Porady ogrodnicze

Tropikalna roślina o niewielkich wymaganiach. Ozdobi każde wnętrze

Eukaliptus najczęściej kojarzy się z pożywieniem misia koali lub smakiem pastylek do ssania. Tak naprawdę tę roślinę możesz teraz hodować w swoim domu lub ogrodzie – drzewko w uprawie osiąga nawet 2-3 metry wysokości. Wytrzymałym i łatwym w utrzymaniu gatunkiem jest eukaliptus niebieski. Sprawdź, jak odpowiednio się nim zająć. 

Tropikalna roślina o niewielkich wymaganiach. Ozdobi każde wnętrze
Eukaliptus niebieski pochodzi z Tasmanii, z Australii Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Skąd pochodzi eukaliptus niebieski? 

Eukaliptus niebieski to roślina, która pochodzi z Tasmanii w Australii i to właśnie przede wszystkim tam rośnie naturalnie. Należy do rodziny mirtowatych i jest gatunkiem drzewa. Inne określenia zamiast niebieskiego to Gunna (Gunni), kłujący oraz górski – z powodu swojego pochodzenia – Tasmania to teren górzysty. Ze względu na wytrzymałość zaczęto uprawiać ten rodzaj eukaliptusa w wielu częściach świata – tam, gdzie jest stosunkowo ciepło i wilgotno. Znajdziesz go także w czasie podróży po cieplejszych miejscach Europy. Zwykle jest po prostu rośliną ozdobną. Liście eukaliptusa często używane są także w bukietach czy dekoracjach roślinnych. 

Jak wygląda eukaliptus niebieski? 

Dziko rosnące eukaliptusy należą do najwyższych drzew świata – mogą osiągać nawet 100 m wysokości. Standardowo w naturze mają ok. 15-60 m, a w uprawie 2-3 m. W warunkach pokojowych Twój eukaliptus niebieski może dorosnąć nawet 1,5 m lub do sufitu i stać się niesamowitą ozdobą pomieszczenia. Zapach eukaliptusa niebieskiego jest silny, ale tylko po roztarciu liści, więc nie przeszkadza na co dzień. Roślina jest wiecznie zielona, dlatego też tak chętnie stosuje się ją w parkach całego świata i wielu domach. Jej korona jest przejrzysta, a gałęzie stosunkowo luźno ułożone. Smukły pień pokrywa gładka kora, którą łatwo oddzielić. 

Ciekawostką są skórzaste liście – które prezentują się bardzo ładnie ze względu na swój niebieskawy/miętowy odcień, ale również przybierają dwie formy. Jakie? Młoda roślina przez pierwsze 2-3 lata ma okrągławe liście, maksymalnie o średnicy ok. 6 cm. Później, przez wiele następnych lat, eukaliptus niebieski zachwyca lekko szpiczastymi lancetowato-podłużnymi liśćmi o długości do ok. 10 cm. Z tego powodu oglądając zdjęcia rośliny, możesz mieć wrażenie, że są to różne gatunki. 

W naturalnych warunkach roślina ma również małe białe kwiaty (w lipcu) oraz zdrewniałe zielone torebki z czarnymi nasionkami – owoce.  

Zobacz więcej zdjęć

Wybierz najlepsze stanowisko dla eukaliptusa niebieskiego 

Eukaliptus niebieski jest wytrzymały i łatwy w uprawie. Możesz więc śmiało zainteresować się tym gatunkiem, jeśli zależy ci na ciekawym dodatku zieleni do wnętrza. Jakie stanowisko dla eukaliptusa niebieskiego będzie najlepsze?  

 • Zapewnij swojemu okazowi jasne i słoneczne miejsce, gdzie światło będzie muskało jego liście przez wiele godzin.
 • W okresie wegetacji najlepszą temperaturą będzie ta pokojowa, czyli 22-24°C.
 • Eukaliptus niebieski średnio znosi mrozy – przez krótki czas da radę przetrwać w minusowej temperaturze, jednak najlepiej, gdy nie jest ona niższa niż 10°C. Mimo wszystko jest to najbardziej mrozoodporny z gatunków eukaliptusa. 
 • Ze względu na swoje pochodzenie stanowisko dla eukaliptusa powinno być wilgotne – suche powietrze może niekorzystnie wpłynąć na jakość liści. Nie stawiaj swojej rośliny zaraz przy kaloryferze, możesz natomiast regularnie ją zraszać. 
 • W miesiącach letnich drzewko warto wystawić na balkon/taras/do ogrodu. Lepiej zrobić to po prostu w doniczce niż zasadzać w ziemi, ponieważ na zimę eukaliptus musi z powrotem wrócić do domu. 
 • Uważaj, żeby roślina nie była mocno narażona na przeciąg, postaraj się osłonić ją też od wiatru. 
 • W zimie możesz trzymać swoją roślinkę w standardowych warunkach pokojowych, a jeśli masz taką możliwość – spróbuj zapewnić jej jasne, ale chłodne pomieszczenie z temperaturą ok. 10-12°C. 

Latem eukaliptus niebieski dobrze nadaje się na balkon, taras czy do ogrodu również dzięki zawartości olejków eterycznych, które odstraszają owady, w tym muchy i komary. 

Sadzenie eukaliptusa niebieskiego – ziemia i nawożenie 

Ziemia do eukaliptusa niebieskiego powinna być przepuszczalna, żyzna i zasadowa. Tak naprawdę możesz jednak zapewnić mu standardowe podłoże (ziemię uniwersalną stosowaną do zielonych roślin doniczkowych). Aby zadbać o odpowiednią przepuszczalność, warto ziemię wymieszać z piaskiem lub perlitem. Doniczka powinna być stosunkowo duża i odporna na warunki atmosferyczne – jeśli chcesz wystawiać latem roślinę na zewnątrz. 

Nawożenie eukaliptusa niebieskiego jest standardowe – co ok. 2 tygodnie można stosować płynny nawóz, który wspomoże wzrost liści. Korzystaj z niego jednak tylko w okresie wegetacyjnym i pamiętaj, by użyć z instrukcji z opakowania. 

Eukaliptus niebieski podlewanie – jak robić to dobrze? 

Podlewanie eukaliptusa niebieskiego jest łatwe i nie sprawia większych problemów. Jakie są najważniejsze zasady jego nawadniania? 

 • Podlewaj roślinę obficie w okresie wegetacyjnym (czyli w lecie), aby ziemia była stale wilgotna. 
 • Gdy eukaliptus niebieski jest w stanie spoczynku, tak częste i silne nawadnianie nie jest konieczne, najlepiej je wówczas ograniczyć. 
 • Uważaj, żeby nie doszło do przelania, co mogłoby wywołać choroby grzybicze i gnicie korzeni
 • W gorących miesiącach możesz zraszać liście (uważaj, by nie robić tego na silnym słońcu, żeby nie spalić rośliny). 

Pielęgnacja eukaliptusa niebieskiego – przycinanie i okres spoczynku 

Eukaliptus niebieski warto przycinać, żeby pobudzić mnożenie kolejnych gałęzi i listków. Można również robić to, by korygować wzrost okazu zgodnie ze swoimi upodobaniami (jeśli chcesz na przykład, by roślina stała na parapecie). Przycinanie nie jest konieczne, ale może być jednym z elementów pielęgnacyjnych. Pamiętaj, by usuwać ponadto zaschnięte, pożółkłe czy chore liście. Jeśli eukaliptus górski rośnie na zewnątrz, jest podatny na tworzenie kształtów i często staje się częścią ogrodu w stylu japońskim.  

Jesień i zima to dla eukaliptusa niebieskiego okres spoczynku. Jeżeli masz możliwość, warto trzymać wówczas roślinę w temperaturze ok. 10-12°C, ograniczyć podlewanie i nawożenie. Jeśli nie masz takiego pomieszczenia – pamiętaj, żeby dbać o wilgotność powietrza i nie trzymać eukaliptusa przy włączonym kaloryferze.  

Eukaliptus niebieski może być rozmnażany z nasion lub sadzonek Fot. 123RF/PICSEL

Rozmnażanie i przesadzanie eukaliptusa niebieskiego – jak to zrobić? 

Eukaliptus niebieski może być rozmnażany z nasion lub sadzonek. Ze względu na to, że w uprawie (szczególnie w domu) rzadko wytwarza kwiaty i owoce, rozwiązaniem jest zakup gotowych nasionek. Następnie wystarczy wyłożyć je na wilgotnej ziemi, przysypać drugą warstwą i po ok. 3 miesiącach zacznie się kiełkowanie. Rozmnażanie eukaliptusa niebieskiego jest możliwe też z przyciętych młodych pędów. 

Jeśli chcesz przesadzić swój okaz, rób to ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni. Wybierz uniwersalną ziemię z drenażem i odpowiedniej wielkości doniczkę. Młode rośliny na początku rosną stosunkowo szybko, więc przez pierwsze lata przesadzanie eukaliptusa niebieskiego może być potrzebne ok. raz na rok. 

Jeśli chcesz w swoim domu uprawiać ciekawą i niewymagającą specjalnej opieki roślinę – eukaliptus niebieski to świetny wybór. Jego liście ozdobią pomieszczenie i dodadzą mu lekko tropikalnego charakteru. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Tropikalna roślina o niewielkich wymaganiach. Ozdobi każde wnętrze"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.