Spis treści:
Jak pielęgnować sadzonki pomidorów?
Tylko zdrowe i zadbane sadzonki zagwarantują nam obfite plony w sezonie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja pomidorów już od momentu założenia uprawy. Możemy wysiać je na rozsadę w lutym, marcu lub kwietniu, przy czym trzeba pamiętać, że im później to zrobimy, tym słabsze sadzonki otrzymamy. Nasiona pomidorów wysiewamy do doniczek lub specjalnych tacek do rozsady, w których powinno znajdować się żyzne, przepuszczalne, sterylne podłoże. Całość zwilżamy wodą, uważając, aby nie przelać ziemi. Wkrótce zobaczymy, jak nasiona kiełkują. Jak dbać o sadzonki pomidorów w kolejnych tygodniach?
- Utrzymujemy stałą wilgotność podłoża, zraszając siewki;
- Jeśli rośliny przykryliśmy folią, od czasu do czasu ją odsłaniamy, aby wietrzyć rozsadę;
- Sadzonki przetrzymujemy przez pierwsze 2 tygodnie w temperaturze 22-24°C, a następnie wynosimy do jasnego pomieszczenia, w którym jest 16-20°C;
- Obserwujemy, kiedy siewki rozwiną 2-3 liście właściwe – wtedy pikujemy je i przenosimy do większych doniczek z otworami odpływowymi;
- Pamiętamy także o zasilaniu sadzonek w składniki odżywcze.
O rozsadę pomidorów trzeba odpowiednio zadbać. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Superodżywka za darmo. Wszystkie sadzonki rosną po niej szybciej i nie gniją
Nawóz do siewek pomidorów – zdrowy i mocny korzeń
Pomidory to rośliny, które uznawane są za żarłoczne. Mają naprawdę wysokie wymagania pokarmowe, jeśli zatem zależy nam na otrzymaniu satysfakcjonujących plonów, musimy zadbać o ich odpowiednie nawożenie już od momentu zakładania uprawy, jeszcze przed posadzeniem ich w ogrodzie. Warto pamiętać, że istotny jest nie tylko termin zastosowania odżywki, ale też jej rodzaj. Proporcje poszczególnych składników pokarmowych muszą być zrównoważone, aby siewki pomidorów miały zdrowe i mocne korzenie.
Możemy skorzystać z naturalnych nawozów, które przygotowujemy w domowym zaciszu, lub kupić gotowy preparat do pomidorów. Ten ostatni zawiera wszystkie składniki, które są niezbędne do wypuszczenia pierwszych liści i rozbudowania mocnych korzeni. Jak podpowiada autor kanału „ogrodnik news tv” na portalu YouTube, w przypadku zastosowania gotowych nawozów ważna jest proporcja składników, które się w nich znajdują. Aby system korzeniowy sadzonek pomidorów wykształcił się prawidłowo, nawóz powinien zawierać 40% fosforu, 13% azotu (z czego przeważająca ilość musi być w formie amonowej, mniejsza w azotanowej), a także 13% potasu i 20% siarki. Pozostałe składniki to mikroelementy, takie jak żelazo, mangan, cynk, miedź, bor oraz molibden.
Dlaczego skład i proporcje poszczególnych pierwiastków są ważne? Jak zaznacza autor kanału „ogrodnik news tv” obecność odpowiedniej ilości fosforu i azotu amonowego jest niezbędna w początkowej fazie wzrostu siewek, gdy rozbudowują korzenie. Dlatego zastosujmy nawóz o takim składzie po przepikowaniu młodych roślin do większych doniczek. Wykorzystajmy 5 mg preparatu na 1 litr wody. Taką ilość nawozu możemy wymieszać również z 1 l podłoża, jeśli nie chcemy stosować odżywki w formie płynnej. To dużo łatwiejszy sposób, dzięki któremu przy rozsadzie nie trzeba będzie robić nic poza podlewaniem. Zasilone w ten sposób sadzonki przenosimy do ogrodu w drugiej połowie maja.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepszy termin na sadzenie czosnku po zimie. Dzięki tym sposobom główki będą duże i zdrowe
Wysiew musztardowca na wczesny zbiór. Aromatyczne i pełne witamin liście w ogrodzie
Namocz nasiona przed siewem, a wykiełkują natychmiast. Trik sprawdza się nawet ze starymi nasionami