Porady domowe

Śmieci na klatce schodowej. Zrób to, a sąsiedzi przestaną wystawiać worki przed drzwi

Wystawianie śmieci na klatkę schodową jest powszechnym problemem i wiele osób musi się mierzyć z nieprzyjemnymi zapachami w części wspólnej budynku. Jest to działania nagminne i przeszkadza innym lokatorom. Sprawdź, co zrobić, jeśli sąsiad wystawia śmieci przed drzwi.

Śmieci na klatce schodowej. Zrób to, a sąsiedzi przestaną wystawiać worki przed drzwi
Sąsiedzi często wystawiają śmieci przed drzwi, żeby nie śmierdziały w domu/Fot. East News Arkadiusz Ziołek/123RF

Czy na klatkę schodową można wystawiać worki ze śmieciami?

Wiele osób nie chcąc trzymać w mieszkaniu worków z resztkami jedzenia, które wydzielają nieprzyjemny zapach, decyduje się wystawić śmieci przed drzwi. Wtedy jednak odór roznosi się już nie tylko w mieszkaniu, a w całym budynku.

Niektórzy zostawiają worki ze śmieciami na korytarzu, aby nie zapomnieć o ich wyrzuceniu np. gdy rano będą szli do pracy. Inni tłumaczą to bezpieczeństwem podopiecznych, bo w ich mieszkaniu jest dziecko lub zwierzę i worek mógłby zostać rozszarpany, a jak wiadomo, znajdują się w nim czasem nieodpowiednie dla nich produkty lub rzeczy.

Dla sąsiadów jest to często problem wiążący się głównie z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu lub brudu na podłodze na klatce, ponieważ worki na śmieci bywają nieszczelne i wylewają się z nich odpady. Powoduje to mokrą plamę na posadzce.

Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy można wystawiać worki ze śmieciami na klatkę schodową. W przypadku, gdy nie stwarzają one zagrożenia, czyli nie są łatwopalne lub gdy nie blokują drogi ewakuacyjnego, to zgodnie z prawem mogą tam stać. Jednak z pomocą może przyjść regulamin wspólnoty mieszkaniowej, jeżeli są w nim zapisy świadczące o zakazie takiego postępowania.  

Przeczytaj również: Gdzie wyrzucać folię aluminiową? Sprawdź, bo z segregacją możesz mieć kłopot

Co zrobić, jeśli sąsiad wystawia śmieci przed drzwi?

W przypadku, gdy nie jest to w żaden sposób uregulowane prawnie, dla wielu osób jest to niekończący się problem, który uprzykrza codzienne życie.

Warto więc wiedzieć, co możemy zrobić, jeśli sąsiad wystawia śmieci przed drzwi. Oto kilka sposobów, które mogą przynieść pożądane rezultaty:

  • Rozmowa – warto zacząć od podstawowej komunikacji, czyli od rozmowy. Oczywiście nie musimy od razu pukać do drzwi sąsiada z pretensjami. Wystarczy przy okazji spotkania np. w windzie, kulturalnie zwrócić uwagę na to, że korytarz to część wspólna, a worki zaśmiecają ją i powodują nieprzyjemny zapach.
  • Kartka – jeśli jednak brakuje nam śmiałości lub rzadko widujemy problematycznego sąsiada, to możemy napisać kartkę, w której wspomnimy o tym kłopocie i zostawić ją np. na drzwiach lub na wystawionym worku na śmieci. Czasem do rozwiązania problemu wystarczy kawałek z papieru ze zwykłym „Prosimy nie zostawiać śmieci na klatce, sąsiedzi”.
  • Rozmowa z administratorem – jeżeli rozmowa z sąsiadem nie przynosi skutku, można skierować ustne prośby do administratora. Gdy to niczego nie zmieni, warto wysłać również skargę w formie pisemnej.

Śmieci na klatce są powszechnym problemem i rozwiązania pojawiają się również na internetowych forach, gdzie internauci dzielą się swoimi sposobami na wystawione worki na śmieci przed drzwiami.  Niektórzy polecają przeciąć worek np. żyletką, co utrudni wyniesienie odpadów i dołoży pracy sąsiadowi. Jednak nie jest to zbyt rozsądne rozwiązanie, ponieważ w efekcie w bloku będzie jedynie brudniej, a zapach mocniej będzie się roznosił po klatce.

Innym niekonwencjonalnym pomysłem jest podłożenie sąsiadowi własnych śmieci. Według internautów, to bardzo skuteczna metoda. Nawet istnieje duża szansa na to, że sąsiad wyniesie również nasze śmieci i swoich już nie będzie więcej pozostawiał pod drzwiami. Oczywiście tu też trzeba zachować zdrowy rozsądek, ponieważ jeden worek jeszcze nie jest problematyczny, ale chyba nikt nie chce, aby klatka schodowa zamieniła się w wysypisko śmieci, ponieważ wszyscy sąsiedzi zaczną znosić tam swoje odpady.

Przeczytaj również: Czy można palić papierosy na balkonie i klatce schodowej? W tych sytuacjach możesz dostać mandat

Wystawianie śmieci na klatkę schodową – kary

Za zanieczyszczenie wspólnej przestrzeni mieszkańcy odpowiadają przed spółdzielnią lub wspólnotą, więc w teorii straż miejska nie może ukarać nikogo za wystawienie worków ze śmieciami. Jednak służby mogą pomóc nam w inny sposób.

W sytuacji, gdy problem został zgłoszony do administratora, a ten nie zareagował na zgłoszenia, to może on zostać ukarany. Co prawda wezwanie straży miejskiej nie wywoła bezpośredniej kary dla osoby pozostawiające worki na śmieci przed drzwiami, ale może zostać nałożony mandat dla administratora za niedopilnowanie porządku w bloku.

Osoba, która zgłasza sprawę, musi wskazać konkretnych lokatorów, którzy pozostawiają odpady na klatce i ewentualnie wystąpi ona w roli świadka, jeśli sprawa trafi do sądu. W takim przypadku wystawiającemu śmieci na klatkę schodową może grozić grzywna w wysokości do 500 złotych.

Przeczytaj również: 

Kilka tysięcy złotych grzywny, a nawet więzienie. Co grozi za palenie śmieci?

Gdzie wyrzucić resztki wędlin, karton po mleku czy styropian. Za złą segregację można słono zapłacić

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.