Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić ze ściętymi gałęziami w ogrodzie i na działce? Jak wykorzystać, gdzie wyrzucać i czy można spalić?

Przycinanie drzew i krzewów to ważny zabieg, który powinien być wykonywany regularnie. Po takim działaniu pozostają jednak liczne gałęzie czy liście i nie każdy wie, co z nimi zrobić. Wiele zależy od tego, czy gałąź jest duża, mała, zdrowa czy też zaatakowana przez szkodniki. Czy ścięte gałęzie nadają się na kompostownik? Co można zrobić z gałęzi w ogrodzie? Czy wolno je palić i gdzie należy je wyrzucać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku.

Co zrobić ze ściętymi gałęziami w ogrodzie i na działce? Jak wykorzystać, gdzie wyrzucać i czy można spalić?
Ścięte gałęzie mogą trafić na kompost, ale mają też inne zastosowanie w ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wykorzystać gałęzie po cięciu drzew i krzewów?

Wiosna to czas intensywnego przycinania drzew i krzewów. To nie tylko sposób na utrzymanie ich w pożądanym kształcie, ale też metoda na ich rozkrzewienie czy pozbycie się uszkodzonych elementów. Wiosną wykonuje się przede wszystkim cięcie pielęgnacyjne, pozbywając się suchych czy chorych pędów. Można też wykonywać co jakiś czas cięcie odmładzające, które przyspiesza wzrost, sprawia, że rośliny zyskują zagęszczony pokrój, a nawet sprzyja kwitnieniu czy owocowaniu.

Co zrobić z gałęziami, które zostają po takich zabiegach? Można:

  • Przeznaczyć gałęzie na kompost – najczęściej ścięte gałęzie trafiają właśnie do kompostu. To nawóz organiczny, wytwarzany z odpadów roślinnych, nazywany nawet „czarnym złotem” ogrodników.

  • Wykorzystać zrębki do ściółkowania rabat – po rozdrobnieniu gałęzi powstaje ściółka, której można użyć do ściółkowania ogrodu. Z powodzeniem zastąpi korę.

  • Obsypać zrębkami ścieżki w ogrodzie – w ten sposób powstaje naturalna, a jednocześnie stylowa nawierzchnia, która wspaniale się prezentuje w ogrodzie. Taką ściółką można też wykorzystać na placu zabaw dla dzieci, jeśli zbudowaliśmy go na działce lub planujemy go zbudować. Gruba warstwa ściółki ochroni najmłodszych przed bolesnymi stłuczeniami.

Ze ściętych gałęzi można też wykonać naturalny płotek czy palisadę ogrodową. Będzie to wymagało trochę cierpliwości, jednak w efekcie powstanie naturalna i darmowa dekoracja.

Gdzie można wyrzucić ścięte gałęzie?

Gałęzie czy liście, których nie wykorzystamy w inny sposób i które nie trafią do kompostu, muszą zostać odwiezione do PSZOK lub trafić do worka na odpady bio. W tym ostatnim przypadku służby miejskie, które są odpowiedzialne za utrzymanie czystości na danym terenie, odbiorą je z wyznaczonych miejsc. Do worków bio można wrzucić także chwasty, kwiaty czy skoszoną trawę.

PSZOK to z kolei Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jest to miejsce, do którego można samodzielnie odwieźć między innymi odpady zielone, za co nie jest pobierana żadna opłata.

gdzie wyrzucać gałęzie Ścięte gałęzie można przekazać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Fot.123RF.com

Czy ścięte gałęzie nadają się na kompostownik?

Ścięte gałęzie mogą trafić na kompostownik, jednak pod warunkiem, że nie ma na nich śladów chorób czy szkodników. Gałęzie mogą poprawić cyrkulację powietrza, rozluźniając strukturę kompostu. Bez swobodnego dostępu do tlenu kompost zacząłby gnić.

Niewielkie gałązki mogą trafić do kompostownika od razu. Ścięte, duże gałęzie też można w nim umieścić, jednak powinny zostać najpierw rozdrobnione. Jak rozdrobnić gałęzie? Na mniejsze kawałki należy pociąć już gałązki o średnicy około 2 cm. Wówczas wystarczy do tego pilarka czy sekator. Gałązki o średnicy do 4 cm najlepiej ciąć piłą lub sekatorem o ramionach średniej długości. Można je też wrzucić do rozdrabniacza.

Przeczytaj również: Palenie gałęzi i liści w ogrodzie - przepisy 2023. Co robić, gdy gałęzie są porażone przez choroby?

Czy gałęzie można palić?

Dawniej palenie gałęzi i liści w ogrodzie było praktyką dość powszechną. Wiele osób twierdziło nawet, że jest to doskonały sposób na szybkie pozbycie się części roślin, które zaatakowane zostały przez choroby lub szkodniki. Obecnie jednak palenie liści czy gałęzi jest zabronione prawnie, a jeśli ktoś nie zastosuje się do tego nakazu, może otrzymać mandat.

Zakaz palenia gałęzi i liści w ogrodach oraz na działkach wprowadziła Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach. Należy zwrócić uwagę na artykuł 30 i 31, zgodnie z którymi zakazuje się przetwarzania (w tym spalania) odpadów poza instalacjami i urządzeniami do tego przeznaczonymi. Możliwe jest jednak ich kompostowanie na własne potrzeby. Jeszcze niedawno powoływano się na artykuł 31, który pozwalał na samodzielne spalanie liści czy gałęzi, jeśli tak zadecydowały lokalne gminy. Teraz jednak gminy obowiązuje nakaz przeprowadzania selektywnej zbiórki odpadów, a obywatele mają obowiązek segregowania śmieci.

Gałęzi nie wolno zatem palić. Grozi za to surowa kara. Jaka? Zanieczyszczanie dymem okolicznych posesji może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 500 złotych. Spalanie odpadów stwarza też zagrożenie pożarem i zakłóca porządek w miejscu publicznym. Grozi za to areszt (5-30 dni), ograniczenie wolności (do miesiąca) lub grzywna nawet do 5 tysięcy złotych.

Przeczytaj również: Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.