Spis treści:
- Jakie właściwości mają skorupki jaj?
- Zastosowanie skorupek jaj do roślin doniczkowych
- Jak stosować skorupki jaj w ogrodzie?
- Nietypowe zastosowanie skorupek jaj w domu
Jakie właściwości mają skorupki jaj?
Opieranie się w codziennym funkcjonowaniu na ekologicznej idei zero waste pozwala umiejętnie gospodarować produktami żywnościowymi, niczego nie marnując. Jeśli dotąd wydawało ci się, że działasz z myślą o racjonalnym wykorzystywaniu tego, co dostępne w kuchni, możesz się zdziwić. W wielu domach do koszy na śmierci wciąż trafiają cenne resztki, które po odpowiednim przygotowaniu, obróbce termicznej lub delikatnym przetworzeniu można wykorzystać ponownie na przynajmniej kilka sposobów.
Doskonałym przykładem produktu marnującego się często w śmietniku są skorupki po jajkach. Ich podstawowym materiałem budulcowym jest węglan wapnia. Zawierają również fosforan wapnia, węglan magnezu oraz liczne składniki mineralne, takie np. jak:
- selen,
- cynk,
- miedź,
- siarka,
- krzem,
- molbiden
- stront i in.
Co ciekawe, podobnie zbudowane są ludzkie kości i... marmur. Tak bogaty skład oraz właściwości sprawiają, że skorupki po jajkach mają wiele zastosowań — nie tylko w medycynie czy kosmetyce, lecz także w codziennym użytku w naszych domach i ogrodach.
Przeczytaj również: Susz, piecz, miel – na wiosnę będą idealne do gleby. Jak gromadzić skorupki jaj?
Zastosowanie skorupek jaj do roślin doniczkowych
Węglan wapnia zawarty w skorupkach jajek znany jest z tego, że wzmacnia rośliny. Domowe nawozy przygotowane na bazie obierek po jajkach stosuje się przede wszystkim do tych gatunków, które wymagają lekko zasadowego podłoża lub źle reagują niedobory składników mineralnych. Są to m.in.:
- warzywa i owoce: pomidory, ogórki, kapusta, fasola, winogrona;
- rośliny ozdobne: żurawka, lawenda, goździki, żagwin, powojniki, liliowce, piwonie, czarny bez, ciemierniki;
- rośliny doniczkowe: bugenwille, oleandry, sansewieria, hoja, zielistka.
W jaki sposób najprościej przygotować nawóz sypki? Resztki po ugotowanych jajkach kruszymy i wkładamy do ziemi w doniczce lub podsypujemy nimi okazy rosnące w ogrodzie.
Im drobniej zmielone skorupki trafią do gleby, tym szybciej przekażą jej odżywcze składniki. Fot. CanvaPro
Z pozyskiwanych obierek po jajkach można przygotować także płynny nawóz. Wystarczy zalać je ciepłą wodą i odstawić na mniej więcej dwa tygodnie w ciemne, chłodne miejsce. Po upływie tego czasu płyn przecedzamy i od razu podlewamy nim rośliny. W podobny sposób wykorzystać można wodę pozostałą po ugotowaniu jajek.
Przeczytaj również: 11 naturalnych nawozów dla roślin domowych. Jak zrobić eko nawóz?
Jak stosować skorupki jaj w ogrodzie?
Chcąc używać skorupek z jaj jako nawóz do kwiatów, pamiętajmy, że rozkładają się one dość długo, bo ok. 2-3 lata. To oznacza, że jeśli zakopiemy je w ziemi, minie sporo czasu, zanim oddadzą cenne składniki odżywcze do gleby. Można ten proces przyśpieszyć, mieląc je na drobny pył. Aby nie dopuścić do zakażenia roślin infekcjami, skorupki należy przed użyciem wyparzyć. Do czego jeszcze warto wykorzystać skorupki z jajek podczas pielęgnacji ogrodu?
- Przede wszystkim — do naturalnego odstraszania ślimaków! Rozsypujmy je wokół gatunków najbardziej narażonych na podgryzanie. Ślimaki są wrażliwe na nierówności i chropowatość podłoża. Ostre krawędzie rozkruszonych skorupek mogą je ranić, będą więc omijać szerokim łukiem rośliny zabezpieczone w ten sposób.
- Można dodawać je do kompostu przeznaczonego do nawożenia zasadolubnych roślin.
- Pył z obierek po jajkach warto zmieszać z podłożem używanym do sadzenia lub przesadzania roślin.
- Skorupki można potraktować też jak małe doniczki do domowej produkcji sadzonek.
Sadzonki małych roślin i ziół doskonale kiełkują w skorupkach od jajek. Fot. CanvaPro
Nietypowe zastosowanie skorupek jaj w domu
Skorupki z jajka to naturalny produkt kosmetyczny o odżywczym działaniu, dlatego można stosować go w regularnej pielęgnacji włosów zniszczonych i wymagających oraz kruchych paznokci. Na poprawę ich stanu wpływają wcześniej wspomniane minerały: cynk, selen, miedź. Wykorzystywane do celów zdrowotnych skorupki powinny jednak zostać uprzednio dokładnie umyte i wyparzone — można np. gotować je we wrzątku przez ok. 15 minut. Następnie wystarczy zmielić je w młynku do kawy. Tak uzyskany pył należy przechowywać w szczelnym naczyniu.
- Zdrowy dodatek do diety
To nie tylko ekologiczny kosmetyk, lecz także doskonały dodatek do zup, płatków, jogurtów czy kawy. Z resztek po jajkach powstaje bowiem proszek wapniowy, powszechnie stosowany jako suplement wzmacniający gęstość kości oraz sprzyjający regeneracji chrząstki stawowej. Jego przyjmowanie wskazane jest m.in. w przypadku bólów reumatycznych, stwierdzenia niedoborów wapnia oraz w walce z podrażnieniami skóry.
Zmielone skorupki jaj jako naturalne źródło wapnia doskonale zastępują syntetyczne suplementy diety. Fot. CanvaPro
- Sposób na białe pranie
Skorupki z jajek zapobiegają żółknięciu i szarzeniu jasnych materiałów. Wystarczy wyczyszczone, wyparzone i rozgniecione resztki włożyć do lnianego woreczka, a następnie do pralki z białym praniem. Spotęgują one działanie proszku — tkaniny zachowają ładny kolor.
- Ekologiczna ostrzałka do noży
Jeśli chcemy szybko i skutecznie naostrzyć noże, wystarczy pokroić nimi parę skorupek pozostałych po śniadaniu. Obierki po jajkach, lekko zmielone, warto również wymieszać z wodą i płynem do mycia naczyń. Tak przygotowana pasta pomoże w czyszczeniu przypalonych garnków oraz wysokich pojemników, których wnętrze jest trudno dostępne do umycia, jak np. wazony lub butelki.
Materiał zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 01.12.2021.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nie wyrzucaj odpadów z kuchni. Skórki, obierki, skorupki pomogą w sprzątaniu i nie tylko