Porady ogrodnicze

Kompostowanie bezpośrednie – na czym to polega? Jak kompostować na grządce

Większość ogrodników wrzuca odpadki organiczne na kompostownik, aby otrzymać cenny nawóz. To świetna metoda jego uzyskiwania, ale warto spróbować zrobić to również w inny, bardzo prosty sposób. Kompostować możemy bezpośrednio na grządce, co przyniesie wiele korzyści dla przyszłych upraw. Na czym polega kompostowanie bezpośrednie i jakie zalety ma ten zabieg? Sprawdź.

Kompostowanie bezpośrednie – na czym to polega? Jak kompostować na grządce
Kompostowanie bezpośrednie to nie tylko wygoda i oszczędność czasu. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Na czym polega kompostowanie bezpośrednie, czyli powierzchniowe?

Kompost to niewątpliwie najcenniejszy nawóz, jaki możemy wykorzystać w swoim przydomowym ogrodzie. Powstaje z odpadów roślinnych – resztek kuchennych, zielonych części roślin, opadłych liści, rozdrobionych gałęzi oraz wielu innych składników, które rozkładają się wskutek działalności pożytecznych mikroorganizmów i dżdżownic. Wszystkie te odpadki na ogół wrzucamy do specjalnie w tym celu założonego kompostownika bądź na pryzmę kompostową. To jednak niejedyne miejsca, w których możemy otrzymać wartościowy nawóz.

Obierki oraz inne resztki mogą trafiać bezpośrednio na grządki, gdzie w naturalny sposób się rozłożą i zasilą przyszłe uprawy w niezbędne składniki odżywcze. Powierzchniowa metoda kompostowania jest niezwykle prosta, ale żeby przyniosła nam spodziewane efekty, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Na grządce powinna znaleźć się zarówno materia bogata w azot, jak i ta, która stanowi źródło węgla. Stosunek obu tych składników powinien być zrównoważony. W azot obfitują przede wszystkim nadziemne części roślin zielonych, natomiast w węgiel – słoma. Ponadto potrzebujemy odpadków kuchennych. Jak kompostować metodą bezpośrednią?

  • Jesienią, na oczyszczonej po uprawach, wyrównanej grabiami grządce równomiernie rozkładamy warstwę słomy.

  • Następnie na słomę wykładamy masę zieloną, którą mogą stanowić rozdrobnione zielone liście i łodygi.

  • Na wykonane warstwy wysypujemy organiczne odpadki kuchenne.

  • Na koniec, aby zakryć nieestetyczne wyglądające resztki z kuchni, całość przykrywamy kolejną warstwą słomy.

  • Tak przygotowane grządki są gotowe na zimę.

Nie wszystkie odpadki ogrodowe i kuchenne mogą trafić bezpośrednio na grządki. Nie wszystkie odpadki ogrodowe i kuchenne mogą trafić bezpośrednio na grządki. Fot. CanvaPro


Dzięki temu zabiegowi gleba jest przygotowana pod nowe uprawy w przyszłym sezonie, które będą mogły czerpać z niej wszystko, czego potrzebują do zdrowego wzrostu. Jeśli chcemy kompostować bezpośrednio na grządkach wiosną lub latem, gdy zagon jest już zajęty przez uprawy, resztki wystarczy rozłożyć w wolnych miejscach między roślinami. Odpadki możemy również włożyć do płytkich dołków i zasypać warstwą gleby.

Co kompostować metodą bezpośrednią?

Nie wszystkie resztki organiczne mogą trafić od razu na grządkę. Pamiętajmy, że do kompostowania metodą bezpośrednią nie nadają się skórki z pomarańczy, mandarynek, cytryn, bananów i innych owoców cytrusowych. Warto natomiast rozkładać na grządkach inne odpadki z kuchni, np. resztki warzyw i owoców (najlepiej pochodzące z upraw ekologicznych), fusy z kawy, torebki po herbacie, a także rozdrobiony i niezadrukowany papier. W sposób bezpośredni kompostujemy również odpadki organiczne z ogrodu.

Przeczytaj również: Jak wzbogacić kompost? Podpowiadamy, jak i co wrzucać do kompostownika

Zalety kompostowania bezpośredniego

Kompostowanie metodą bezpośrednią to przede wszystkim duża oszczędność cennego czasu, który w innym razie musielibyśmy poświęcić na przesiewanie kompostu, przenoszenie nawozu na grządki i rozkładanie dojrzałej ziemi kompostowej. Kolejną korzyścią jest zyskanie dodatkowego miejsca w ogrodzie, ponieważ możemy zrezygnować z kompostownika lub zdecydować się na mniejszy zbiornik. Niewątpliwą zaletą jest oczywiście poprawa jakości gleby oraz jej użyźnienie, a także pojawienie się na grządkach dużej liczby pożytecznych dżdżownic. Podobnie jak tradycyjny sposób kompostowania metoda ta pozwala zagospodarować odpady.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kompost ciepły czy zimny – który jest lepszy? Do czego używać, wady i zalety stosowania

Błędy w kompostowaniu. Pamiętaj o tym, a kompost będzie najwyższej jakości

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.