Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sośnica japońska – klejnot w ogrodzie. Odmiany, uprawa i pielęgnacja sośnicy

Sośnica japońska to roślina, która przyciąga spojrzenia niezwykle oryginalnymi igłami. Ich wyrazisty, ciemnozielony kolor i okółkowe położenie na pędach sprawiają, że drzewko prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie na przydomowej działce. Gatunek ten wyróżnia się nie tylko nieprzeciętnymi walorami ozdobnymi, ale również prostotą pielęgnacji. Podpowiadamy, jak uprawiać sośnicę japońską i przedstawiamy jej najciekawsze zastosowania w ogrodzie.

Sośnica japońska – klejnot w ogrodzie. Odmiany, uprawa i pielęgnacja sośnicy
Wyszukane piękno sośnicy japońskiej sprawiło, że w ostatnich latach stała się prawdziwym must have każdego ogrodnika. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak wygląda sośnica japońska?

Sośnica japońska, znana również pod łacińską nazwą Sciadopitys verticillata, to niewątpliwie klejnot wśród roślin w przydomowym ogrodzie. Pochodzący z Dalekiego Wschodu ozdobny gatunek zaskakuje egzotycznym wyglądem i wyszukanym pięknem, który sprawia, że sośnica japońska jest nie lada gratką dla każdego ogrodnika. W stanie naturalnym sośnicę japońską spotkamy w Japonii na wyspach Honsiu, Kiusiu i Sikoku, gdzie jest w stanie dorosnąć nawet do 40 m wysokości! W naszych warunkach klimatycznych osiąga mniej imponujące rozmiary – po 10 latach uprawy ma zazwyczaj nie więcej niż 1 m wysokości, ostatecznie dorastając do ok. 8 m. Nie oznacza to jednak, że nie robi wrażenia na każdym, kto ją mija.

Piękna sośnica japońska to drzewo iglaste mające postać regularnego stożka lub cylindra (w przypadku wieloletnich egzemplarzy). Smukły pokrój to niejedyny atut tej efektownej rośliny. Wyróżnia się ona pniem głównym, który licznie porastają boczne gałęzie. Układają się one harmonijnie, nadając drzewku niepowtarzalny urok. Kora sośnicy japońskiej ma początkowo słomkową barwę, a z czasem ciemnieje. Starsze pędy pokryte są czerwonobrązową korą, która łuszczy się płatami.

Na szczególną uwagę zasługują jednak igły sośnicy japońskiej, a tych roślina wytwarza dwa rodzaje. Krótsze, brązowe ściśle przylegają do gałęzi i mają łuskowaty charakter. Dłuższe natomiast są intensywnie zielone, grube, błyszczące i dość długie (ok. 12 cm). Igły te są zebrane na szczytach wzniesionych pędów w parasolowate okółki. Wszystko to sprawia, że sośnica japońska prezentuje się niezwykle efektownie. Uroku roślinie dodają także szarobrązowe, zdrewniałe szyszki, które zazwyczaj pojawiają się w drugim roku od momentu założenia uprawy.

Niespotykany wygląd sośnicy japońskiej spowodował, że zaczęła być zaliczana do elitarnej grupy gatunków tworzących tzw. biżuterię ogrodową. Tego rodzaju rośliny idealnie nadają się do tworzenia atrakcyjnych aranżacji, ponieważ jak niewiele innych odmian są w stanie skupić na sobie całą uwagę otoczenia. Sośnicę japońską, podobnie jak pozostałe gatunki zaliczane do tzw. biżuterii ogrodowej warto sadzić w miejscach wyeksponowanych, np. jako soliter na trawniku, gdzie będą przykuwać wzrok swym wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem.

Igły sośnicy japońskiej wyglądają niczym parasolki. Igły sośnicy japońskiej wyglądają niczym parasolki. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Najpiękniejsze drzewko na Boże Narodzenie. Uprawa i wymagania jodły kaukaskiej

Najpiękniejsze odmiany sośnicy japońskiej

Sośnica japońska od lat fascynuje swym orientalnym wyglądem nie tylko ogrodników, ale również producentów roślin ozdobnych. Nie dziwi więc, że tak piękny gatunek doczekał się wielu pięknych odmian, które z powodzeniem możemy uprawiać w naszych ogrodach. Jakie odmiany sośnicy japońskiej zasługują na szczególną uwagę?

  • Sośnica japońska 'Aurea' – jej igły mają żółte zabarwienie.

  • Sośnica japońska 'Gold Stuck' – to odmiana o wolnym tempie wzrostu i złocistych igłach.

  • Sośnica japońska 'Mr. Bean' – jej wydłużone igły przypominają strączki fasoli.

  • Sośnica japońska 'Cynthia Waxman' – cechą charakterystyczną tej odmiany są złocistozielone igły.

  • Sośnica japońska 'Variegata' – ciekawe igły tej odmiany występują w dwóch kolorach: żółtym oraz zielonym.

  • Sośnica japońska 'Grüne Kügel' – zaletą tej odmiany jest niewielki rozmiar. Rocznie wzrasta zaledwie o ok. 10 cm.

  • Sośnica japońska 'Pendula' – to rzadka odmiana, która wyróżnia się płaczącym pokrojem.

  • Sośnica japońska 'Wintergreen' – jej atutem jest bardzo wąski pokrój, dzięki któremu roślina przypomina stożek.

Sośnica japońska wyróżnia się zwartym pokrojem. Sośnica japońska wyróżnia się zwartym pokrojem. Fot. CanvaPro

Uprawa sośnicy japońskiej w ogrodzie

Uprawa sośnicy japońskiej nie jest szczególnie kłopotliwa, ale aby móc cieszyć się jej niespotykanym pięknem przez długie lata, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Stanowisko i podłoże – sośnica japońska będzie dobrze rosła zarówno w miejscu słonecznym, jak i tym, które znajduje się w półcieniu. Musimy pamiętać, aby wybrane stanowisko było osłonięte przed wiatrem. Zapewnijmy roślinie przepuszczalne i bogate w próchnicę podłoże o odczynie lekko kwaśnym.

  • Sadzenie – szukając stałego miejsca w ogrodzie dla sadzonki sośnicy japońskiej, pamiętajmy, że roślina ta silnie rozbudowuje swój system korzeniowy. Glebę na wybranym stanowisku warto przekopać z kompostem lub dojrzałym obornikiem. Po umieszczeniu sadzonki w dołku podłoże wokół rośliny wyłóżmy ściółką organiczną.

  • Podlewanie – podłoże, w którym rośnie sośnica japońska, powinno być stale lekko wilgotne. Nie można o tym zapominać zwłaszcza w okresach suszy. Drzewko utrzyma swój atrakcyjny wygląd wyłącznie wtedy, gdy będzie regularnie podlewane.

  • Nawożenie – w sezonie sośnicę japońską zasilajmy wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.

Sośnica japońska jest w stanie przetrwać zimę w naszym klimacie. Sośnica japońska jest w stanie przetrwać zimę w naszym klimacie. Fot. CanvaPro

  • Przycinanie – sośnica japońska nie wymaga formowania. Zachowuje gęsty, stożkowy pokrój bez przycinania, ale jeśli chcemy skrócić jej pędy, dobrze zniesie ten zabieg.

  • Przesadzanie – okaz możemy przesadzać w podobnym terminie co inne rośliny iglaste, a więc najlepiej na przełomie sierpnia i września. Wtedy wydobywamy drzewko wraz z całą bryłą korzeniową i przenosimy na nowe miejsce wraz z jak największą ilością wykopanej gleby. Sadzimy je na takiej samej głębokości, na jakiej uprzednio rosło i zasypujemy ziemią z kompostem. Pamiętajmy, aby przesadzoną sośnicę często podlewać.

  • Choroby i szkodniki – sośnica japońska jest odporna na ataki szkodników i chorobotwórczych patogenów.

  • Rozmnażanie – sposobem na rozmnażanie sośnicy japońskiej są odkłady poziome. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ukorzenienie pędów może trwać nawet 4 lata.

  • Mrozoodporność – sośnica japońska nie jest całkowicie odporna na chłód, ale wytrzymuje mrozy do -23°C. W chłodniejszych rejonach kraju młode okazy warto zabezpieczyć agrowłókniną.

Sośnica japońska – najciekawsze zastosowania w ogrodzie

Sośnicę japońską często można oglądać w arboretach. Nie oznacza to jednak, że nie możemy uprawiać tej rośliny na przydomowej działce, by podziwiać jej efektowny wygląd przez własne okno. Sośnica japońska świetnie się prezentuje szczególnie w ogrodach utrzymanych w stylu japońskim, minimalistycznym czy orientalnym. Nada oryginalności także wrzosowiskom na terenie posesji. Pięknie wygląda zarówno jako wyeksponowany soliter oraz centralny punkt ogrodu, jak i posadzona w większych skupiskach. Tworząc cieniste zakamarki, stwarza zielone tło dla innych roślin. Świetnie sprawdza się również jako ozdoba oczka wodnego, rosnąc przy jego brzegu.

Orientalna sośnica japońska idealnie wpisuje się w przestrzeń małych i dużych działek. Osoby, które nie mają własnego ogrodu, nie muszą rezygnować z marzeń o własnej sośnicy japońską. Wolno rosnący okaz możemy przez kilka lat uprawiać w donicy na balkonie. Decydując się na prowadzenie rośliny w pojemniku, wybierzmy odmiany karłowe.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zwraca na siebie uwagę, nie toleruje zanieczyszczonego powietrza. Jak uprawiać świerk Inversa?

Iglaki płożące do ogrodu — ciekawe gatunki, sadzenie i pielęgnacja

Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.