Porady ogrodnicze

Dlaczego jodła żółknie i gubi igły? Poznaj choroby i szkodniki jodły koreańskiej

Jodła koreańska to ciekawy iglak o ozdobnych szyszkach, które mają fioletowo-niebieską barwę. Okaz nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych i świetnie wygląda w ogrodzie. Zdarza się jednak, że jodła żółknie i zaczyna gubić liście. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Im wcześniej je rozpoznasz, tym większe będą szanse na ocalenie rośliny.

Dlaczego jodła żółknie i gubi igły? Poznaj choroby i szkodniki jodły koreańskiej
Żółknięcie i gubienie igieł u jodły koreańskiej to dość powszechny problem, z którym zmaga się wielu ogrodników. Fot.123RF.com

Spis treści:

Choroby jodły koreańskiej

Jodła koreańska może gubić igły i nie zawsze będzie to oznaczało, że atakuje ją choroba. To naturalny cykl życia rośliny, który nie zawsze musi wzbudzać u właściciela okazu niepokój. Najczęściej jodła traci igły od wewnątrz. Jeśli jednak zauważysz, że zjawisko to ma nagły, intensywny charakter i rozpoczyna się od wierzchołka drzewa, to najpewniej jest to objaw pojawiającej się choroby lub szkodników.

Choroby jodły koreańskiej a niewłaściwa pielęgnacja i uprawa

Gdy zauważysz, że z iglakiem dzieje się coś niepokojącego, przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na miejsce, w którym jest uprawiany. Jodła koreańska powinna być posadzona w ciepłym i słonecznym miejscu. Należy osłonić ją od zimna, wiatru, zamieci śnieżnych. To szczególnie ważne w pierwszych latach, gdy okaz jest jeszcze stosunkowo słaby.

Ważne jest także zapewnienie jodle odpowiedniego podłoża. Ziemia wokół powinna być:

 • zasobna w składniki odżywcze, żyzna,
 • przepuszczalna (okaz nie będzie dobrze się rozwijał na terenach gliniastych),
 • o lekko kwaśnym bądź obojętnym odczynie.

Jeśli gleba jest nadmiernie zbita, to warto spróbować nieco rozluźnić podłoże za pomocą piasku, drobnego żwiru czy perlitu. Dzięki temu system korzeniowy będzie mógł sprawniej się rozrastać i pobierać składniki odżywcze oraz wodę z szerszego pola. Często zdarza się bowiem, że jodła koreańska gubi liście, ponieważ nie ma wystarczającej ilości wody lub składników odżywczych.

Pamiętaj, że jej podłoże powinno być stale lekko wilgotne (ale nie nadmiernie mokre, ponieważ wówczas będzie powodowało gnicie systemu korzeniowego). To szczególnie ważne w pierwszych latach uprawy, gdy korzenie są jeszcze stosunkowo niewielkie i pobierają wodę z podłoża w ograniczonym zakresie.

Zamieranie pędów jodły koreańskiej

Fakt, że jodła została zaatakowana przez infekcję, objawia się najczęściej pogarszającą się kondycją rośliny, gubieniem igieł oraz zaburzeniem estetyki okazu. Zamieranie pędów jest jedną z chorób grzybiczych, które atakują jodłę koreańską. Niepokój powinny wzbudzić:

 • brązowe plamy pojawiające się na pędach, których igły zmieniają kolor na żółty, bladozielony;
 • opadanie igieł, gdy te staną się lekko brązowe;
 • szybki postęp choroby, przenoszenie się brązowych plam na kolejne pędy.

Jeśli zauważysz te objawy, powinieneś jak najszybciej pozbyć się chorych fragmentów rośliny. Należy odciąć pędy kilka cm poniżej miejsca zakażenia, aby mieć pewność, że zostawia się jedynie zdrowe fragmenty okazu.

Pamiętaj, że choroba grzybicza bardzo łatwo przenosi się nie tylko na inne części rośliny, ale i na sąsiednie okazy, które znajdują się w ogrodzie. Po odcięciu pędów wykonaj przeciwgrzybiczy oprysk na jodle koreańskiej i osobnikach, które najbliżej z nią sąsiadują. Lepiej zapobiegać infekcjom niż je później leczyć.

Fytoftoroza

Fytoftoroza to kolejna choroba grzybowa, która nierzadko atakuje jodłę koreańską. Jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ poza tym, że w jej wyniku okaz zaczyna gubić igły, atakowany jest także system korzeniowy. Korzenie zaczynają powoli gnić, co utrudnia roślinie wchłanianie składników odżywczych oraz pobieranie wody z podłoża.

Objawami fytoftorozy są przede wszystkim żółknące igły, które z czasem przybierają brunatno-brązową barwę i znaczne osłabienie okazu, co przekłada się na jego estetykę. Choroba postępuje szybko i jej zahamowanie nie jest możliwe. Jodłę koreańską należy wykopać i spalić. Stanowisko, na którym była posadzona, powinno zostać odkażone.

Jeśli pominiesz ten krok i w to samo miejsce posadzisz nową roślinę, to najpewniej ona również zostanie zainfekowana chorobą grzybową. Pamiętaj także, by sprawdzić kondycję okazów rosnących obok zainfekowanej jodły, by upewnić się, że także nie są zarażone.

Osutka zwyczajna

Kolejną chorobą grzybową, która stanowi zagrożenie dla jodły, jest osutka zwyczajna. Objawy pojawiają się latem, między majem a czerwcem, ponieważ choroba rozwija się mocno, gdy jest ciepło i wilgotno. Osutka najczęściej atakuje młode okazy, dlatego należy poddawać je szczególnie częstej kontroli.

Osutka zwyczajna objawia się:

 • żółknięciem igieł,
 • pojawianiem się żółtych plam na igłach,
 • powiększaniem się plam, które z czasem przyjmują postać prążków i czernieją,
 • obumieraniem igieł,
 • przebarwianiem igieł na brązowy i czerwony kolor,
 • gubieniem igieł na wiosnę lub jesień,
 • deformacją i wyginaniem się igieł w różne strony.

Zwalczanie choroby grzybowej nie jest łatwe, ale należy je rozpocząć od usunięcia chorych pędów. Igły, które opadną, należy spalić, aby infekcja dalej się nie rozprzestrzeniała. Następnie należy wykonać oprysk przeciwgrzybiczy zgodnie z zaleceniami producenta.

Szkodniki jodły koreańskiej

Żółknięcie i gubienie igieł u jodły koreańskiej może być spowodowane nie tylko chorobami grzybowymi, ale również inwazją szkodników. One także osłabiają roślinę i sprawiają, że zaczyna prezentować się mniej estetycznie. Jodłę najczęściej atakują mszyce ochojniki i przędziorek sosnowiec.

 • Mszyce ochojniki zaatakowały twoją roślinę, jeśli pod powierzchnią igieł widoczny jest biały nalot o woskowatej strukturze. Z daleka może on przypominać kłębki waty, ale w rzeczywistości są to duże skupiska insektów. Mszyce pozbawiają roślinę składników odżywczych, przez co ta zaczyna powoli zamierać: jej liście żółkną, a z czasem również opadają. Walka ze szkodnikami nie jest łatwa i wymaga sięgnięcia po środki chemiczne, które pomogą w zwalczaniu wrogów jodły. Warto uważać także na inne okazy znajdujące się w ogrodzie, ponieważ dorosłe osobniki mogą odlatywać i osiedlać się na innych drzewach.

 • Przędziorek sosnowiec nie atakuje jedynie sosen, ale także jodły koreańskie. Inwazja objawia się głównie licznymi pajęczynami, które pokrywają igły i pędy. Ich obecność dodatkowo utrudnia walkę z insektami, ponieważ trzeba się ich pozbyć, by skutecznie wykonać oprysk.

Pojawienie się szkodników na jodle koreańskiej sprawia, że jej igły żółkną i opadają. Okaz traci walory estetyczne, a atakujące go insekty mogą rozwijać się w twoim ogrodzie, siejąc dalsze spustoszenie. Choć walka z nimi nie będzie łatwa, warto się jej podjąć. Przy odrobinie wysiłku w kolejnym sezonie okaz ponownie zachwyci ciekawym wyglądem.

Żółknięcie i gubienie igieł u jodły koreańskiej to dość powszechny problem, z którym zmaga się wielu ogrodników. Właściwe zdiagnozowanie źródła problemu ma kluczowe znaczenia dla powodzenia terapii leczniczej. Dzięki zaangażowaniu w odratowanie jodły i postawieniu na stosowną pielęgnację, szybko ujrzysz efekty swych wysiłków i zachwycisz się ponownie urodą drzewa

Przeczytaj również: 

Dlaczego iglaki brązowieją od środka? Sposoby na uratowanie drzewek

Co zrobić, kiedy cis brązowieje i gubi igły? Poznaj sprawdzone metody

Opadanie igieł sosny – czy to powód po zmartwienia? Dlaczego sosna gubi igły?

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.