Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Masz dość rozkopanego trawnika? Wlej do kopca, krety szybko uciekną

Pozbycie się kreta z ogrodu może być prawdziwym wyzwaniem dla każdego ogrodnika. Te małe, ale pracowite zwierzęta, choć przydatne w aeracji gleby, często stają się przyczyną zniszczenia trawników i rabatek. Jeśli zauważyłeś nieestetyczne kopce na swoim idealnie przystrzyżonym trawniku, czas działać. Jak pozbyć się kreta, nie stosując chemii? Podpowiadamy.

Masz dość rozkopanego trawnika? Wlej do kopca, krety szybko uciekną
Z korytarzy wykopanych przez krety bardzo często korzystają również nornice, kolejny wróg ogrodników. Fot. ands456/CanvaPro

Spis treści

Czy krety mogą zaszkodzić roślinom?

Jednym z najbardziej uciążliwych problemów związanych z obecnością kretów w ogrodzie są nieestetyczne kopce ziemi. Jeśli dostrzeżemy chociaż jeden, możemy mieć pewność, że wkrótce pojawi się ich więcej. Nie tylko zepsują one nasz krajobraz, ale utrudnią pielęgnację roślin i koszenie trawnika. Zdarza się również, że podczas tworzenia swoich tuneli, przenoszą świeżo zasiane nasiona w głąb ziemi, uniemożliwiając im kiełkowanie.

Chociaż krety są owadożernymi ssakami i głównie żywią się dżdżownicami, to ich działalność bardzo często niekorzystnie wpływa na rośliny. Kopiąc swoje podziemne korytarze, mogą przecinać systemy korzeniowe, co może prowadzić do osłabienia roślin lub nawet ich obumierania. W wyniku przekopywania przez krety gleba może zmienić swoją strukturę, a to ma wpływ na jej zdolność do zatrzymywania wody oraz składników odżywczych.

Z korytarzy wykopanych przez krety bardzo często korzystają również nornice. Kret wykopuje swoją rozległą sieć tuneli w poszukiwaniu dżdżownic, natomiast nornice, które są roślinożerne, wykorzystują je do poszukiwania korzeni oraz cebul roślin. Oznacza to, że jeśli zauważymy w ogrodzie kopczyki ziemi świadczące o obecności kreta, istnieje szansa, że roślinom będą zagrażały także nornice.  

Warto również pamiętać, że dżdżownice znajdujące się w glebie, przyczyniają się do jej napowietrzania i wzbogacania w składniki odżywcze. Krety, które się nimi pożywiają, mogą przyczynić się do pogorszenia jakości ziemi.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się pędraków z ogrodu raz na zawsze? Wypróbuj prostą, ale bardzo skuteczną metodę

Jak się pozbyć kreta, nie stosując chemii?

Istnieje wiele humanitarnych i naturalnych sposobów, które pozwolą ci pozbyć się kreta z ogrodu bez wyrządzania mu krzywdy. Pierwszy z nich, czyli siatki, możesz zastosować jeszcze przed założeniem trawnika, zwłaszcza tego w rolkach. Siatki na krety najczęściej są wykonane z tworzywa sztuczne lub metalu odpornego na korozję. Ich oczka mają wielkość, które tworzą skuteczną zaporę przed kretami, a jednocześnie nie utrudniają wegetacji roślin.

Siatki na krety najlepiej umieścić na głębokości wynoszącej około 10 cm pod trawnikiem oraz 30 cm pod rabatami. Na siatkę nanosimy glebę, na której możemy wysiać nasiona roślin lub rozłożyć trawę w rolkach. Jeżeli korzystamy z automatycznego systemu nawadniania, rury doprowadzające wody powinny znajdować się tuż pod siatką.

Istnieje wiele humanitarnych i naturalnych sposobów, które pozwolą pozbyć się kreta z ogrodu Fot. pavrich/CnavaPro

Jak pozbyć się kreta z ogrodu, kiedy już założyliśmy trawnik? W tym przypadku do dyspozycji mamy kilka naturalnych metod:

  • olej rycynowy i pieprz cayenne: obydwa te składniki mają bardzo silny zapach i smak. Krety nie lubią tłustego posmaku tej mikstury, dlatego skutecznie je to odstraszy. Wystarczy, że dokładnie wymieszamy olej rycynowy i pieprz kajeński w takich proporcjach, które pozwolą uzyskać wyrazisty zapach. Gotową mieszankę wlewamy bezpośrednio do kopca lub korytarzy. Dla uzyskania lepszego efektu odstraszanie, czynność tę warto powtórzyć kilka razy;

  • gnojówka z bzu czarnego: 1kg świeżych lub 200 g suszonych liści, kwiatów i pędów bzu czarnego zalej 10 l wody i pozostaw na ok. 4-5 dni. Po tym czasie roztwór wraz z masą roślinną wlej do krecich korytarzy. Zabieg powtórz kilka razy, aż do skutku.

  • intensywne zapachy: czosnek, mięta i kulki naftaliny wydzielają bardzo silne zapachy, które powinny odstraszyć kreta;

  • zagęszczanie roślinności: krety preferują otwarte przestrzenie, więc zwiększenie ilości roślinności, szczególnie krzewów, może sprawić, że teren stanie się dla nich mniej atrakcyjny;

  • hałas i wibracje: używanie urządzeń generujących hałas lub wibracje, które są nieprzyjemne dla kretów, może być skutecznym sposobem na ich odstraszenie. Można zastosować specjalne odstraszacze dostępne w sklepach lub domowe metody, takie jak umieszczanie w ziemi radia grającego głośną muzykę.

Warto również pamiętać o regularnym koszeniu trawnika oraz usuwaniu z niego liści, ponieważ są idealnym schronieniem dla insektów którymi krety się żywią. Co istotne, te zwierząta mogą być wrażliwe na intensywne dźwięki. Możesz spróbować powiesić na drzewach dzwonki lub umieścić w kopcach lampki solarne, ponieważ emitują one ultradźwięki. Oprócz tego dobrym pomysłem jest również przygarnięcie psa lub kota, ponieważ zapach drapieżników również działa na krety odstraszająco. Do krecich korytarzy można także włożyć sierść tych zwierząt.

Jakich roślin nie lubią krety?

Krety są znane z tego, że nie przepadają za zapachem niektórych roślin, które mogą być wykorzystywane jako naturalne środki odstraszające. Jedną z nich jest aksamitka (Tagetes spp.), popularna roślina rabatowa słynie z pięknych kwiatów. Aksamitki wydzielają charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach, który nie podoba się kretom. W tym przypadku najlepiej sprawdzą stare, tradycyjne odmiany tych kwiatów, czyli np. aksamitkę rozpierzchłą.

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum) to popularne zioło o aromatycznych listkach, które również może odstraszać krety. Rozsadę bazylii można sadzić na grządkach i w ogródku ziołowym. Stanowi ona również odstraszacz na komary. Natomiast czosnek (Allium sativum) jest skuteczny nie tylko przeciwko kretom, ale i nornicom. Można sadzić czosnek pospolity, różne gatunki czosnku ozdobnego, a także czosnek niedźwiedzi.

Wilczomlecz (Euphorbia spp.) to gatunek kwiatów, który ma zdolność do odstraszania kretów i gryzoni ogrodowych. Jego wydzieliny korzeniowe odstraszają także myszy i nornice. Czarny bez (Sambucus nigra) można zasadzić w ogrodzie lub umieścić jego gałązki w korytarzach utworzonych przez kreta. Umieszczona w norze część krzewu zacznie się rozkładać, wydzielając kwas cyjanowodorowy, czyli kwas pruski, który ma działanie odstraszające na gryzonie.

Warto posadzić w ogrodzie wilczomlecz, gryzonie nie znoszą jego zapachu. Fot. Michel Viard/CanvaPro

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) jest ceniona za swoje duże, dzwonkowate kwiaty. Jej kwiatostany wzrastają na wysokiej, sztywnej łodydze, dlatego często określa się ją również koroną cesarską. Jej cebulki należy zasadzić jesienią. Te miejsca zarówno krety, jak i nornice będzie omijać z daleka. Dobrą opcją będzie również zasadzenie rącznika pospolitego, który wyróżnia się dłoniastymi, siedmioklapowymi kwiatami.

Przeczytaj również: Wrzuć 2 kulki do każdej dziury w ziemi. Nornice i krety od razu się wyniosą

Co zrobić, ze złapanym kretem?

Jeśli zakopałeś w ziemi mechaniczną pułapkę z zapadkami i zwierzę się do niej złapało, pojawi się sygnał w postaci chorągiewki z informacją, że pułapka jest pełna. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio przygotować się do wyniesienia kreta z ogrodu. Najpierw upewnij się, że przenosisz go w sposób bezpieczny zarówno dla siebie, jak i dla zwierzęcia. Użyj rękawic ochronnych, aby uniknąć ugryzienia.

Znajdź odpowiednie miejsce, gdzie możesz wypuścić kreta. Powinien to być obszar z dala od ludzkich siedzib, gdzie kret nie spowoduje szkód w ogrodach czy uprawach. Ostrożnie wypuść zwierzę na nowym terenie. Najlepiej zrób to w pobliżu kopców innych kretów, ponieważ najprawdopodobniej będzie to obszar, w którym mogą żyć inne krety.

Pamiętaj, że krety są chronione w niektórych regionach, więc zawsze warto sprawdzić lokalne przepisy dotyczące ich przenoszenia i wypuszczania. Humanitarne traktowanie tych zwierząt jest ważne, więc unikaj stosowania metod, które mogą im zaszkodzić.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Z każdą porą roku zmienia kolor liści, okrywa brzydkie miejsca w ogrodzie. Uprawa epimedium warlejskiego

Kiedy i czym nawozić rabarbar? Sadzenie i pielęgnacja rabarbaru

Najpiękniejsze gatunki na skalniak. Rośliny okrywowe na kwietne kobierce

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.