Spis treści:
- Iglaki płożące — przegląd gatunków
- Jakie zastosowanie w ogrodzie mają iglaki płożące?
- Kiedy sadzić iglaki płożące?
- Pielęgnacja iglaków płożących
Iglaki płożące — przegląd gatunków
Iglaki to świetny wybór do ogrodu. Nie zrzucają igieł na zimę, więc dobrze się prezentują niezależnie od pory roku. Ponadto wśród tych roślin można znaleźć okazy, które różnią się kolorami, kształtem czy ułożeniem pędów. To sprawia, że nawet jeśli wypełnisz przestrzeń w ogrodzie tylko iglakami, nadal będzie on wyglądać ciekawie. Jednak szczególnie warto zwrócić uwagę na te okazy.
- Jałowiec rozesłany "Nana" — tworzy liczne płożące się pędy, które są gęsto pokryte krótkimi, zielono-niebieskimi igłami. Mogą kłuć. Jałowiec dorasta do ok. 200 cm szerokości i 40 cm wysokości. Rośnie dość wolno, a więc warto uzbroić się w cierpliwość.
- Cis pospolity "Repandens" — ma dość sztywne pędy, które rozkładają się horyzontalnie. Krzew dorasta do 1 m wysokości i 3 m szerokości. Jeśli będzie systematycznie cięty, nie będzie się wypiętrzać do góry. Igły są ciemnozielone i wygięte do góry.
- Mikrobiota syberyjska — charakteryzuje ją rozłożysty pokrój. Wytwarza spłaszczone pędy pokryte łuskowatymi liśćmi, które zwisają lekko w dół. Jesienią zmieniają kolor na brązowy. Roślina dorasta do 50-60 cm wysokości. Rośnie bardzo powoli, do 10 cm rocznie. Zatem należy ją gęsto sadzić na rabacie.
- Choina kanadyjska "Cole's Prostrate" — jest karłową odmianą krzewu. Ma zwisająco-płożący pokrój. Osiąga do 20 cm wysokości i ok. 1 m szerokości. Pędy lekko przewieszają się w dół. Są pokryte krótkimi igłami o zielono-szarym ubarwieniu. Starsze choiny mogą się wypiętrzać do góry.
- Jałowiec płożący "Agnieszka" — bardzo zjawiskowa odmiana. Wytwarza dużo pędów gęsto pokrytych szpilkowatymi liśćmi. Dzięki temu roślina wygląda niczym puchaty dywan. To sprawia, że ziemia pod jałowcem jest dobrze zabezpieczona i nic nie prześwituje. Roślina dorasta do 30 cm wysokości i ok. 1,5 m szerokości. Świetnie reaguje na cięcie.
- Jałowiec chiński "Expansa Variegata" — jest karłowym krzewem, który ma dość rozłożysty pokrój. Może osiągnąć nawet do 2 m szerokości i 0,5 m wysokości. Bardzo ciekawie prezentuje się na rabacie. Jego starsze liście mają niebiesko-zielony kolor, a nowe przyrosty są kremowe. Krzew świetnie rozjaśnia ciemne zakamarki na rabatach.
- Świerk pospolity "Vermont Gold" — ma płasko-kulisty pokrój. Nie płoży się, ale też się nie wypiętrza. Ma dość sztywne, ale cienkie pędy, które są pokryte wąskimi, miękkimi igłami w cytrynowo zielonym kolorze. Starsze części roślin mogą przybierać ciemniejsze odcienie. To sprawia, że ten świerk świetnie rozjaśnia ciemne zakątki i stanowi piękne tło dla kolorowych kwiatów.
Przeczytaj również: Zdobi ogród przez cztery pory roku, najpiękniej jesienią i zimą. Uprawa i zimowanie skimii japońskiej
Jakie zastosowanie w ogrodzie mają iglaki płożące?
Iglaki płożące doskonale się sprawdzają jako rośliny zadarniające glebę. Na rabacie m.in. osłaniają ziemię przed promieniami słońca. Dzięki temu podłoże nie wysycha zbyt szybko więc można ograniczyć podlewanie. Ponadto brak dostępu do słońca sprawia, że chwasty nie są pobudzane do rozwoju. To przynosi korzyści w postaci braku niepożądanych roślin na rabatach. Jednak to nie jedyne zalety iglaków płożących. Posadź te okazy, a:
- zapobiegniesz osuwaniu się ziemi — ma to znaczenie zwłaszcza na skarpach i skalnikach. Opisywane rośliny wytwarzają dość szeroki system korzeniowy, który "trzyma" glebę. Dzięki temu nie ma ryzyka, że np. podczas deszczu czy w wyniku działania grawitacji ziemia się zsunie na dół i odsłoni konstrukcję;
- wypełnisz puste przestrzenie i unikniesz częstego podlewania — jeśli masz przed domem wolne miejsca, które porasta trawa, warto je obsadzić iglakami. Nie wymagają koszenia co tydzień, a gdy dobrze się ukorzenią, nie trzeba ich podlewać. Ponadto, jeśli wybierzesz odpowiednią odmianę, możesz uzyskać efekt zielonego dywanu.
Iglaki płożące mogą z powodzeniem zastąpić korę ozdobną, kamyki czy agrowłókninę. Sprawdzą się także doskonale zamiast trawnika. Jeśli nie masz ogrodu, możesz również z powodzeniem uprawiać te rośliny w donicach.
Przeczytaj również: Zabezpieczanie pnączy przed zimą. Które gatunki potrzebują ochrony przed mrozem i śniegiem?
Kiedy sadzić iglaki płożące?
Termin sadzenia iglaków różni się w zależności od tego, w jakiej formie są sprzedawane. Okazy w donicach można umieszczać w glebie od wiosny do jesieni. Warto jednak pamiętać, że rośliny, które trafią na rabaty latem, trzeba intensywnie podlewać. Inaczej istnieje ryzyko, że wyschną i nie zdążą się ukorzenić.
Jeśli kupisz iglaki bez zielonych pąków w balotach, czyli w workach, posadź je wczesną wiosną (od kwietnia do maja). To dobry moment, ponieważ rośliny będą mieć wystarczająco dużo czasu na to, żeby się ukorzenić przed nadejściem zimy. Można je sadzić także jesienią (od sierpnia do października), jeśli są dostępne. Wtedy warto dodatkowo zabezpieczyć glebę wokół roślin przed przemarzaniem.
Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć magnolie przed mrozem. Czym okrywać magnolie?
Pielęgnacja iglaków płożących
Uprawa iglaków płożących nie jest trudna, jeśli będziesz pamiętać o kilku zasadach.
Przy uprawie iglaków należy pamiętać o wykonaniu potrzebnych prac. Fot. 123RF.com
- Po posadzeniu należy wyściółkować glebę wokół roślin. Najlepiej wykorzystać do tego korę świeżą lub przekompostowaną. Ma niskie pH, więc dodatkowo zapewni iglakom odpowiednie warunki do rozwoju, zanim się dobrze ukorzenią i zadarnią glebę. Jednocześnie ściółka zabezpieczy ziemię przed wysychaniem. Ograniczy to potrzebę podlewania.
- Iglaki należy nawieźć na początku wegetacji, czyli w marcu. Najlepiej użyć do tego preparatów z azotem. Dokarmianie trzeba kontynuować do lipca. Następnie należy zmienić środek bez azotu, który pomoże roślinie przygotować się do zimy.
- Wiosną trzeba przycinać krzewy, aby wypuściły dużo nowych pędów. Dzięki temu iglaki będą się zagęszczać i płożyć, a nie wyciągać do góry. Pamiętaj, aby cięcie wykonywać czystymi narzędziami. W ten sposób ograniczysz przenoszenie się chorób pomiędzy poszczególnymi okazami.
Młode iglaki warto podlewać. Trzeba to robić zwłaszcza w upalne dni latem, ale także jesienią i zimą, gdy temperatura spada poniżej 0°C, a nie ma śniegu. W takich warunkach może dojść do tzw. suszy fizjologicznej, czyli sytuacji, gdy rośliny nie będą w stanie pobierać składników aktywnych i wody z gleby. Systematycznie nawadnianie zwiększy szanse iglaków na przetrwanie.
Sosny, świerki, kosodrzewina, cisy i inne okazy płożące to doskonały wybór dla osób, które chcą stworzyć elegancki ogród. Wykorzystaj te rośliny i stwórz zdumiewającą rabatę w prosty sposób.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć jukę ogrodową przed mrozem? Czy trzeba ją obcinać?