Porady ogrodnicze

Dlaczego ciemiernik wschodni nie chce kwitnąć? Zasady uprawy róży wielkopostnej

Ciemiernik wschodni zaczyna kwitnąć w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy, dlatego jego inna nazwa to „Róża wielkopostna”. To efektowna i dość odporna roślina, jednak wymaga właściwej pielęgnacji, by szybko się rozrastała oraz obficie kwitła. Jak uprawiać różę wielkopostną? Czego potrzebuje i dlaczego nie kwitnie?

Dlaczego ciemiernik wschodni nie chce kwitnąć? Zasady uprawy róży wielkopostnej
Jeśli nie zapewnimy ciemiernikom odpowiedniej wilgoci, wytworzą mniej pąków kwiatowych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ciemiernik wschodni – odmiany

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) jest byliną należącą do rodziny jaskrowatych, znaną także pod nazwą róża wielkopostna. Rośliny te mogą dorastać nawet do 40 cm wysokości, mają krzaczkowaty pokrój i zimozielone liście — grube i o ząbkowanym brzegu. Róża wielkopostna znana jest między innymi z nietypowego terminu kwitnienia, przypadającego na marzec. Zwykle kwiaty utrzymują się do maja. Są pojedyncze, niewielkie lub średniej wielkości i mogą mieć różne kolory – między innymi różowy, fioletowy, żółty czy biały. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie? Wszystkie jej części są trujące.

Znamy wiele gatunków ciemiernika. Oprócz ciemiernika wschodniego do tych najpopularniejszych należą:

  • ciemiernik biały
  • ciemiernik cuchnący
  • ciemiernik czerwonawy
  • ciemiernik zielony.

Jeśli chodzi o najciekawsze odmiany ciemiernika wschodniego, wyróżniamy między innymi:

  • Red Lady,
  • White Lady,
  • Yellow Lady,
  • Blue Lady.
  • Spring Beauty.

ciemiernik Ciemiernik wschodni doskonale prezentuje się w ogrodzie. Fot.123RF.com

Ciemiernik wschodni – uprawa

Ciemiernik wschodni to bardzo efektowna roślina, która cechuje się jednocześnie sporą odpornością. Warto wiedzieć, że z uwagi na możliwość podrażnienia delikatnej skóry lepiej założyć rękawice ochronne, gdy będziemy zajmować się pielęgnacją ciemiernika. Sok ciemiernika jest trujący, więc właściciele zwierząt powinni na niego uważać. Spożycie elementów tej rośliny może prowadzić między innymi do wymiotów czy biegunki. Jak pielęgnować ciemierniki wschodnie?

  • Sadzenie: Ciemiernik wschodni może być sadzony przez cały rok. Warto jednak rozsądnie wybrać dla niego stanowisko, gdyż ma delikatne i podatne na łamanie korzenie. Nie nadaje się do ciągłego przesadzania.

  • Stanowisko: Ciemiernik wschodni lubi półcieniste i cieniste stanowiska, najlepiej osłonięte od wiatru. Ziemia, w której rośnie ta roślina, powinna być próchnicza, gliniasta, bogata w wapń i o wysokim pH. Warto zadbać, by była także wilgotna.

  • Podlewanie: Ciemierniki wymagają regularnego podlewania – zwłaszcza w okresach bezdeszczowych. Ich podłoże musi być stale wilgotne, ale nie mokre.

  • Nawożenie: Nawożenie ciemiernika wschodniego powinno odbywać się 1-2 razy w sezonie, czyli od marca do maja. Co najlepiej zastosować? Sprawdzą się nawozy naturalne lub uniwersalne, wieloskładnikowe nawozy do roślin kwitnących.

  • Kwitnienie: Kwiaty ciemierników wschodnich zazwyczaj rozwijają się w marcu i utrzymują aż do maja.

  • Rozmnażanie: Ciemiernik wschodni może być rozmnażany przez podział, jednak trzeba to zrobić ostrożnie, aby przypadkiem nie uszkodzić korzeni. Nową roślinę można uzyskać także z nasion.

  • Choroby i szkodniki: Roślina jest dość odporna nie tylko na mróz, ale również na atak szkodników czy chorób. Jeśli ciemiernik wschodni choruje, zwykle jest to skutek zbyt kwaśnej ziemi. Poznamy to po słabo wybarwionych liściach i małej liczbie kwiatów.

Ciemiernik wschodni – zastosowanie w ogrodzie

Ciemiernik wschodni doskonale prezentuje się w ogrodzie. Warto posadzić go w przydomowym ogródku, na przykład pod drzewami lub krzewami. Można go spotkać również w parkach. Roślina wspaniale wygląda, zarówno gdy jest posadzona pojedynczo, jak i w grupie. Ciemiernik wschodni nadaje się też na kwiat cięty. Można go sadzić na rabatach, skalniakach, ale też w pojemnikach.

Dlaczego ciemiernik wschodni nie chce kwitnąć?

Co zrobić, żeby ciemiernik wschodni zakwitł? Niektóre ciemierniki zakwitają jeszcze zimą, podczas gdy inne kwitną wiosną. Wiele zależy zarówno od odmiany, jak i od pogody. Na kwitnięcie rośliny wpływa także podlewanie. Trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu rośliny zwłaszcza latem, podczas dużych upałów. Jeśli nie zapewnimy ciemiernikom odpowiedniej wilgoci, wytworzą mniej pąków kwiatowych.

Przeczytaj również: Kiedy i jak przycinać budleję Dawida? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.