Porady ogrodnicze

Szukasz kwiatów do wiszącej donicy na balkonie? Fuksje sprawdzą się idealnie

Fuksja jest jednoroczną rośliną doniczkową z niezwykle oryginalnymi kwiatami. Jeżeli ustawisz ją na odpowiednio nasłonecznionym stanowisku i zapewnisz wszystko, czego potrzebuje, będzie kwitnąć przez długie miesiące. Sprawdź co robić, aby swobodnie rozrosła się w twojej wiszącej doniczce.

Szukasz kwiatów do wiszącej donicy na balkonie? Fuksje sprawdzą się idealnie
Fuksje z powodzeniem można uprawiać na balkonach i tarasach. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Fuksja — charakterystyka

Fuksja (Fuchsia) jest rośliną należącą do rodziny wiesiołkowatych (łac. Onagraceae) i pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Ze względu na klimat, w Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna, jednakże przy dużej dozie ostrożności i cierpliwości można z niej zrobić okaz wieloletni. Część z gatunków fuksji charakteryzuje się wiecznie zieloną okrywą liści, jednakże większość z nich nie jest w stanie przezimować w naszych warunkach, jeśli uprawiasz roślinę na zewnątrz.

W przypadku, gdy decydujesz się na uprawę w domu, fuksja znacznie łatwiej przetrwa okres zimowy i po przesadzeniu będzie bujnie kontynuować swój rozrost. Liście rośliny są niewielkie i jajowate. W zależności od odmiany fuksja może osiągać od 20 do nawet 100 cm wysokości.

Główną cechą wyróżniającą tę roślinę wśród innych okazów balkonowych i ogrodowych są unikatowe kwiaty. Płatki i pręciki wyrastają w taki sposób, że przywodzą na myśl tańczącą baletnicę. W dobrych warunkach jest ich bardzo dużo, co tylko potęguje efekt wyjątkowości. Pojawiają się w drugiej połowie lata, aby pozostać na pędzie nawet do października.

Przeczytaj również: Będą kwitły aż do jesieni. Jak uprawiać surfinie?

Zobacz więcej zdjęć

Najpiękniejsze odmiany fuksji

Pierwsze fuksje miały kwiaty w kolorze intensywnego amarantu, jednakże po latach hodowli i upraw wykształciło się wiele odmian z innym zabarwieniem płatków kwiatowych.

 • Improved Rosella - ma różowo-białe, niewielkie kwiaty, zwarty pokrój i drobne, lancetowate listki.
 • Swingtime - charakteryzuje się pełnymi, średniej wielkości kwiatami wyrastającymi na silnie rosnących pędach.
 • Electric Light - zachwyca wzniesionym pokrojem pędów i gęstwiną drobnych kwiatów.

Pamiętaj też, że część z roślin może być zimozielona lub mieć nieco inne wymagania niż reszta. Wybierając dla siebie konkretny okaz, zawsze patrz również pod tym kątem.

Fuksje idealnie nadają się do podwieszanych donic. Fot. Getty Images

Fuksja — uprawa i wymagania

Aby fuksja rozwijała się prawidłowo, musi zostać posadzona na odpowiednim stanowisku. Czynności związane z jej uprawą nie są skomplikowane, jednakże jest to roślina bardzo wrażliwa na wszelkie odstępstwa od swoich potrzeb.

 • Stanowisko dla fuksji powinno byś jasne, jednak nigdy nie narażaj rośliny na bezpośrednie nasłonecznienie ze względu na ryzyko wystąpienia poparzeń. W swoim naturalnym środowisku fuksja rośnie pod koronami drzew, miej więc na uwadze, że wystawianie jej nazbyt silne światło jest dla niej niebezpieczne. Fuksja dobrze rośnie w temperaturze w granicach 20°C.

 • Podłoże dla fuksji musi być bogate w składniki odżywcze, lekko kwaśne i wysoce zasobne w próchnicę. Może to być mieszanina torfu, ziemi gliniastej i piasku poprawiającego parametry powietrzne gleby.

Fuksję możesz uprawiać właściwie wszędzie, gdzie chcesz. Może to być ogród, pojemnik na tarasie, wisząca doniczka na balkonie lub jasny salon. W każdym z tych miejsc wymaga odrobinę innej pielęgnacji.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby pelargonia bluszczolistna obficie kwitła? Te metody zawsze działają

Zobacz więcej zdjęć

Fuksja — rozmnażanie

Roślinę rozmnaża się przez sadzonkowanie. Rozmnażanie generatywne, czyli z nasion, jest zbyt trudne w warunkach domowych i nigdy nie ma gwarancji, że otrzymasz jakiekolwiek rośliny. Jeżeli więc chcesz uzyskać nowe okazy, zdecyduj się na pobranie z rośliny matecznej kilku sadzonek.

W tym celu odetnij kilka pędów wierzchołkowych o długości przynajmniej kilku centymetrów. Następnie oberwij dolne liście i umieść sadzonki w wilgotnym podłożu. W celu przyspieszenia procesu możesz moczyć końcówki pędów w specjalnym ukorzeniaczu. Po około 3 tygodniach sadzonki wypuszczą pierwsze korzenie. Po tym czasie każdą z powstałych młodych roślin możesz posadzić do osobnej doniczki. Pamiętaj, aby zapewnić roślinie odpowiednią ilość światła i wilgoci, dzięki czemu szybko się rozkrzewi i w sezonie wyda burzę charakterystycznych kwiatów.

Miej na uwadze, że na miejsce stałe lub do większych pojemników, w których pozostanie na zewnątrz możesz ją wysadzić dopiero, gdy zniknie ryzyko wiosennych przymrozków.

Fuksja — pielęgnacja

Jeżeli udało ci się rozmnożyć swoją fuksję lub też zakupiłeś zdrową sadzonkę i umieściłeś rośliny na dobrze dobranym stanowisku, czas zacząć pielęgnację. Pamiętaj, że jedną z podstawowych rzeczy jest czujna obserwacja i słuchanie rośliny. Oznacza to, że wszystkie niepokojące objawy muszą się zakończyć twoją prawidłową reakcją.

 • Podlewanie fuksji to kolejna kwestia kluczowa. O ile roślina dobrze znosi regularne, dosyć obfite podlewanie, o tyle bardzo źle reaguje na przelewanie. Nie stanie się nic złego, jeśli nadmiernie nawodnisz roślinę 1-2 razy. Ale stały nadmiar wody może spowodować powstawanie niebezpiecznej zgnilizny korzeni.

 • Równie ważne jest właściwe nawożenie fuksji, której do rozwoju niezbędne są wysokie dawki składników odżywczych. Pamiętaj jednak, że równie szkodliwy co brak nawozu jest jego nadmiar, dlatego zawsze stosuj się do zaleceń producenta zakupionego produktu. Podlewaj fuksję nawozem płynnym dosyć regularnie, dzięki czemu nie ograniczysz jej kwitnienia. Nawozy azotowe wpływają na intensyfikowanie krzewienie się, natomiast te ze zwiększoną dawką potasu i fosforu sprzyjają kwitnieniu.

 • Pamiętaj o uszczykiwaniu zawiązków owoców i o pozbywaniu się zeschniętych kwiatów. Obie te czynności sprawiają, że roślina zachowuje więcej energii na zawiązywanie kolejnych kwiatów.

 • Jeśli uprawiasz swoją fuksję w domu lub też w donice na balkonie, lub tarasie, zawsze możesz spróbować ją przezimować. Jeżeli zapewnisz jej temperaturę od 5 do 15°C, dostęp do światła i rzadkie, acz regularne podlewanie, masz duże szanse na zachowanie rośliny. Miej na uwadze, że jest to kapryśny kwiat, który często wiosną nadaje się jedynie do wyrzucenia.

 • W trakcie zimowania musisz wykonać jeszcze jedną czynność. Warto wtedy usunąć wszystkie zaschnięte, czy też zniszczone pędy. Ponadto możesz też wykonać cięcie formujące, które warto robić w styczniu lub w lutym. W marcu jest na to za późno, ponieważ w tym okresie fuksja zaczyna zawiązywać pąki kwiatowe. Roślina bardzo dobrze znosi nawet silne cięcie.

 • Jeśli mimo wszystko uda ci się zachować swoją fuksję, pamiętaj o corocznym przesadzaniu jej do nieco większej doniczki. Robi się to z prostego powodu. Fuksja w trakcie wegetacji pobiera z ziemi bardzo dużo składników pokarmowych i nawet regularnie nawożone podłoże bardzo traci na swojej jakości. Jeśli więc zapewnisz fuksji nową zawartość doniczki w kolejnym sezonie, odwdzięczy ci się znacznie szybszym wzrostem i bardzo intensywnym kwitnieniem.

Przeczytaj również: Mały balkon pełen kwiatów. Najciekawsze pomysły na pelargonie [Dużo zdjęć]

Fuksje będą piękną ozdobą każdego balkonu i tarasu. Fot. 123RF/PICSEL

Fuksja — choroby

Fuksja jest chętnie atakowana przez wiele szkodników, jednak najczęściej problemy wynikają z obecności dwóch z nich. Niepokojące objawy pojawiają się za sprawą mszyc i mączlika szklarniowego, który wbrew pozorom równie często atakuje rośliny balkonowe i gruntowe. Ponadto roślina może być ofiarą zgnilizny korzeni, które pojawia się ze względu na źle prowadzoną pielęgnację.

 • Mszyce pojawiają się na spodniej stronie liści, ale w krótkim czasie można je spostrzec na wszystkich zielonych częściach rośliny. Aby skutecznie z nimi walczyć, musisz zastosować oprysk chemicznymi środkami ochrony roślin, które zakupisz w sklepie ogrodniczym.

 • Mączlika wykryjesz i zniszczysz, stosując specjalne tabliczki lepowe umieszczane w doniczce z rośliną. Żółte tabliczki z klejącą się powierzchnią znajdziesz w różnych kształtach w sklepach ogrodniczych. Wabią one dorosłe osobniki mączlika, który przykleja się do nich i ginie.

 • Zgnilizna korzeni jest chorobą wynikającą ze zbyt intensywnego zalewnia korzeni wodą. Aby doprowadzić roślinę do porządku, musisz wyciąć zgniłe korzenie, wymienić podłoże i poczekać, aż fuksja wytworzy nowy system korzeniowy.

Fuksja jest rośliną wymagającą, ale wszystkie czynności związane z jej pielęgnacją są rekompensowane obfitym i długotrwałym kwitnieniem. Jeśli więc o nią odpowiednio zadbasz, na pewno nie będziesz żałować.

Przeczytaj:

Czarny bez: Właściwości i zastosowanie

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Szukasz kwiatów do wiszącej donicy na balkonie? Fuksje sprawdzą się idealnie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.