Spis treści:
Czego nie sadzić obok róż? Nie lubią tego sąsiedztwa
Róże można spotkać w wielu ogrodach. Występują w bardzo licznych formach i barwach, a ogromny wybór odmian sprawia, że każdy z nas znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Choć róże są piękne, mogą być dość kapryśne i wymagające. Należy im zapewnić dobrze nasłonecznione miejsca, żyzną i przepuszczalną glebę oraz regularne podlewanie i nawożenie. Nie można też zapomnieć o cięciu, które sprzyja lepszemu krzewieniu się, co przekłada się na obfitość kwitnienia. Ponadto zdrowie róż zależy od sąsiedztwa roślin. Okazuje się, że niektórzy towarzysze mogą zniszczyć nasze krzewy. Sprawdź, czego nie sadzić obok róż?
- Wysokie drzewa i krzewy – aby móc zdrowo rosnąć i tworzyć mnóstwo kwiatów, róże potrzebują dostępu do słońca. Uwielbiają miejsca słoneczne i zaciszne, w związku z czym należy unikać ich sadzenia obok wysokich drzew lub krzewów. W przeciwnym wypadku będą konkurować z nimi o wodę i składniki odżywcze.
- Rośliny wilgociolubne – choć róże wymagają regularnego podlewania, nie tolerują gleb podmokłych. W związku z tym nie warto sadzić ich w pobliżu roślin lubiących wilgoć, takich jak ciemierniki, kaczańce czy języczki.
Róże nie znoszą towarzystwa roślin kwasolubnych, wilgociolubnych i ekspansywnych. Fot.apugach/123RF.com
- Rośliny kwasolubne – róże preferują glebę o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego (pH 6-7). Z kolei źle znoszą podłoże kwaśne. To sprawia, że nie lubią towarzystwa roślin kwasolubnych, takich jak rododendrony, azalie, borówki, wrzosy, wrzośce, hortensje czy pieris japoński.
- Rośliny, które trzeba wykopywać – należą do nich m.in. dalie, mieczyki, irysy czy begonia bulwiasta. Gatunki te powinny być sadzone i wykopywane co sezon, a to z kolei może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych korzeni róż.
- Gatunki ekspansywne – unikajmy sadzenia róż obok roślin, które szybko i silnie się rozrastają. Należą do nich przede wszystkim mięta, zawilec japoński, trawa bambusowa, rdest ptasi, tojeść rozesłana, wydmuchrzyca piaskowa oraz dąbrówka rozłogowa.
Skutki złego sąsiedztwa róż
Wiemy już, czego nie sadzić obok róż. Dlaczego należy unikać takiego towarzystwa? Sąsiedztwo wysokich i rozłożystych okazów będzie osłaniać róże przed słońcem, co osłabi wzrost i kwitnienie naszych krzewów. Będą one też bardziej podatne na występowanie chorób, takich jak mączniak prawdziwy, czarna plamistość czy rdza róży. Towarzystwo roślin kwasolubnych może zniszczyć nasze róże, gdyż negatywnie wpływa na ich wzrost i zdrowotność. W przypadku gleb podmokłych, które są najlepsze dla roślin wilgociolubnych, może dojść do gnicia korzeni róż, a także rozwoju chorób grzybowych. Natomiast posadzone obok gatunków ekspansywnych będą konkurować z nimi o wodę i składniki pokarmowe. Takie sąsiedztwo utrudnia też prawidłową cyrkulację powietrza, która pozytywnie wpływa na kondycję i zdrowie róż w ogrodzie. Pamiętaj, że dobrze dobrane towarzystwo decyduje o zdrowiu naszych krzaków oraz obfitości kwitnienia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Sposób hiszpańskich ogrodników na hortensje w donicach. Będą kwitły cały sezon
Jej kwiaty wyglądają jak malutkie słoneczka. Wymagania i pielęgnacja sanwitalii rozesłanej