Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Marzec w ogrodzie. Przycinanie, siew, sadzenie, trawnik – co trzeba zrobić?

Marzec to ważny miesiąc dla ogrodników. To doskonały czas, aby rozpocząć przygotowania do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu wegetacyjnego. Właśnie wtedy przychodzi czas na porządki w warzywniku i na rabatach. Co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu? Czas brać się do pracy!  

Marzec w ogrodzie. Przycinanie, siew, sadzenie, trawnik – co trzeba zrobić?
Marzec w ogrodzie to bardzo pracowity czas. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Kalendarz ogrodnika – marzec

W marcu rozpoczyna się nowy sezon ogrodowy. Dzień jest coraz dłuższy i rośliny to czują. Przyroda pomału budzi się z zimowego snu. To najlepsza pora na przeprowadzenie w nim wielu prac. Przede wszystkim robimy dokładny przegląd naszego zieleńca. Sprawdzamy, jak przebiegło zimowanie roślin, zwracając szczególną uwagę na młode nasadzenia. Kolejny krok to pierwsze, wiosenne porządki. Marzec w ogrodzie to też przygotowywanie rozsad, pierwszych wysiewów wprost do gruntu oraz pierwszych kwiatów, które nieśmiało przebijają się przez jeszcze często zmrożoną ziemię. 

Co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu?

Wbrew powszechnej opinii, marzec w ogrodzie to niezwykle pracowity miesiąc. Pielęgnacji wymagają nie tylko rośliny ozdobne, ale również warzywnik, sad, a nawet trawnik. Co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu? Oto lista najważniejszych prac. 

  • Przycinanie 

W marcowym ogrodzie należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych oraz prześwietlenie drzew pestkowych. Można zadbać również o krzewy jagodowe takie jak porzeczki, agrest czy jagoda kamczacka. Usuwamy stare pędy malin – najlepiej wyciąć je i spalić, gdyż często są miejscem zimowania szkodników oraz źródłem chorób. Usuwamy także część pędów rocznych. 

W marcu przycinamy też żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem oraz jesienią, takie jak budleja, tawuła japońska, hortensje czy powojniki. Pozbywamy się gałęzi, które rosną do wewnątrz korony lub zachodzą na siebie. Jeśli dostrzeżemy, że pędy zaatakowały choroby bakteryjne, przytnijmy je powyżej poziomu doznanych obrażeń. Rośliny, które kwitną na pędach jednorocznych (m.in. hortensje czy tawuły japońskie), przycinamy około 20 cm nad ziemią. Pamiętajmy, aby cięcia dokonać, zanim krzewy rozwiną pąki. W starszych żywopłotach posadzonych w poprzednich latach przycinamy boczne pędy w ten sposób, by uzyskać zamierzony kształt. Oprócz tego skracamy również szczytowe przyrosty. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost. Pamiętajmy jednak, że w żadnym razie nie przycinamy teraz okazów kwitnących wiosną, takich jak np. forsycja.

co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu Marzec w ogrodzie to odpowiedni czas na przycinanie niektórych drzew i krzewów. Fot.123RF.com

  • Przygotowanie grządek 

Jeżeli ziemia na grządkach już rozmarzła możemy je uporządkować i przygotować do nadchodzącego sezonu i zbliżających się wysiewów. Usuwamy wszystkie chwasty, wygrabiamy opadłe zeszłoroczne liście i ewentualne pozostałości roślin z zeszłego roku. W razie potrzeby możemy jeszcze rozsypać obornik granulowany lub zasilić glebę przedsiewnie innym wybranym nawozem.

  • Siew 

W marcu możemy wciąż przygotowywać rozsadę. Wysiewamy m.in. pomidory, paprykę, sałatę oraz wybrane warzywa kapustne. Do pojemników lub inspektów można także wysiać wiele gatunków kwiatów, m.in. astry, cynie, kocanki, nasturcje, letnie astry czy lwie paszcze. Pod koniec marca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na niskie temperatury np. nagietek, chaber, ślazówka, groszek pachnący lub mak polny. Z warzyw i ziół siejemy m.in. groch, bób, rzodkiewkę, pietruszkę, pasternak, marchew, cebulę czy szpinak. Grządki z nasionami przykrywamy włókniną, by chronić wchody przed zimnem i wiosennymi przymrozkami.

  • Sadzenie 

W tym miesiącu można zacząć sadzenie większości drzew i krzewów liściastych, a także tych owocowych. Z gatunków liściastych sadzimy głównie: buki, brzozy, dęby, graby, robinie. Sadzimy też drzewa owocowe takie jak morele i brzoskwinie oraz wrażliwsze na mrozy iglaki. Jeśli chodzi o krzewy, najlepszym wyborem będą piwonie, magnolie, wawrzynki, a także maliny i jeżyny. W sprzyjającej pogodzie można nawet sadzić róże, jednak przycinamy je dopiero po dwóch latach od ukorzenienia, zawsze w kwietniu. Przygotowujemy miejsca pod nowe nasadzenia, możemy wysadzić do gruntu czosnek, cebulę dymkę oraz byliny.

  • Pikowanie 

W marcu pikujemy warzywa i kwiaty, które wysialiśmy w lutym. Por, sałata i warzywa kapustne najlepiej czują się w jasnych, ale chłodnych pomieszczeniach. W domowym cieple mogą być zanadto wybiegnięte. Jeżeli zatem mamy taką możliwość, przenosimy je do inspektu lub szklarni, gdzie jest chłodniej, ale temperatura nie spada poniżej 5-10 stopni Celsjusza.

marzec w ogrodzie W marcu rośliny, które wysialiśmy w lutym, pikujemy do pojedynczych doniczek. Fot.123RF.com

  • Pędzenie roślin ozdobnych 

Rozpoczynamy pędzenie pelargonii i innych roślin, które zimowały w naszych szklarniach, garażach lub piwnicach. Przenosimy je w cieplejsze miejsce, np. na okienny parapet. Jeżeli to konieczne przycinamy i rozpoczynamy systematyczne podlewanie oraz nawożenie. Po dwóch miesiącach już bujnie kwitnące będziemy mogli wystawić na zewnątrz. Z młodych przyrostów, które pojawią się jako pierwsze, możemy też przygotować nowe rozsady.

  • Pielęgnacja trawnika

Powierzchnię trawnika oczyszczamy ze śmieci, liści, patyków oraz suchej trawy. Najlepiej posłużyć się grabiami wachlarzowymi. Nieodzownym w tym okresie są zabiegi aeracji oraz wertykulacji. Pamiętajmy o zasypywaniu i wyrównywaniu kretowisk, dociskaniu kęp traw oraz wyrównywaniu ich powierzchni. Nawożenie trawnika wykonujemy za pomocą specjalnych nawozów lub mocznika czy soli amonowej. Kiedy mamy już pewność ustąpienia przymrozków, wówczas na wyrównanej powierzchni darni wysiewamy nasiona trawy.

  • Rośliny doniczkowe 

Nie tylko ogród budzi się z zimowego snu. Dłuższy dzień i krótsza noc wywierają też wpływ na nasze domowe rośliny doniczkowe. Zanim zaczniemy je przesadzać i nawozić, zróbmy przegląd i dokładnie sprawdźmy, czy w czasie zimy nie zaatakowały ich jakieś szkodniki. Mogą to być wełnowce, tarczniki czy wciornastki, ale chyba najczęściej są to przędziorki. Niewidoczne gołym okiem, mogą atakować niemal wszystkie gatunki, jakie uprawiamy w domach. Ich obecność najczęściej poznajemy po delikatnej pajęczynce na spodzie liści. Tracą one kolor i przebarwiają się na żółto. Jeżeli zauważymy przędziorki na naszych okazach, możemy wykonać oprysk gotowym do użycia naturalnym preparatem na bazie oleju rydzowego, który pokrywa roztocza cienką, lepką powłoką, utrudniającą oddychanie, poruszanie się i żerowanie. Tego typu preparat powinien być stosowany systematycznie co 7-10 dni. W międzyczasie warto dokładnie umyć bądź oczyścić roślinę i zraszać te gatunki, które lubią wysoką wilgotność powietrza. Dostępne są też inne środki owadobójcze, których można użyć w razie potrzeby.

Marzec to też idealny czas na przycięcie roślin tarasowych i balkonowych, które zimowały w domu. Fuksje i pelargonie przycinamy nad 3-5 pąkiem, przy okazji usuwamy stare liście i skracamy o 1/3 ich korzenie. Przenosimy je do świeżej ziemi. Tak odmłodzone, będą miały zwarty pokrój i obficie zakwitną. Zaczynamy częściej je zraszać i podlewać tak jak pozostałą zieleń pokojową. Ponadto w marcu można rozmnażać i uzyskać sadzonki np. difenbachii, zielistki, sansewierii czy koleusa.

Źródło: deccoria.pl

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 08.03.2019 roku.

Przeczytaj również: 

Odżywka ma mocne i zdrowe korzenie pomidorów. Przy rozsadzie nic nie trzeba robić

Które trawy ozdobne ścinać, a które wyczesywać na wiosnę?

Najlepszy termin na sadzenie czosnku po zimie. Dzięki tym sposobom główki będą duże i zdrowe

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.