Z artykułu dowiesz się:
- Jak przygotować nawóz do kwiatów z fusów po kawie i herbacie
- Jak zrobić nawóz ze skórki banana
- Jak nawozić kwiaty wykorzystując skorupki jaj
- Jak przygotować nawóz z drożdży
Aby odżywić swoje kwiaty doniczkowe i użyźnić ziemię, możemy posłużyć się produktami, które każdy z nas ma w swoim domu. Zamiast wyrzucać niektóre odpadki, warto zrobić z nich pożytek i przygotować domowy nawóz do kwiatów doniczkowych. Podpowiadamy, jak nawozić kwiaty doniczkowe zimą, wykorzystując do tego naturalne produkty.
Przeczytaj: Co zrobić z resztkami? Nie wyrzucaj. Możesz przerobić i wykorzystać
Nawóz do kwiatów — fusy kawy
Pijesz na co dzień kawę i wyrzucasz fusy? To błąd! Możesz zrobić z nich domowy nawóz do kwiatów doniczkowych, który dostarczy roślinom zielonym wielu składników pobudzających do wzrostu tj. azot, potas i magnez. Z fusów można przygotować odżywczy nawóz, ale też wykorzystać je jako ściółkę do posadzenia roślin.
Jak przygotować nawóz z fusów po kawie?
Fusy możesz wsypać bezpośrednio do doniczki lub przygotować nawóz w płynie. Do szklanki wody wsyp dwie łyżki fusów, następnie odczekaj aż napęcznieją i podlej nimi kwiaty. Fusy po kawie są też bardzo dobrym składnikiem podłoża dla roślin. Dodane do ziemi w doniczce poprawiają jej strukturę, napowietrzają oraz wzbogacają ziemię w składniki odżywcze.
Przeczytaj: 10 sposobów na wykorzystanie fusów z kawy!
Fusy z kawy użyźnią ziemię i odżywią rośliny. Fot. 123RF/PICSEL
Nawóz do kwiatów — fusy z herbaty
Fusy z herbaty również można wykorzystać do nawożenia roślin doniczkowych. Zawierają one wiele cennych składników odżywczych m.in. azot, fosfor, potas, magnez i cynk, które stanowią pokarm dla roślin i doskonale je odżywiają.
Jak przygotować nawóz do roślin doniczkowych z fusów herbaty? Fusy można wykorzystać na dwa sposoby. Zużyte fusy można wyłożyć na dno doniczki lub wymieszać je z ziemią. Umieszczając je na dnie doniczki sprawimy, że dostarczą one kwiatom dodatkowych składników odżywczych oraz nie pozwolą wodzie wyciekać na podstawkę.
Fusy z herbaty doskonale sprawdzą się również do podlewania kwiatów. Dzięki nim liście staną się bardziej błyszczące, a ich kolor przybierze intensywniejszy odcień. Do przygotowania nawozu posłuży nam esencja z zaparzonych wcześniej torebek.
Przeczytaj: 15 sposobów na wykorzystanie torebek po herbacie. Niektóre zadziwiają
Nawóz do roślin doniczkowych — skórka z banana
Banany zawierają wiele składników mineralnych i witamin, które odżywiają i wzmacniają rośliny. W skórkach z bananów znajduje się przede wszystkim potas, który pozytywnie wpływa na wzrost rośliny, kwitnienie oraz system korzeniowy.
Jak zrobić nawóz do kwiatów ze skórki banana? Wystarczy trzy skórki z bananów pokroić na małe kawałki, włożyć je do słoika, zalać wodą i odstawić na kilka dni. Po tym czasie nasz płynny nawóz do kwiatów z banana będzie gotowy. Od razu można nim podlewać kwiaty.
Przeczytaj: Jak zrobić nawóz ze skórek bananów?
Nawóz do kwiatów doniczkowych — skorupki jajek
Skorupki z jajek mają wiele zastosowań, a szczególnie doceniane są w ogrodnictwie. Zawierają one przede wszystkim węglan wapnia, ale również wiele składników mineralnych t.j. selen, cynk, miedź, krzem. Składniki te wpływają pozytywnie na rozwój roślin, szczególnie tych, które wymagają lekko zasadowego podłoża lub źle reagują na niedobory wapnia. Są to m.in. bugenwille, oleandry, sansewieria, hoja czy zielistka.
Jak przygotować nawóz do roślin ze skorupek jaj? Resztki po ugotowanych jajkach wystarczy pokruszyć i wysypać do ziemi w doniczce. Ze skorupek po jajkach można przygotować również nawóz w płynie. Wystarczy zalać je ciepłą wodą i odstawić na dwa tygodnie w ciemne, chłodne miejsce. Po upływie tego czasu płyn przecedzamy i od razu podlewamy nim rośliny. W podobny sposób wykorzystać można wodę po gotowaniu jajek.
Przeczytaj: Zaskakujące zastosowanie skorupek jaj. Już nigdy ich nie wyrzucisz!
Skorupki z jajek doskonale sprawdzą się jako nawóz do kwiatów. Fot. 123RF/PICSEL
Nawóz do roślin — drożdże piekarskie
Okazuje się, że drożdże piekarskie można stosować nie tylko w kuchni. Zawarte w nich składniki odżywcze: węglowodany, żelazo, witaminy z grupy B, witaminy A i C, cynk, selen wpływają pozytywnie na wzrost i rozwój roślin oraz stymulują je do kwitnienia.
Jak przygotować nawóz z drożdży do kwiatów? Drożdże wystarczy rozpuścić w ciepłej wodzie i odczekać godzinę. Po tym czasie można od razu podlewać nasze kwiaty naturalnym nawozem.
Przeczytaj: Zastosowania drożdży w ogrodzie. Domowy i naturalny nawóz
Jak widać, wiele produktów, które dostępne są w każdym domu, można wykorzystać do nawożenia kwiatów doniczkowych zimą. Oszczędzamy w ten sposób pieniądze, pożytecznie wykorzystujemy odpadki i jednocześnie dbamy o nasze kwiaty. Warto wypróbować!
Autor: Redakcja Deccoria.pl
Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.