Porady ogrodnicze

Jak wzbogacić kompost? Podpowiadamy, jak i co wrzucać do kompostownika

Kompostowanie to świetny sposób na uzyskanie wartościowego nawozu o wszechstronnym zastosowaniu w ogrodzie. Pozwala na zagospodarowanie odpadów organicznych, które rozkładają się dzięki pracy pożytecznych mikroorganizmów. Dzięki kilku dodatkom proces ten może zajść szybciej, a uzyskany kompost będzie jeszcze wyższej jakości. Chcesz wiedzieć, co wrzucać do kompostownika, aby otrzymać doskonały nawóz? A może zależy ci na przyspieszeniu tego procesu? Podpowiadamy, jak dobrze kompostować.

Jak wzbogacić kompost? Podpowiadamy, jak i co wrzucać do kompostownika
Otrzymanie doskonałej jakości kompostu nie jest trudne, ale musimy trzymać się kilku ważnych zasad. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak dobrze kompostować? Najważniejsze zasady

Samodzielne kompostowanie to najlepszy sposób na wykorzystanie odpadów organicznych pochodzących zarówno z ogrodu, jak i naszej kuchni. Uzyskiwany w tym procesie nawóz uznawany jest za jeden najcenniejszych. Nie bez powodu – ten produkt rozkładu materii organicznej obfituje w substancje odżywcze oraz mikro- i makroelementy, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin. Stosowanie kompostu w ogrodzie nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój roślin, ale również poprawia jakość oraz strukturę gleby, wzbogacając ją w próchnicę.

Na kompost możemy przeznaczyć resztki roślinne, m.in. skoszoną trawę, resztki warzyw, opadłe owoce, przekwitłe kwiaty, liście (poza liśćmi dębu, olchy i orzecha włoskiego), cienkie gałęzie czy pędy roślin. Mogą się w nim znaleźć również inne odpady, np. niezadrukowany papier oraz popiół drzewny. Aby otrzymać dobry kompost, nie możemy łączyć wyżej wymienionych resztek z porażonymi chorobami częściami roślin, kośćmi i mięsem, korzeniami oraz nasionami chwastów, środków chemicznych czy skórek owoców cytrusowych. Aby dobrze kompostować, różnorodny materiał organiczny powinniśmy układać warstwami. Odpady zielone, które zawierają dużo azotu, powinny zostać przełożone resztkami bogatymi w węgiel, czyli np. gałęziami, słomą czy zrębkami.

Dżdżownice znalezione na grządkach warto przenosić na kompost. Dżdżownice znalezione na grządkach warto przenosić na kompost. Fot. CanvaPro

Zwróćmy również uwagę na umiejscowienie kompostownika. Powinien być on ustawiony w lekko zacienionym miejscu, aby uniknąć wysuszenia i przegrzewania się kompostu. Równie ważne jest odpowiednie napowietrzanie wsadu, który należy od czasu do czasu przerzucać, doprowadzając tlen do wnętrza.

Przeczytaj również: Kompost ciepły czy zimny – który jest lepszy? Do czego używać, wady i zalety stosowania

Co wrzucać do kompostownika, aby wzbogacić nawóz?

Kompost jest niezwykle cenny, ale musimy czekać na niego dość długo – rok lub nawet półtora roku. Istnieją jednak niezawodne sposoby na przyspieszenie dojrzewania tego nawozu, a także wzbogacenie go w wartościowe składniki. Doświadczeni ogrodnicy podpowiadają, co wrzucać do kompostownika, aby szybko otrzymać dobry nawóz organiczny:

  • Zrębki, gałązki oraz zdrewniałe łodygi traw ozdobnych – warto wzbogacać nimi kompost, w którym znajdują się resztki zielone, np. skoszona trawa.

  • Resztki owoców i warzyw – są doskonałą pożywką dla dżdżownic.

  • Skorupki jajek – wzbogacają kompost w cenny wapń, a także podnoszą pH gleby.

  • Rozdrobnione wytłaczanki na jajka, niezadrukowany papier i tektura – stanowią doskonałe źródło celulozy dla pożytecznych dżdżownic.

  • Trociny wraz z odchodami królików czy świnek morskich – odpady te stanowią doskonałe źródło m.in. azotu.

  • Pokrzywy – dodatek tych roślin przyspieszy proces kompostowania i wzbogaci nawóz w składniki mineralne.

  • Glina – składnik ten doskonale zatrzymuje wodę w glebie, dlatego rozdrobnioną glinę można od czasu do czasu dodawać do kompostu.

  • Dżdżownice – zbierajmy je w ogrodzie i wrzucajmy do kompostownika, aby przyspieszyć rozkład materii organicznej. Możemy również zakupić u hodowcy dżdżownice kalifornijskie, które w wydajny sposób produkują biohumus.

Pamiętajmy, aby składniki były rozdrobnione, dokładane stopniowo i układane warstwowo. Nie zapominajmy również o systematycznym mieszaniu wsadu, a także podlewaniu go wodą – szczególnie w okresach ciepłych i bezdeszczowych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak zrobić kompostownik drewniany? Jak zacząć prowadzenie kompostownika

Błędy w kompostowaniu. Pamiętaj o tym, a kompost będzie najwyższej jakości

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

"Ekologicznie": Zasady 5R na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.