Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Najlepszy sposób na czystą zmywarkę. Żaden detergent tak nie zadziała

Zmywarka czyści naczynia na błysk, a przy tym dezynfekuje je i oczyszcza z bakterii oraz szkodliwych mikroorganizmów. Jednak działa tak wyłącznie wtedy, gdy sama jest czysta. Regularne mycie i konserwacja sprzętu to sposób na wydłużenie żywotności  filtry nie zatykają się resztkami jedzenia, a tłuszcz i zanieczyszczenia nie osadzają się tu i tam, pogarszając wydajność urządzenia. Wyczyść zmywarkę domowym sposobem już dziś i nie martw się, że zalegający brud zaszkodzi nie tylko jej, lecz także twojemu zdrowiu.

Najlepszy sposób na czystą zmywarkę. Żaden detergent tak nie zadziała
Jak często trzeba czyścić zmywarkę? To zależy od częstotliwości prania, ale warto trzymać się harmonogramu. Fot. 123rf.com/CanvaPro

Spis treści:

Jak często trzeba czyścić zmywarkę?

Tradycyjne mycie naczyń to rozwiązanie mało ekonomiczne i dość czasochłonne, mimo to sporo osób wciąż je praktykuje. Zwłaszcza gdy do opłukania jest jeden kubek czy dwa talerzyki z garścią okruszków wolimy po prostu włożyć je pod kran. Jednak do ogarnięcia większej liczby naczyń, mocno zabrudzonych garnków czy patelni po szykowaniu obiadu zmywarka wydaje się nieodzowna. Nie tylko usuwa brud i tłuste zacieki, lecz także skuteczne dezynfekuje talerze, sztućce oraz kieliszki, zapewniając bezpieczeństwo ich użytkowania. 

Ważne, aby sama była czysta, bo zanieczyszczenia gromadzące się w różnych zakamarkach sprzętu nie tylko pogarszają jego wydajność, lecz także sprawiają, że zmywarka, zamiast usuwać drobnoustroje, staje się ich dodatkowym siedliskiem. Wolelibyśmy myśleć, że sprzęt myjący czyści się sam, jednak w praktyce, jak każde inne urządzenie, wymaga on regularnej konserwacji. Jak często trzeba czyścić zmywarkę? Najlepiej trzymać się prostego harmonogramu: 

  • po każdym zakończonym cyklu prania usuwamy resztki jedzenia z dna komory ręką lub papierowym ręcznikiem, 
  • raz w tygodniu opróżniamy i myjemy filtr  czyścimy osady z pomocą miękkiej szczoteczki i opłukujemy, 
  • co tydzień czyścimy drzwi z zewnątrz oraz wewnątrz i przecieramy wszystkie uszczelki, 
  • raz w miesiącu fundujemy zmywarce głębokie czyszczenie z udrażnianiem odpływu. 

Zarówno do codziennej pielęgnacji urządzenia, jak i gruntownego czyszczenia warto stosować naturalne środki, znane i używane w domach od pokoleń. Nie bez powodu sięgały po nie nasze babcie, w końcu są bezpieczniejsze od syntetycznych środków dostępnych obecnie w sklepach, a przy tym równie skuteczne.

Przeczytaj również: Zmywarka śmierdzi, a naczynia są niedomyte? Taki mają na to sposób w restauracjach

Czyszczenie zmywarki domowym sposobem

Powrót do tradycyjnych metod sprzątania i wykorzystywanie ich podczas czyszczenia wielu sprzętów domowych jest w pełni uzasadnione. Chcemy używać w domu mniej sztucznych preparatów, których skład daleki jest od idei ekologicznego, zdrowego prowadzenia gospodarstwa domowego. Wiadomo, że kuchenne produkty, umożliwiające czyszczenie zmywarki domowym sposobem, także zawierają różne składniki chemiczne, jednak ich pochodzenie, stężenie oraz wzajemne oddziaływanie jest inne niż tych w gotowych, sklepowych płynach.

ocet Stosowanie octu w zmywarce ma wiele zalet  produkt nabłyszcza naczynia, odkaża komorę i rozpuszcza kamienne osady. Fot. CanvaPro

Jeśli zależy nam na tym, aby naczynia były lśniące, a zmywarka czysta i pachnąca, wystarczy, że użyjemy dwóch produktów, które każdy z nas prawdopodobnie ma w domu. Ocet i soda oczyszczona to podstawowe środki czystości, dzięki którym sprzęt znów będzie działał, jak należy. Zanim je wykorzystamy, zadbajmy o: 

  • odłączenie i wyszorowanie wszystkich elementów, które da się wyjąć, 
  • udrożnienie ramion i otworów natryskowych za pomocą wykałaczki i patyczków do uszu, 
  • umycie komory głównej zmywarki wodą z płynem do mycia naczyń przy pomocy gąbki. 

Program głębokiego czyszczenia i udrażniania odpływu to kolejny etap. Przygotujmy do niego:

  • opakowanie sody oczyszczonej (sprawdźmy datę przydatności, nie powinna być przekroczona),
  • miseczkę lub szklankę do połowy wypełnioną białym octem.

Po zamocowaniu wszystkich części na miejscu, do odpływu należy wsypać 3 łyżki sody. Pojemnik z octem wstawiamy na górną szufladkę. Pozostaje nam już tylko włączyć klasyczny program zmywania lub automatycznego czyszczenia z wyższą temperaturą wody i gotowe. Soda doskonale poradzi sobie z resztkami pochodzenia organicznego tj. tłuszczem, olejami czy zabrudzeniami białkowymi, a przy tym zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Z kolei kwas octowy pozbędzie się zanieczyszczeń nieorganicznych.

Wiele mówi się o tym, aby nie łączyć ze sobą bezpośrednio obu tych produktów, jednak pamiętajmy, że w wyniku ich reakcji otrzymujemy wodę, dwutlenek węgla (bąbelki) oraz octan sodu, czyli substancję wykazującą działanie bakteriobójcze. Co więcej, jest to sól, która dobrze rozpuszcza się w wodzie, a wraz ze zwiększaniem się temperatury stopień wspomnianej rozpuszczalności wzrasta, tym samym wspominane często w dyskusjach ryzyko osadzania się w rurach jest znikome. Chcesz zachować najwyższą wydajność urządzenia i zadbać o stan jego podzespołów? Ten domowy sposób czyszczenia zmywarki, powtarzany regularnie, to prosta i tania metoda na usuwanie stale pojawiających się zanieczyszczeń. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak pozbyć się grzyba ze zmywarki? Czy grzyb w zmywarce jest groźny dla zdrowia

Czyszczenie filtra w zmywarce. Zrób w domu płyn, który działa lepiej niż sklepowe detergenty

Zaczęłam używać zamiast tabletek do zmywarki. Naczynia i sztućce wreszcie są dobrze umyte i lśnią

Nie miałam pojęcia, że mogę to umyć w zmywarce. Duża oszczędność czasu i nerwów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.