Spis treści:
- Kiedy rośliny pachną najintensywniej?
- Kiedy sadzić pachnące kwiaty?
- Gdzie posadzić kwiaty, aby cieszyć się ich zapachem?
- Najpiękniej pachnące kwiaty do ogrodu
Kiedy rośliny pachną najintensywniej?
Kiedy rośliny pachną najintensywniej? Oczywiście wtedy, kiedy kwitną. Rzecz jednak w tym, aby wybierając najpiękniej pachnące kwiaty do ogrodu wziąć też pod uwagę czas ich wegetacji. Poszczególne gatunki dobierz więc tak, by kwitły po kolei przez cały sezon – od wiosny, aż po jesień. Masz wtedy pewność, że piękne aromaty będą zachwycać przez wiele miesięcy.
Przykład? W kwietniu zaczynają pachnieć kwiaty cebulowe, w tym staroświeckie żonkile czy narcyzy oraz szlachetne hiacynty. Maj to miesiąc pachnących bzów, konwalii majowej i piwonii. Czerwiec należy do lilii, jaśminowców i róż. W lipcu i sierpniu cieszymy się pięknym aromatem maciejki czy groszku pachnącego oraz kwiatów lipy. Późne lato zachwyca z kolei dojrzałymi zapachami lawendy.
Wybierając najpiękniej pachnące kwiaty do ogrodu, kieruj się ich wymaganiami co do stanowiska i gleby. Tylko wtedy pokażą całą swoją urodę oraz potencjał. Większość roślin kwitnących lubi stanowisko słoneczne lub tylko odrobinę zacienione oraz żyzną, przepuszczalną ziemię. W słońcu zwykle obficiej kwitną i intensywniej pachną.
Jak stworzyć pięknie pachnący ogród? Fot. yaspe/123RF.com
Przeczytaj również: Wielobarwne, urocze i prościutkie w uprawie. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja żurawek
Kiedy sadzić pachnące kwiaty?
Dobierając kwiaty na zapachowe rabaty lub do pojemników na tarasie, weź również pod uwagę czas ich sadzenia lub siewu. Kiedy sadzić kwiaty o pięknym aromacie? W przypadku kwiatów jednorocznych najczęściej odpowiedni termin na siew to kwiecień (do inspektów) lub maj (wprost do gruntu). Wyjątkiem są kwiaty cebulowe (żonkile, hiacynty), które sadzimy do gruntu jesienią oraz lilie, które można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią.
Byliny sadzi się zwykle wiosną, choć te w pojemnikach można przesadzać przez cały sezon. Podobnie jest z krzewami, na przykład lilakiem (znanym jako bez). Sadzi się je wiosną, choć starsze okazy dobrze się przyjmą także po jesiennym sadzeniu.
Hiacynty sadzimy do gruntu jesienią. Fot. spotluda/123RF.com
Gdzie posadzić kwiaty, aby cieszyć się ich zapachem?
Aby móc w pełni docenić pachnące rośliny, warto je posadzić w pobliżu miejsc, w których najczęściej przebywamy w ogrodzie. Gdzie posadzić kwiaty, które pięknie pachną? Odpowiednie miejsce to np. rabata lub pojemniki niedaleko ławki i innych mebli ogrodowych.
Starym, sprawdzonym pomysłem jest również obsadzanie pięknie pachnącymi kwiatami pergoli, altany lub tarasu. Możesz także posadzić rośliny w pobliżu ścieżek spacerowych. Nasze babcie i prababcie najpiękniej pachnące kwiaty do ogrodu sadziły przed oknami lub w tzw. przedogródku – to propozycja, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę także i dzisiaj.
Lawendę warto posadzić przy tarasie albo wejściu do domu. Fot. mikolav/123RF.com
Najpiękniej pachnące kwiaty do ogrodu
Jak wybrać pachnące kwiaty do ogrodu? Przygotowaliśmy krótką listę gatunków must have.
- Maciejka (Matthiola bicornis) – niepozorna roślinka jednoroczna o absolutnie oszałamiającym zapachu, odczuwalnym szczególnie wieczorami. Niezastąpiona w pobliżu tarasu, a nawet na balkonie. Ozdobą maciejki są także delikatne kwiatki w jasnofioletowym kolorze;
- Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) – pnąca roślina jednoroczna, idealna do pojemników lub na ozdobne kratki. Kwitnie od czerwca przez całe lato, a szczególnie ładny zapach mają odmiany podstawowe. Dostępny w różnych kolorach;
- Lilie ogrodowe (Lilium) – rodzaj roślin obfity w wiele dekoracyjnych i pięknie kwitnących gatunków, kochanych przez początkujących i doświadczonych ogrodników. Lilie miewają spore rozmiary – niektóre z odmian drzewiastych sięgają nawet 150 cm wysokości. Prawie wszystkie wydzielają bardzo intensywny zapach, a do tego są efektowną ozdobą reprezentacyjnych rabat;
Groszek pachnący uprawiany jest ze względu na piękny wygląd i wyjątkowy aromat. Fot. iperl/123RF.com
- Konwalia majowa (Convallaria majalis) – niskie kłącze, dorastające do 15–20 cm wysokości. Występuje w stanie dzikim, w zacienionych lasach, ale można ją także z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Lubi cień i leśne ogrody. Kwitnie krótko na przełomie kwietnia i maja, ale odwdzięcza się absolutnie oszałamiającym zapachem. Trzeba tylko pamiętać, że jest silnie trująca;
- Hiacynt (Hyacinthus) – roślina cebulowa, popularna jako kwiat uprawiany w doniczkach, choć nadaje się także na wiosenne rabaty. Hiacynty wyróżniają się intensywnym zapachem oraz bogactwem kolorów, od błękitnego po różowy, czerwony i biały;
- Piwonia (Paeonia) – dostępna w wielu odmianach bylina, najlepiej prezentuje się na reprezentacyjnej rabacie lub w roli solitera. Kwitnie w maju lub czerwcu. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem – dorasta nawet do 120 cm. Efektowne kwiaty o średnicy sięgającej 20 cm pięknie pachną;
- Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) – biało kwitnący krzew, słynący z niezwykłego zapachu. Król czerwcowych ogrodów.
Jeśli lubisz spędzać popołudnia czy wieczory w ogrodzie, każdy z tych gatunków i odmian zdecydowanie ci je uprzyjemni. Wybierz pięknie pachnące kwiaty i wprowadź do ogrodu prawdziwą magię aromatów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Darmowa odżywka na bujne kwitnienie hortensji. Zrobisz z zielska, które zachwaszcza ogród
Zasilanie berberysów wiosną. Jakich nawozów użyć, by miały pięknie wybarwione liście?
Chcesz mieć piękne róże w ogrodzie? Unikaj towarzystwa tych roślin