Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?

Czereśnia, podobnie jak inne drzewka owocowe, potrzebuje odpowiedniego wspomagania dla zdrowego wzrostu. Jeśli nie zajmiesz się odpowiednio swoim okazem, to szybko zacznie on dziczeć. Przyczyni się to do mniejszego owocowania. Ważne jest więc regularne cięcie czereśni, aby pobudzić ją do właściwego wzrostu i zebrać z drzewka obfite plony.

Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?
Dokonując selekcji zdrowych i uszkodzonych pędów, dajesz roślinie możliwość silnego wzrostu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Po co przycinać czereśnie? Dowiedz się, jak świadomie pielęgnować swój sad owocowy 

Regulacja pędów i gałęzi ma wpływ nie tylko na wygląd drzewa, ale również zwiększa dostęp promieni słonecznych do wszystkich części rośliny. W efekcie w okresie kwitnienia pojawia się dużo kwiatów, a później także owoców. Jeśli nadal zastanawiasz się, po co przycinać czereśnie, to może przekona cię to, że w ten sposób dokładnie skontrolujesz, czy nie pojawiają się ogniska jakiejś choroby.

Dokonując selekcji zdrowych i uszkodzonych pędów, dajesz roślinie możliwość silnego wzrostu. Zrobisz też miejsce na młode pędy. Regulując gęstość korony, sprawisz również, że drzewko będzie prezentowało się bardziej estetycznie. Przerośnięte gałęzie wyrządzają dużo szkody. Osłabiają roślinę, a pąki nie mają szans, aby w pełni się rozwinąć.

Przeczytaj również: Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść?

czereśnie W jakich odmianach czereśni dużo rzadziej pojawiają się robaki? Fot.123RF.com

Jak i kiedy przycinać czereśnie?

Wiesz już, że warto popracować trochę nad wyglądem twojego drzewa i wykonać niezbędne prace ogrodnicze, nawet gdy nie jesteś sadownikiem, a masz posadzone jedynie pojedyncze okazy. Formowanie korony czereśni można wykonać na wiosnę, jeśli drzewko było posadzone jesienią. Taka pierwsza przycinka nada pędom właściwy kierunek wzrostu oraz wzmocni roślinę. Prace wykonaj w suchy, słoneczny dzień. Miejsca, w których dokonano cięcia, muszą mieć szansę się zagoić. Deszcz i kontakt z wodą spowolnią ten proces, co może negatywnie wpłynąć na późniejsze owocowanie rośliny. Kontakt z wilgocią to także większe ryzyko rozwoju różnych chorób oraz infekcji grzybicznych.

Kolejnym dobrym okresem na cięcie czereśni jest ten tuż po letnich zbiorach. Tygodnie między połową lipca a połową sierpnia to czas, gdy drzewo dało już owoce – można zatem zabrać się za selekcję gałęzi. Przygotuj do tego ostry sekator, bo oprócz młodych pędów będziesz też miał do czynienia z silnymi i zgrubiałymi częściami. Cięcie starej czereśni to dobra okazja do selekcji. Usuń wszystkie suche, nadłamane fragmenty oraz te pędy, które nie owocują. Taka pielęgnacja wykonana po sezonie przygotuje drzewko na zimę i kolejny okres wiosennego kwitnienia.

Zastanawiasz się, co z pozostałymi gałęziami? Je także należy skrócić, aby uformować koronę czereśni oraz zapobiec jej niepożądanemu rozrostowi w górę. Obetnij ok. ⅓ długości największych pędów. Zrób to, ustawiając narzędzie pod skosem. Wskazówką może być kierunek wzrostu pąków. Jeśli nie masz pewności, jak intensywnie przycinać drzewko, to podziel pracę na etapy i weryfikuj efekt, jaki osiągasz po każdym z nich.

Przycinanie czereśni na różnych etapach wzrostu

Dbanie o drzewka owocowe nie jest skomplikowaną czynnością, ale żeby zrobić to właściwie, trzeba mieć trochę wiedzy na ten temat. Nieco inne będą zasady przycinania w zależności od tego, czy masz do czynienia z młodą rośliną, tuż po jej posadzeniu, czy też ze starym drzewem. Przeczytaj nasze rady, a będziesz wiedział, jak to poprawnie zrobić.

  • Cięcie czereśni po posadzeniu

Tuż po tym, jak wsadzisz młode drzewko, jest najlepszy czas na to, aby zacząć formować jego koronę. Roślina nie jest jeszcze wysoka, a jej pędy są dosyć elastyczne, więc praca nie zajmie ci dużo czasu. Zdecyduj o tym, jak chcesz, aby wyglądała twoja czereśnia za jakiś czas. Jeśli masz niewiele miejsca w ogrodzie, możesz uformować ją w smukłe, wysoko wzrastające drzewko. Powinieneś kontrolować wtedy boczne pędy i regularnie je skracać. Główne, silne gałęzie będą pełnić funkcję przewodnika. Od nich będą odchodzić mniejsze, boczne. Żeby zachować taki kształt, konieczne będzie nie tylko jednorazowe cięcie czereśni po posadzeniu, ale również regularna modyfikacja korony.

Innym sposobem jest przyjęcie taktyki, że drzewko ma być niższe, ale za to rozłożyste. Potrzebuje ono więcej przestrzeni, ale za to łatwiej z niego zrywać owoce. Nie będzie potrzebna ci wtedy wysoka drabina, a do części plonów będziesz mógł się dostać, stojąc na ziemi. Uzyskanie takiego efektu będzie możliwe, gdy przytniesz główny pęd na wysokości 80–100 cm. Później także konieczna będzie kontrola, czy nie idzie on zbyt mocno w górę. Przy takim sposobie formowania dajesz większą swobodę bocznym pędom, a skupiasz się na górnej części rośliny.

  • Cięcie młodej czereśni

Młode drzewko nie będzie miało zbyt wielu połamanych czy chorych konarów. Jednak nadal powinieneś dbać o nie regularnie, aby później zebrać z niego dużo owoców. Młoda czereśnia nie wymaga przycinania wielu gałęzi. Zabierając się do tego zadania, skontroluj, czy roślina wzrasta zgodnie z tym, jak zacząłeś ją formować. Usuń nadprogramowe pędy boczne lub przytnij górną część. To też dobry moment, aby sprawdzić, czy drzewko jest zdrowe. Obejrzyj dokładnie liście i korę. Jeśli jest jakiś problem, ale w porę zareagujesz, to twoja czereśnia nadal będzie mogła rosnąć.

  • Cięcie starej czereśni

Starsze drzewo jest już z pewnością ukształtowane, więc ten etap prac możesz uznać za zakończony. Jednak nadal warto przynajmniej raz w roku wziąć sekator w dłoń. Cięcie starej czereśni najlepiej wykonać po zakończonych zbiorach. Przygotujesz w ten sposób drzewo do okresu spoczynku, a później kolejnego kwitnienia i owocowania. Kontrolując gałęzie, pozbądź się tych, które się krzyżują. Zajrzyj też do wnętrza korony i usuń pędy rosnące w tym kierunku.

Nie ma też sensu trzymać bardzo wysokiego drzewa. Taka roślina ugina się pod własnym ciężarem, jest więc bardziej podatna na złamania. Ciężko jest też zebrać owoce z jej wierzchołka. Uzasadnione jest więc przycinanie głównych gałęzi rosnących na samej górze, aby zahamować wzrost w tamtym obszarze.

Przeczytaj również: Jakie odmiany czereśni bez robaków warto posadzić w ogrodzie?

czereśnie Niektóre odmiany czereśni rzadko atakowane są przez szkodniki. Fot. Pexels

Dlaczego warto przycinać drzewka owocowe?

Rośliny, które masz w swoim sadzie lub przydomowym ogrodzie, mają być jego ozdobą. Jeśli są to drzewa lub krzewy owocowe, z pewnością zależy ci, aby zebrać z nich wiele rosnących na gałęziach przysmaków. Wykonując regularne cięcie czereśni, sprawisz, że roślina będzie pobudzana do owocowania.

Obcinanie pędów to także sposób na kontrolowanie wysokości drzewka. Nie zawsze masz miejsce na hodowanie dużych okazów. Kontrolując wysokość korony i bocznych pędów, łatwo dostosujesz swoją czereśnię do powierzchni ogrodu. Tym sposobem będziesz mógł cieszyć się dostępnością owoców, nawet gdy nie masz dużego sadu.

Czereśnia, którą pozostawisz samą sobie, w krótkim czasie przemieni się w dziką roślinę. Będzie wzrastać dowolnie, jak kieruje nią natura, a silne gałęzie zahamują obfite owocowanie. Dlatego kupując sadzonkę, warto od samego początku rozpocząć kontrolę pędów i gałęzi. Przycinając młodą czereśnię, a później pielęgnując starszy okaz, masz szansę co roku zbierać sporo owoców. Zatem zaopatrz się w ochronne rękawice, ostry sekator i ruszaj do ogrodu.

Przeczytaj również: Ceny czereśni biją rekordy. Uprawa w domu jest tania i owocna

czereśnie Czereśnie kolumnowe wyróżniają się wyjątkowym pokrojem Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.