Porady ogrodnicze

Ćma bukszpanowa zaraz zacznie żerować. Rozpuść w wodzie i spryskaj krzaki bukszpanu

Ćma bukszpanowa to wyjątkowo żarłoczny szkodnik dla bukszpanów. Jej larwy potrafią doszczętnie zniszczyć te krzewy. Chociaż zwalczanie ćmy bukszpanowej jest dość trudne, istnieją sprawdzone sposoby na jej pozbycie się i uratowanie roślin. Wystarczy przygotować domowe opryski.   

Ćma bukszpanowa zaraz zacznie żerować. Rozpuść w wodzie i spryskaj krzaki bukszpanu
Podpowiadamy, jak przygotować skuteczne opryski na ćmę bukszpanową. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Czym żywi się ćma bukszpanowa?

Jak sama nazwa wskazuje, ćma bukszpanowa stanowi zagrożenie dla krzewów bukszpanu. Najgroźniejsze i zarazem najbardziej żarłoczne są larwy szkodnika. Młode gąsienice obgryzają brzegi liści, natomiast starsze zjadają także niezdrewniałe pędy. W krótkim czasie szkodniki mogą doprowadzić do zniszczenia wszystkich krzewów bukszpanu w ogrodzie.

Z kolei dorosłe motyle nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla bukszpanów, gdyż żywią się głównie sokami roślinnymi i nektarem kwiatowym. Warto jednak zaznaczyć, że ćma bukszpanowa szybko się rozmnaża i przelatuje na kolejne rośliny, zwiększając w ten sposób obszar inwazji. Dlatego, jeśli masz pewność, że na twoim krzewie żeruje szkodnik, działaj jak najszybciej.   

Kiedy pryskać bukszpany od ćmy?

Ćma bukszpanowa zaczyna atakować wiosną (w kwietniu). Wówczas należy rozpocząć systematyczne przeglądy bukszpanów (nawet raz w tygodniu), zaglądając przede wszystkim do wnętrza krzewów, gdzie bytują larwy szkodnika. Pierwszym wyraźnym sygnałem obecności gąsienic będą nadgryzione liście. Zaatakowane krzewy można też rozpoznać po białych nitkach przędzy. W tym czasie warto też zacząć stosować profilaktyczne opryski, które zniechęcą ćmę bukszpanową do zasiedlenia krzewu.

ćma bukszpanowa Dorosłe motyle nie są szkodnikami bukszpanów, szkodliwe są natomiast larwy ćmy bukszpanowej. Fot.CanvaPro

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowymi sposobami?

Ćma bukszpanowa jest stosunkowo nowym szkodnikiem w naszych ogrodach, gdyż po raz pierwszy został zaobserwowany w Polsce w 2012 roku. Początkowo nie miał naturalnych wrogów, ale po pewnym czasie to się zmieniło. Ćma bukszpanowa stała się pożywieniem dla dziko żyjących ptaków, np. wróbli, sikorek czy zięb. Z ptactwa domowego szkodnika zjadają kury.     

Zwalczanie ćmy bukszpanowej nie należy do łatwych zadań. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Można pozbyć się szkodnika mechanicznie (wyłapując gąsienice ręcznie lub zmywając krzewy silnym strumieniem wody) oraz użyć specjalnej pułapki bądź preparatów przeciwko tym owadom. Są również naturalne sposoby walki z ćmą bukszpanową. Warto zacząć od oprysków, które w prosty sposób przygotujemy w domu.    

  • Oprysk na ćmę bukszpanową z szarego mydła

Skutecznym sposobem na pozbycie się ćmy bukszpanowej jest przygotowanie roztworu z szarego mydła. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych działa eliminująco na szkodniki żerujące na roślinach. Aby przygotować oprysk, zetrzyj na tarce 100 g szarego mydła i rozpuść w 5 l gorącej wody. Po wystudzeniu przelej go do butelki z atomizerem i zabierz się za dokładne spryskiwanie bukszpanu. Warto zaznaczyć, że oprysk z szarego mydła sprawdzi się nie tylko w przypadku ćmy bukszpanowej, lecz także mszyc czy przędziorków.    

  • Oprysk na ćmę bukszpanową z octu  

W walce z ćmą bukszpanową pomocny będzie produkt, który każdy z nas ma w szafce kuchennej. Chodzi o ocet. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:10 (na jedną miarkę octu przypada 10 miarek wody), a następnie spryskać zaatakowane krzewy bukszpanu.  

  • Oprysk na ćmę bukszpanową z płynu do mycia naczyń

Innym sposobem na pozbycie się ćmy bukszpanowej jest oprysk z rozcieńczonego płynu do mycia naczyń. Dodaj kilka kropli specyfiku do wody, a następnie przelej do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj zainfekowany bukszpan. Dzięki temu żarłoczny szkodnik ucieknie w popłochu.

Przeczytaj również: 

Co sadzić w ogrodzie zamiast bukszpanu? Krzewy idealne do formowania i na obwódki

Co zrobić, żeby bukszpan odrodził się po ataku ćmy bukszpanowej? Jak zadbać o krzew w nowym sezonie?

Kiedy najlepiej sadzić żarnowca? Jeśli odpowiednio go wzmocnisz, odpowie pięknym kwitnieniem

Ocet dobry na wszystko na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ćma bukszpanowa zaraz zacznie żerować. Rozpuść w wodzie i spryskaj krzaki bukszpanu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.