Spis treści
- Skoczek biały – groźny szkodnik w ogrodzie
- Jak wygląda skoczek biały?
- Gdzie żeruje skoczek biały i jakie szkody powoduje?
- Jak pozbyć się skoczka białego z ogrodu?
Skoczek biały – groźny szkodnik w ogrodzie
Biały skoczek (Metcalfa pruinosa) to bardzo groźny szkodnik, który dotarł do Polski zaledwie cztery lata temu, w 2020 roku, a już sieje spustoszenie w naszych ogrodach. Atakuje drzewa, krzewy, byliny i rośliny jednoroczne.
Przypuszczalnie przywędrował ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kanady, Korei, Kuby lub Jamajki. Jego populacja nie wykazuje tendencji spadkowej, a może rozmnażać się podobnie jak ćma bukszpanowa. W Warszawie zaatakował m.in. lilaki, orzechy, klony, świerki i głóg.
Biały skoczek to owad, który doskonale przystosował się do warunków panujących w Polsce. Przez zimę jest w stanie przetrwać w postaci jaj schowanych w korze drzewnej, a na wiosnę z tych jaj wykluwają się larwy. W okresie letnim larwy przechodzą metamorfozę w postać dorosłą, a jesienią dorosłe samice składają jaja, z których każda może złożyć ich ponad 100.
Przeczytaj również: Rewolucyjny sposób na krety i nornice. Wystarczy, że podrzucisz im do kopca lub nory
Jak wygląda skoczek biały?
Dorosłe osobniki skoczka białego osiągają zaledwie 8 milimetrów długości. Ich ciała są pokryte białymi, woskowymi włóknami, które nadają im przymglonego wyglądu. Owe włókna możemy znaleźć na liściach roślin. Skoczki białe mają również przezroczyste skrzydła z charakterystycznymi ciemnymi plamkami, które są zwykle złożone na grzbiecie, gdy szkodniki nie latają.
Oprócz tego skoczek biały ma również małą głowę z dużymi oczami i długimi czułkami, które są ważne dla zmysłu dotyku i smaku. Jego nogi są przystosowane do skakania, co pozwala mu szybko uciekać przed drapieżnikami lub przemieszczać się między roślinami. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru biały skoczek może wyrządzić znaczne szkody w ogrodach i na plantacjach, dlatego ważne jest, aby go skutecznie zwalczać i monitorować jego obecność w uprawach.
Skoczek biały wysysa soki roślinne, pozbawiając je składników odżywczych oraz wody. Fot.Ines Carrara/CanvaPro/East News
Gdzie żeruje skoczek biały i jakie szkody powoduje?
Biały skoczek żeruje na ponad 300 rodzajach roślin, w tym na cytrusach, winoroślach, drzewach owocowych, krzewach iglastych i liściastych, krzewach róż, bylinach i roślinach jednorocznych. Wysysa soki z roślin, pozbawiając je składników odżywczych oraz wody. Atakuje również liście i pędy, prowadząc do ich zniekształcenia, więdnięcia i obumierania. Biały skoczek może także przenosić groźne wirusy, które mogą zaszkodzić roślinom.
Dodatkowo biały skoczek wydziela lepką substancję zwana spadzią, która sprzyja rozwojowi pleśni osłabiającej rośliny i zmniejszające proces fotosyntezy. Spadź może przyciągać inne owady, takie jak mrówki, które transportują również mszyce.
Jak pozbyć się skoczka białego z ogrodu?
Skoczka białego można pozbyć się z ogrodu, stosując zarówno naturalne, jak i chemiczne sposoby. Jedną z nich jest opryskiwanie roślin roztworem wody z delikatnym mydłem. Warto także zasadzić w ogrodzie rośliny, który wydzielają silny zapach – zaliczają się do nich m.in. aksamitki, które mogą pomóc także w walce z kretami.
Warto również pamiętać o regularnym przycinaniu zainfekowanych gałęzi i liści, ponieważ w ten sposób ograniczymy populację szkodnika. Co ważne, delikatne mycie roślin wodą może pomóc w usunięciu jaj i larw skoczka.
Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie do ogrodu naturalnych wrogów skoczka, takich jak biedronki czy zielonki, które polują na larwy i dorosłe osobniki. Istnieje również gatunek pasożytniczych os Encarsia formosa, które atakują młode formy skoczka.
Jeśli biologiczne i naturalne metody zawiodą, można również zastosować środki chemiczne o działaniu kontaktowym lub układowym. W walce ze skoczkiem białym sprawdzą się również oleje roślinne. Należy do nich m.in. olej neem, który może działać zarówno odstraszająco, jak i zabijająco na różne stadia rozwojowe szkodnika. Mniej inwazyjne będą żółte tablice lepowe, które przyciągają i łapią dorosłe osobniki skoczka. Pamiętaj, że przy stosowaniu środków chemicznych zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta oraz dbać o bezpieczeństwo roślin i środowiska.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Przyciągniesz i odizolujesz od roślin. Genialna pułapka na ślimaki, jakiej nie znacie