Spis treści:
Papier ścierny - trzeba go mieć w skrzynce narzędziowej
Papier ścierny to materiał, który po jednej stronie posiada warstwę przyklejonego do podłoża ziarna ściernego – tzw. nasypu. To popularny materiał trący, który stosuje się zarówno podczas budowy domu, jak i różnego rodzaju remontów. Służy do obróbki mi.n. drewna, tworzyw sztucznych, a nawet metalu. W sklepach budowlanych można kupić papier gruboziarnisty i drobnoziarnisty. Wielkość ziaren przyklejonych do materiału wpływa na twardość papieru ściernego - im większe ziarna, tym silniejszy jest efekt ścierania. Kiedyś był w każdym domu, jako nieodzowny element wyposażenia skrzynki narzędziowej. Dziś nie jest już tak popularny, kupuje się go tylko wtedy, gdy jest potrzebny.
Przeczytaj również: Nietypowe zastosowanie wazeliny w domu. Poradzi sobie nawet z rysami na okularach
Nietypowe zastosowanie papieru ściernego
Chociaż papier ścierny kojarzy się jedynie z majsterkowaniem i pracami remontowymi, przyda się nie tylko podczas tych czynności. Z powodzeniem zastąpić może inne przedmioty powszechnego użytku. Oto powody, dla których warto mieć w domu kilka jego arkuszy w zapasie.
- Mocno zakręcone słoiki
Otwieranie zakręconych słoików gołą dłonią to nie taka prosta sprawa. Aby wzmocnić uścisk i zwiększyć przyczepność na zakrętce, gdy mamy problem z jej odkręceniem, sięgnijmy po ziarnisty papier. Wystarczy chwycić twist przez pojedynczy arkusz (niech szorstka strona dotyka zakrętki). Ręka nie będzie się ślizgać, więc otworzymy naczynie bez większego wysiłku.
- Stare deski do krojenia jak nowe
Drewniane deski kuchenne szybko się niszczą. Pojawiają się w nich rysy, nieestetyczne zacieki i przebarwienia. Bardzo łatwo można im przywrócić dawny wygląd. Starą i nieestetyczną warstwę trzeba zeszlifować papierem ściernym. Będzie jak nowa.
Papier ścierny można wykorzystać do wyszlifowania starej deski kuchennej. Fot.123RF.com/CanvaPro
- Sposób na zmechacone ubrania
Ubrania z gorszej jakości materiałów szybko się mechacą. Tkaniny pokryte drobnym meszkiem nie wyglądają estetycznie. Jak temu zaradzić? Zamiast często polecanej golarki do usuwania skulkowanego materiału, wykorzystajmy papier ścierny. Zdejmie on kołtuny i kudełki z ubrań, ale nie uszkodzi ich struktury, a tak może się stać, jeśli operujemy ostrzami z maszynki do golenia.
- Na śliskie buty
Często zdarza się, że powierzchnia podeszwy nowych butów nie łapie przyczepności i ślizga się po podłodze. Aby zapobiec upadkowi, warto przetrzeć ją arkuszem papieru o średniej gradacji.
- Czyszczenie fug
Nie oszukujmy się – utrzymanie fug w idealnej czystości to wyzwanie, któremu sprostać mogą jedynie osoby dobrze zorganizowane, szczegółowe i mające oko do detali. Nie każdy ma czas czy chęci, by szorować spoinę po spoinie szczoteczką do zębów. Tutaj również przyda się papier ścierny. Jest on bardziej abrazyjny niż włosie szczoteczki zatem usuwanie brudu z fug, z jego pomocą pójdzie nam sprawniej. Trzeba tylko uważać, by nie porysować powierzchni płytek.
- Odstrasza ślimaki
Ten trik przypadnie do gustu szczególnie ogrodnikom. W okresie wiosenno-letnim prawdziwą zmorą są ślimaki, podgryzające i uszkadzające liście warzy i kwiatów. Żerowanie mięczaków można powstrzymać, rozkładając wokół szczególnie wrażliwych roślin, arkusze ze ścierającym szmerglem. Przez taką barierę szkodnik nie przejdzie.
- Ostrzenie sekatorów i nożyc
Jeśli po latach używania ostrza nożyczek, sekatorów stały się tępe lub co gorsza, pojawiła się na nich rdza, użyjmy papieru ściernego, by je oczyścić i ponownie naostrzyć. Wystarczy nacinać papier ścierny, który automatycznie je przeszlifuje.
- Usuwanie rdzy
Delikatnie polerując arkuszem o dużej granulacji, można usunąć rdzę z nieprawidłowo przechowywanych metalowych przedmiotów.
- Czyszczenie ceramiki
Papierem ściernym o bardzo drobnym ziarnie zetrzemy stare zabrudzenia oraz rys z powierzchni emaliowanych i ceramicznych. Stosujmy go jednak z rozwagą – przedmioty trzeba pocierać delikatnie, najlepiej na mokro.
Nic nie tak dobrze nie wyczyści zabrudzonego zamszu, jak papier ścierny. Fot. CanvaPro
- Prasowanie spódnic z plisami
Plisowane spódnice znów wracają do łask. Czy wiecie, w jaki sposób je prasować, by zachowały ładny i równy kształt plis? Jest na to prosty patent. Podłożenie papieru pod zagięcia materiału. Utrzyma on tkaninę w miejscu, co z pewnością ułatwi prasowanie.
- Czyszczenie zabrudzonego zamszu
Zamsz to popularny materiał wyrobów galanteryjnych. Trudno jednak utrzymać go w czystości i dobrym stanie. Jest bardzo wrażliwy na wilgoć. Aby oczyścić zamszową torebkę lub buty z zabrudzeń, pocierajmy materiał delikatnie ściernym papierem.
Tekst został zaktualizowany i uzupełniony o nowe treści. Po raz pierwszy ukazała się 28.03.2019 roku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Na myszy, karaluchy i rysy na parkiecie. Nietypowe zastosowanie masła orzechowego w domu
Nietypowe zastosowanie wody utlenionej. Weź ją do sprzątania łazienki, nie uwierzysz, jak zadziała
Najlepszy sposób na czystą zmywarkę. Żaden detergent tak nie zadziała