Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się pędraków z ogrodu raz na zawsze? Wypróbuj prostą, ale bardzo skuteczną metodę

W trakcie uprawy amatorskiej ogrodnicy wielokrotnie spotykają się z różnymi szkodnikami zagrażającymi roślinom. Jednymi z nich są pędraki, czyli larwy chrząszczy, które żerują w ziemi, a konkretniej przy korzeniach. W jaki sposób można je zwalczyć wykorzystując naturalne sposoby? Odpowiadamy.

Jak pozbyć się pędraków z ogrodu raz na zawsze? Wypróbuj prostą, ale bardzo skuteczną metodę
Pędraki żerują w ziemi, żywiąc się systemem korzeniowym roślin, co często doprowadza do ich obumierania. Fot. Gabor Tinz/123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda pędrak?

Pędrak to postać larwalna głównie chrabąszcza majowego bądź chrabąszcza kasztanowca. Rzeczone owady składają jaja do ziemi, z których po pewnym czasie wykluwają się dość charakterystyczne larwy. Stworzenia te są zazwyczaj dość mało ruchliwe, obserwując je w ziemi można zauważyć, że często wyginają się w kształt podkowy. Pędrak charakteryzuje się biało zabarwionym ciałem i ciemno zabarwioną głową. Dorastają do mniej więcej 5-6 cm.

Bardzo często pędraki chrabąszcza majowego są mylone z pędrakami kruszczycy złotawki. Okazuje się, że można rozróżnić je zwracając uwagę na odnóża. U pędraków chrabąszcza majowego są one lepiej rozwinięte i dłuższe. Odnóża pędraków kruszczycy złotawki są krótsze i nierzadko ściśle przylegają do ich tułowia.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się pędraków z ogrodu? Sprawdzone metody ogrodników na szkodniki

Pędraki wykluwają się z jaj złożonych w glebie. Wobec tego żerują pod ziemią, żywiąc się przy tym korzeniami roślin. Zazwyczaj można spotkać je w podłożach piaszczystych lub w próchniejącym drewnie.

Żerujące pod ziemią pędraki stanowią zagrożenie dla upraw oraz trawy. W skrajnych przypadkach, poprzez nadgryzanie korzeni, larwy chrabąszczy mogą doprowadzić do obumierania poszczególnych roślin.

Jak sprawdzić, czy mamy pędraki?

Zazwyczaj obecność pędraków można odkryć w trakcie przygotowywania grządek pod rośliny, a konkretniej – podczas przekopywania ziemi. Oznaką tego, że w podłożu mogą żerować te stworzenia, jest również zwiększona aktywność chrabąszczy majowych w ogrodzie.

Obecność pędraków można również wykryć po zaobserwowaniu zmian w roślinach. Uszkodzenie korzeni przez larwy może doprowadzać do żółknięcia pędów i liści, a następnie ich ciemnienia i zamierania. W sytuacji, gdy nie dostrzegamy żadnych innych przyczyn takiego stanu rzeczy, źródłem marnienia upraw mogą być właśnie pędraki.

Istnieje sposób, który może pomóc wykryć pędraki. Wystarczy przykryć grządki czarną agrowłókniną. Wówczas larwy zaczną przemieszczać się w stronę wierzchnich warstw gleby, a niektóre z nich mogą nawet wyjść na zewnątrz.

Przeczytaj również: Potrafią szybko zniszczyć trawnik. Wykorzystaj amerykańską metodę na pozbycie się pędraków

Jak zwabić pędraki w jedno miejsce?

Walkę z pędrakami najlepiej rozpocząć poprzez zwabienie ich w jedno miejsce. Dzięki temu pozbycie się ich będzie o wiele łatwiejsze, ponieważ wtedy będzie można je najzwyczajniej w świecie wyłapać. Jak sprawić, by pędraki przemieściły się w jedno, konkretne miejsce? W tej sytuacji pomocny okaże się obornik koński.

Obornik koński to niezastąpiony sposób do walki z predrakami. Fot.  Fot. Gabor Tinz/123RF.com

Rzeczony obornik to prawdziwy rarytas dla pędraków. Wystarczy wysypać jego niewielką ilość na wydzielonym obszarze ogródka, by zwabić do niego wspomniane stworzenia. Zazwyczaj zajmuje to kilka lub kilkanaście dni.

Jak pozbyć się pędraków – naturalne sposoby

Wykorzystanie naturalnych sposobów może pomóc w pozbyciu się pędraków. Jednym z najczęściej używanych specyfików służących do walki z tymi szkodnikami jest gnojówka z wrotyczu. Jej działanie nie jest skomplikowane. Gnojówka sprawi, że pędraki wyjdą z gleby i wówczas będzie je można albo wyzbierać, albo zostawić na ziemi, by zajęło się nimi ptactwo (pędraki to przysmak wielu ptaków).

Jak zrobić gnojówkę z wrotyczu? To bardzo proste, choć wymaga nieco cierpliwości. Około 1 kg wrotyczu należy zalać 10 l wody i pozostawić na mniej więcej 2 tygodnie. Po tym czasie środek należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1. Preparat stosuje się raz na tydzień, podlewając nim glebę, w której zadomowiły się pędraki. Warto pamiętać, by używać specyfiku tylko wtedy, gdy ziemia jest wilgotna.

Jeżeli pędraków jest bardzo dużo, to wówczas gnojówka z wrotyczu może nie wystarczyć. Wówczas skuteczna może okazać się ziemia okrzemkowa. Należy wysypać ją bezpośrednio na glebę. Preparat pomoże w zwalczeniu larw, a także zminimalizuje ryzyko składania jaj w glebie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj też:

Pędraki - jak sprawdzić, czy w ziemi są pędraki. Jak skutecznie pozbyć się pędraków?

Pędraki w ogrodzie – jak bardzo są szkodliwe. Czy trzeba usuwać pędraki z kompostu?

Ślimaki bez skorupy oblazły już grządki. Jak się ich pozbyć, zanim zniszczą sadzonki?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.