Spis treści:
- Skąd pochodzi jodła kaukaska?
- Jak wygląda jodła kaukaska?
- Najlepsze stanowisko dla jodły kaukaskiej
- Sadzenie jodły kaukaskiej
- Jodła kaukaska podlewanie
- Choroby i szkodniki atakujące jodłę
- Pielęgnacja jodły kaukaskiej
Skąd pochodzi jodła kaukaska?
Jodła kaukaska (inaczej Nordmanna, łac. Abies nordmanniana), podobnie jak inne jodły, należy do rodziny sosnowatych. Naturalnie rośnie w rejonach gór Kaukazu. Można spotkać ją zatem w Rosji, Turcji, Azerbejdżanie i Gruzji. Roślina lubi klimat łagodny ze stosunkowo ciepłymi zimami, niezbyt upalnym latem i wysoką wilgotnością powietrza.
Jednym z największych importerów tego drzewka jest obecnie Dania, w której panują warunki dobrze dopasowane do uprawy. W innych częściach Europy iglak nie jest tak popularny w ogrodach, parkach czy lasach. Wszędzie natomiast wykorzystywany jest jako choinka na Boże Narodzenie. Drzewko pierwszy raz zostało sprowadzone do Europy w XIX wieku. Rozległe uprawy znajdują się także w Kanadzie.
W Polsce warunki do uprawy jodły kaukaskiej nie wszędzie są odpowiednie. Roślina prawdopodobnie przyjmie się w okolicach nadmorskich, na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Warto spróbować ją jednak uprawiać, ponieważ bardzo ładnie wygląda szczególnie w przydomowych ogrodach, a także w donicy na balkonie lub tarasie.
Jak wygląda jodła kaukaska?
W naturze jodła kaukaska osiąga nawet 25-30 m wysokości. W uprawie ogrodowej dorasta jednak do kilku metrów, do osiągnięcia 3 m może potrzebować nawet… 10 lat! Kształt drzewa jest stożkowaty i regularny. Z tego powodu jodła kaukaska bardzo często sadzana jest jako tzw. soliter, czyli samotne drzewo na trawniku.
Gałęzie iglaka są ustawione praktycznie poziomo, a same igły są płaskie, błyszczące i nie kłują. Ich głęboka ciemnozielona barwa sprawia, że świetnie prezentują się w ogrodzie. Roślina jest zimozielona, więc zdobi ogród cały rok. Szyszki są dość duże i podłużne, rosną do góry, a nie wiszą (podobnie jak w przypadku innych jodeł).
Odmiany jodły kaukaskiej
Podobnie jak wiele innych drzew iglastych i jodła kaukaska ma sporo ciekawych wytworzonych przez człowieka odmian. Do najczęstszych należą:
- Barabits Compact – jodła karłowata dorastająca do zaledwie 50 cm po 10 latach, ma kulisty kształt i świetnie nadaje się do ogródków skalnych, wrażliwa na mrozy i wymagająca sporo słońca, ma bardzo dekoracyjne igły, które na początku są żywo zielone,
- Pendula – wyrasta do 4,5 m wysokości, jej korona jest stożkowa, odmiana wymaga wilgotnego stanowiska,
- Golden Spreader – kolejna karłowata odmiana (rośnie do 1 m), która swoją nazwę zawdzięcza żółto-białym, błyszczącym igłom.
Jeśli szukasz rośliny do ogrodu skalnego, warto wybrać którąś z karłowatych odmian jodły kaukaskiej. Chociaż ich uprawa nie jest prosta, jeśli mieszkasz w stosunkowo ciepłym regionie Polski, drzewa będą ładnie rosły. Możesz połączyć też kilka odmian w jedną kompozycję.
Jodłę kaukaską w donicy można wykorzystać jako świąteczną choinkę, którą następnie będzie można przesadzić do ziemi. Fot.123RF.com
Wybierz najlepsze stanowisko dla jodły kaukaskiej
Stanowisko dla jodły kaukaskiej może trochę różnić się w zależności od tego, jaką masz odmianę. Dla rośliny matczynej najlepsze są jednak miejsca słoneczne lub półcieniste. Roślina lubi ciepło, a największym zagrożeniem są dla niej zimne wiatry i gwałtowna zmiana temperatury. Stanowisko powinno być zatem dodatkowo osłonięte.
Jodła kaukaska lubi wysoką wilgotność powietrza. Aby zapewnić ją w ogrodzie, warto posadzić roślinę w pobliżu oczka wodnego, stawu, rzeki czy jeziora. Tam krople wody zapewnią wilgotność nawet w trakcie suchych dni. Możesz również spryskiwać igły wodą. Rób to jednak wieczorem, by nie doszło do poparzenia.
Jodła kaukaska dobrze znosi też ustawienie na balkonie lub tarasie. Pamiętaj jednak, by miejsce było jasne i osłonięte przed wiatrem. Doniczka powinna być dość szeroka i głęboka, ale bez drenażu.
Jodła kaukaska jest rośliną stosunkowo wymagającą. Do jej zdrowego wzrostu niezbędne jest też świeże i czyste powietrze. Na terenach miejskich czy wszędzie tam, gdzie jest sporo smogu, może słabo rosnąć i żółknąć. Lepiej czuje się więc w pobliżu lasów, pól czy na terenach wiejskich.
Przeczytaj również: Jodła pokojowa – wszystko co powinieneś wiedzieć o jej uprawie
Sadzenie jodły kaukaskiej – ziemia i nawożenie
Ziemia do jodły kaukaskiej powinna być żyzna i gliniasta. Drzewo nie lubi gleby mocno przepuszczalnej i piaszczystej. Co ważne – podłoże powinno być kwaśne, lekko kwaśne lub ewentualnie obojętne. Jodła kaukaska nie rośnie dobrze na glebie zasadowej.
Iglaki nie wymagają częstego nawożenia, jednak warto dokarmiać roślinę ok. 2 razy w sezonie wegetacyjnym, a następnie na jesień. Dzięki temu zapewnisz jodle odpowiednią ilość składników odżywczych. Pamiętaj, by jesienią nie stosować nawozów z azotem.
Jodła kaukaska podlewanie – jak robić to dobrze?
Jodła kaukaska to gatunek szczególnie wrażliwy na przesuszenie i upały. Regularnie podlewaj zatem roślinę w suche i ciepłe dni, by nie dopuścić do braku wody w podłożu. Możesz nawadniać swoje okazy nawet co 2-3 dni. Lej wodę bezpośrednio na ziemię i rób to stosunkowo obficie, by sporo wsiąkło w głębsze warstwy gleby. Nie zapomnij o zraszaniu igieł, gdy dni są szczególnie upalne.
Choroby i szkodniki jodły kaukaskiej
Drzewa iglaste są stosunkowo odporne na choroby. Jodła kaukaska wymaga jednak konkretnych warunków uprawy, dlatego łatwiej o infekcję z powodu niezaspokojenia potrzeb rośliny. Iglaki są atakowane najczęściej przez choroby grzybowe, które powodują przysychanie, żółknięcie i opadanie igieł.
Jedną z najczęstszych chorób jodły jest fytoftoroza, która początkowo atakuje korzenie – zaczynają one gnić, co w konsekwencji osłabia całą roślinę. Iglak jest też narażony m.in. na szarą pleśń czy rdzę. Atakujące szkodniki to natomiast najczęściej ochojniki jodłowe, czyli rodzaj mszyc. Ich żerowanie wiąże się z przesuszaniem igieł, a nawet całych gałęzi.
Przeczytaj również: Dlaczego jodła żółknie i gubi igły? Poznaj choroby i szkodniki jodły koreańskiej
Żółknięcie i gubienie igieł u jodły koreańskiej to dość powszechny problem, z którym zmaga się wielu ogrodników. Fot.123RF.com
Pielęgnacja jodły kaukaskiej – przycinanie i rozmnażanie
Młode okazy najlepiej posadzić w sierpniu-wrześniu. Dzięki temu roślina będzie miała wystarczająco dużo czasu, by się ukorzenić i przyzwyczaić do danego miejsca, zanim nadejdą przymrozki. Szczególnie roczne lub kilkuletnie drzewa są bardzo wrażliwe na mrozy, dlatego najlepiej okrywać jodłę na zimę agrowłókniną lub sianem. Warto również ściółkować glebę wokół pnia np. korą czy słomą, by zapobiec wymrażaniu korzeni.
Jeśli chcesz rozmnażać drzewo, najlepiej spróbować zrobić to z nasion. W tym celu możesz kupić nasiona w sklepie ogrodniczym lub pozyskać bezpośrednio z szyszki. Jak to zrobić? Zbierz dojrzałe szyszki do papierowej torebki i odłóż w suche miejsce. Gdy łuski się otworzą, nasiona wypadną – możesz je potem wykorzystać do sadzenia nowych okazów.
Standardowo jodły kaukaskiej się nie przycina – pamiętaj jednak, by regularnie usuwać przyschnięte czy chore pędy. Jeżeli chcesz nadać roślinie konkretny kształt, zrób to bardzo delikatnie. Miejsca po obcięciu gałęzi najlepiej od razu zabezpieczyć maścią ogrodniczą.
Chociaż jodła kaukaska jest dość wymagającym gatunkiem, jeśli lubisz iglaki, warto spróbować posadzić ją w swoim ogrodzie. Będzie piękną ozdobą trawnika lub ogrodu skalnego!
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jodła kaukaska – perfekcyjna choinka na Boże Narodzenie. Nie wyrzucaj jej po świętach
Choinka cięta czy w doniczce? Podpowiadamy, co lepiej kupić