Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nie jest łatwa w uprawie, ale gdy zakwitnie, robi niesamowite wrażenie. Jak uprawiać ismenę?

Ismena to roślina zachwycająca nieprzeciętnym, egzotycznym wyglądem, która przywędrowała do nas z tropikalnych obszarów Ameryki. Jej główną ozdobę stanowią efektowne, śnieżnobiałe kwiaty, które wydzielają intensywny zapach. Niestety rzadko spotyka się ją w polskich ogrodach, ponieważ w naszych warunkach klimatycznych uprawa tej byliny może sprawiać pewne problemy. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji ismeny!  

Nie jest łatwa w uprawie, ale gdy zakwitnie, robi niesamowite wrażenie. Jak uprawiać ismenę?
Ismena jest jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin kwitnących. Fot.pixabay.com

Spis treści:

Ismena – charakterystyka. Co to za kwiat?

Ismena, nazywana również błonczatką, to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych. Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki, głównie z Meksyku. Liście byliny są długie i sztywne, osiągające do 50 cm długości i zebrane w rozetę. Spomiędzy nich wyrastają pędy o wysokości do 90 cm zakończone efektownymi, baldachowatymi kwiatostanami, które stanowią największą ozdobę.

Kwiaty ismeny są bardzo oryginalne, gdyż są zbudowane z okazałych, dzwonkowatych przykoronków, u podstaw których rozwijają się bardzo wąskie, długie, wywinięte za zewnątrz płatki, które przypominają nogi pająka. W zależności od gatunku mają kolor biały lub żółty. Ponadto wydzielają bardzo przyjemną i intensywną woń, która przyciąga owady zapylające. Błonczatka kwitnie od czerwca do sierpnia.    

Ismena – najciekawsze odmiany

Odmiany ismeny różnią się między sobą przede wszystkim wyglądem i kolorem kwiatów. Do najpopularniejszych zalicza się:

 • Festalis – odmiana o śnieżnobiałych kwiatach. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca, dorasta do 70 cm wysokości;

 • Sulphur Queenodmiana ismeny peruwiańskiej charakteryzująca się kwiatami o kremowej i żółtej barwie, które mogą mieć średnicę do 20 cm. Jej wysokość nie przekracza 60 cm;

 • Sulphur Yellow – odmiana o żółtych kwiatach. Przykoronek każdego z nich jest delikatnie postrzępiony i otoczony sześcioma wstęgowatymi płatkami;

 • Diana – odmiana kwitnie na biało w wyjątkowo wczesnym terminie;

 • Advance – odmiana wytwarza białe kwiaty o średnicy do 15 cm.

ismena odmiany Odmiany ismeny różnią się od siebie głównie wyglądem i barwą kwiatów. Fot.123RF.com

Ismena – uprawa i pielęgnacja

Ismena źle znosi zimno, dlatego zaleca się uprawiać ją w szklarni lub w doniczce w domu. Błonczatkę można wystawiać na zewnątrz tylko latem, ale pod warunkiem, że temperatura przekracza 15 st. C. Roślinę można też posadzić w ogrodzie, ale ten sposób uprawy nie zawsze się udaje.

 • Stanowisko

Ze względu na to, że błonczatka pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki, jest rośliną ciepłolubną, więc do prawidłowego wzrostu i efektownego kwitnienia potrzebuje dużo słońca. Ismena wymaga miejsc ciepłych i słonecznych, a także osłoniętych od wiatrów. W przypadku uprawy doniczkowej należy wybierać stanowiska jasne, najlepiej ze światłem lekko rozproszonym.  

Przeczytaj również: Róża dla leniwych. Jak uprawiać portulakę wielokwiatową?

Portulaka wielokwiatowa Portulaka wielokwiatowa jest wspaniałą ozdobą ogrodów i balkonów. Fot. 123RF.com

 • Podłoże

Ismena preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Przed sadzeniem podłoże warto wymieszać z nawozem organicznym, np. z obornikiem czy kompostem.

 • Podlewanie i nawożenie

Ismena bardzo źle znosi suszę, dlatego gleba powinna być stale lekko wilgotna. W trakcie suszy bylina wymaga częstszego nawadniania. Ważne jest, by podlewanie było umiarkowane, gdyż w zbyt wilgotnym podłożu korzenie błonczatki szybko gniją, a cała roślina choruje i zamiera. Ponadto w drugiej połowie sierpnia, pod koniec kwitnienia, podlewanie należy przerwać, aby roślina mogła przygotować się do zimy.    

Kolejnym ważnym elementem w uprawie ismeny jest nawożenie. W okresie wegetacyjnym, kiedy bylina rozwinie pierwsze pąki kwiatowe, można zacząć ją systematycznie odżywiać nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących (co 2-3 tygodnie).  

ismena w ogrodzie Ismenę można uprawiać w ogrodzie, gdyż posadzona na odpowiednim stanowisku, radzi sobie w gruncie bardzo dobrze. Fot.pixabay.com

 • Rozmnażanie

Ismenę rozmnaża się, oddzielając cebulki przybyszowe. Najlepiej zrobić to podczas przesadzania lub sadzenia bylin po zimowym spoczynku. W pierwszym roku cebulki wytwarzają tylko rozetę liściową. Kwitną z kolei od drugiego lub trzeciego roku uprawy.  

 • Choroby i szkodniki

Niestety, ismena dość często jest atakowana przez czerwoną plamistość korzeni i cebul. Dlatego starannie trzeba wykonać selekcję zarówno podczas wegetacji, jak i podczas zimowego przechowywania cebul. Ponadto na kwiatach czasem mogą pojawiać się mszyce oraz ślimaki.

 • Zimowanie

Ismena nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego wymaga zimowania w pomieszczeniu. We wrześniu należy wykopać cebule błonczatki, przysypać lekko wilgotnym torfem lub trocinami, a następnie przechowywać je w skrzynkach. W przypadku uprawy doniczkowej cebulę można pozostawić w ziemi i jedynie zaprzestać podlewania. Zimą warto delikatnie zwilżyć ziemię, aby cebuli nie przesuszyć całkowicie. Warto jednak zaznaczyć, że zimowanie ismeny w doniczce bywa zawodne, ponieważ cebule często gniją. Idealna temperatura przechowywania roślin przez zimę to 16-18 st. C.

ismena w donice  Ismenę można posadzić też w doniczce, gdyż wtedy będzie można lepiej kontrolować warunki jej uprawy. Fot.123RF.com

Kiedy i jak sadzić ismenę do doniczek?

Ismeny zaleca się uprawiać w donicach. Sadzi się ją wcześniej niż w gruncie, czyli pod koniec marca. Donicę należy wypełnić żyzną i przepuszczalną glebą, najlepiej wymieszaną z kompostem. Na dnie musi się znaleźć warstwa drenażu z keramzytu lub kamyków, ponieważ w zbyt zbitej ziemi cebulki rośliny mogą zacząć gnić. Minimalna średnica donicy dla jednej cebulki ismeny to 10 cm. Sadząc bylinę, należy pamiętać, że jej szyjka nieco wystawała ponad ziemię.      

Ismena – zastosowanie w ogrodzie

Błonczatka ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Idealnie nadaje się zarówno do tworzenia rabat, jak i ozdoby oczek wodnych. Doskonałym towarzystwem dla ismeny są inne rośliny cebulowe, takie jak mieczyki czy irysy. Ładnie prezentuje się posadzona w donicach na balkonie lub tarasie. Ismena nadaje się też na kwiat cięty.   

Przeczytaj również: Zachwyca oryginalnymi kwiatami. Jak uprawiać celozję pierzastą w ogrodzie i na parapecie?

celozja Celozja pierzasta zachwyca kolorowymi kwiatami. Fot. 123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.