Porady ogrodnicze

Jak zrobić nawóz ze skórek bananów?

Banany obfitują w wiele składników mineralnych i witamin. Warto je jeść, tylko pamiętajmy, by nie wyrzucać ich skórek do kosza na śmieci. Można je ponownie wykorzystać w ogrodzie, gdzie sprawdzą się jako nawóz i nie tylko.

Jak zrobić nawóz ze skórek bananów?

fot. Pixabay.com

Obierki po bananach to superodpadek. Szkoda marnować go w koszu na śmieci, gdy można wykorzystać je w ogrodzie i domowej uprawie roślin. Przeczytaj, do czego skórki z bananów przydają się w domu! Zawarte w nich składniki mineralne odżywiają i wzmacniają rośliny. Jak i kiedy stosować nawóz ze skórki bananowej? Wszelkie wątpliwości rozwiewa Anna z kanału Makeyourlifegreener.

Nawóz ze skórek bananów stosuje się przede wszystkim po to, by dostarczać roślinom potasu, który ma pozytywny wpływ na rozwój pędów i młodych części roślin, ich obfite kwitnienie oraz system korzeniowy. Przyśpiesza jego rozwój i sprawia, że jest on mocniejszy. Pierwiastek ten reguluje również gospodarkę wodną; dzięki niemu roślina będzie mogła pobierać tyle wody, ile potrzebuje.

src: Jak wykorzystać skórki BANANA w uprawie i pielęgnacji ROŚLIN, Youtube.com, kanał: Makeyourlifegreener

W ciekawy sposób można wykorzystać owoc do ukorzenienia aloesu. Wystarczy naciąć go wzdłuż i umieścić w nim pęd aloesu. Inne metody ukorzeniania tego sukulentu (np. w wodzie) działają o wiele skuteczniej, więc stosowanie banana jako ukorzeniacza to raczej "botaniczna"  ciekawostka. Poza tym rozwój rośliny trwa dłużej niż czas rozkładu owocu, co oznacza, że może on się zepsuć, zanim uda się nam wyhodować sadzonkę.

Skórka bananowa nadaje się również do nabłyszczania liści. Pewną "wadą" tego triku jest to, że po takiej kuracji stają się one bardziej lepkie, przez co szybciej i w większej ilości przyciągają kurz. To jednak świetna wiadomość dla alergików – roślina powleczona lepką warstwą banana skutecznie wyłapie kurz unoszący się w powietrzu, co powinno przynieść ulgę podrażnionemu układowi oddechowemu.Aby pozbyć się trudnych zabrudzeń z roślin, o wiele korzystniej jest przecierać je ścierka zwilżona w wodzie z dodatkiem soku z cytryny.

Makeyourlifegreener przestrzega jednak przed przecieraniem obierkami z banana spodniej części liści – to grozi bowiem zatkaniem i uszkodzeniem aparatów szparkowych. 

 fot. 123RF/PICSEL

Anna z Makelifegreener rozprawia się również z popularną poradą zakopywania pod roślinami, np. różami skórek z bananów. Jak tłumaczy, trik ten może przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ obierki bananowe mogą być źródłem szkodliwych patogenów, przyczyniających się do rozwoju chorób grzybowych. Aby potas ze skórki uwolnił się do podłoża, musi się ona wcześniej rozłożyć, do czego niezbędny jest azot, zawarty w ziemi.

Czy stosowanie skórki po bananach jako nawozu zawsze jest nietrafionym pomysłem? Nie! Aby nie zaszkodzić naszym roślinom, odpadki po tych owocach lepiej wcześniej wysuszyć w piekarniku i drobno pokroić lub posiekać w blenderze. Dopiero wtedy będą nadawały się do stosowania jako pokarm dla roślin.

Z obierek po bananach, podobnie jak z czosnku, cebuli czy chrzanu przygotować można szybkie gnojówki i opryski. Dobrze stosować je głównie na jesień, by wzmocnić rośliny przed chłodniejszą porą roku oraz wczesną wiosną, zanim rozpoczniemy nawożenie azotem. Skórkę po jednym owocu należy zalać letnią wodą w litrowym słoiku i szczelnie zakryć. Całość odstawiamy „do przegryzienia” w ciemne, chłodne miejsce na ok. 3 dni. Po tym czasie nawóz będzie gotowy. Używać go można do podlewania roślin kwitnących oraz zawiązujących pierwsze owoce, oraz do zraszania roślin. Bananowa gnojówka warząca się dłużej niż 3 dni wymaga odpowiedniego rozcieńczenia z miękka, odstaną, ale nie zimną wodą.

Odpadki po owocu dorzuca się także do tradycyjnego kompostu. Upewnijmy się jednak wcześniej, że nie zostały na nich charakterystyczne naklejki.

Deccoria.pl 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.