sucha. Te rośliny nie lubią też przelewania, lepiej więc podlewaj je częściej, a mniej obficie. Wodę lej tak, żeby unikać moczenia liści i kwiatów, co pomoże uniknąć chorób grzybowych. Rób to rano, między godziną 6:00 a 8:00, ewentualnie po godzinie 18:00. Bardzo ważne jest, aby do podlewania ogórków nie używać zimnej wody. Może to spowodować zakrzywianie owoców. 

  • Usuwanie liści 

Liście ogórków z czasem żółkną i brązowieją. Stare liście należy obrywać. Żółć niekoniecznie może być przyczyną choroby czy działalności szkodników, ale często jest. Wszystkie odbarwione liście regularnie obrywaj, nawet jeśli przyczyną ich powstania nie jest choroba. Lepiej też usunąć te liście, które stykają się z podłożem. W ten sposób pomożesz ogórkom unikać chorób grzybowych.  

  • Nawożenie 

Czas zbiorów nie oznacza, że można zaniechać nawożenia. W sierpniu ogórki potrzebują mniej azotu, a więcej fosforu i potasu. Nie można jednak całkowicie zaniechać używania azotu, bo roślina wytwarza wciąż nowe przyrosty. Nawożenie pomoże jej też stawić czoła atakom chorób i szkodników.  

Przeczytaj również: Dlaczego ogórki gniją na krzaku? Przygotuj roztwór z dwóch składników, podlewaj i pryskaj

ogórki Z gniciem ogórków doskonale poradzą sobie naturalne nawozy i opryski. Fot. CanvaPro

Nawożenie ogórków w sierpniu – przepisy na naturalne nawozy 

W nawożeniu ogórków w sierpniu najlepiej sprawdzą się nawozy naturalne. Dzięki temu można uniknąć przenawożenia, które bardziej roślinie zaszkodzi, niż pomoże. Oto kilka przepisów na naturalne nawozy do ogórków:  

  • Nawóz i oprysk z drożdży do ogórków 

Drożdże mają właściwości bakteriobójcze oraz zawierają azot, fosfor, potas i żelazo. To decyduje nie tylko o ich właściwościach odżywczych, ale i zwalczającym choroby.  

Przepis i zastosowanie nawozu z drożdży: 10 g suchych drożdży i dwie łyżki cukru rozpuść w litrze ciepłej wody. Odstaw na dobę. Rozcieńcz w stosunku 1:5 i podlewaj krzewy ogórków pod korzeń raz w tygodniu.  

Przepis na oprysk z drożdży: 100 g mokrych drożdży rozpuść w litrze ciepłego mleka, odstaw na kilka godzin i dolewamy do 9 litrów wody. Tak przygotowane drożdże możesz wykorzystać dolistnie jako opryski przeciw szkodnikom.   

  • Nawóz dolistny ze skrzypu polnego do ogórków 

Właściwości skrzypu polnego nie tylko wzmocnią roślinę, ale pomogą zwalczyć szkodniki i choroby. Wśród nich również mączniaka i przędziorka, które często atakują grzyby. Przygotuj gnojówkę ze skrzypu, którą potem możesz wykorzystać jako oprysk lub do podlewania rośliny.  

Przepis na nawóz ze skrzypu polnego: 1 kilogram świeżego skrzypu zalej 10 litrami wody. Wymieszaj i odstaw na kilka dni do fermentacji. W sierpniu nawóz ze skrzypu polnego stosuj już tylko jako oprysk. Gnojówka ze skrzypu wymaga dużego rozcieńczenia z wodą na oprysk, stosunek wynosi 1:50. Spryskuj ogórki co trzy dni przez trzy tygodnie.  

  • Nawóz ze skórek banana do ogórków 

Skórki banana zawierają dużo potasu, fosforu, magnezu, wapnia i kwasu krzemowego. Wszystkie te składniki są potrzebne do rozwoju krzakom ogórków.

Przepis na nawóz ze skórek banana: skórkę bananową pokrój i zalej w litrowym słoiku wodą, po czym odstaw na dwa dni. Po tym czasie wymieszaj z wodą w stosunku 1:1 i podlewaj roślinę raz w tygodniu. Jako oprysk taki nawóz pomoże w walce z mszycami.  

Źródła: gardenia.net, deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Upały i deszcze niszczą uprawy ogórków. Jak szybko uratować ogórki przed żółknięciem?

Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.