Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się pędraków z ogrodu? Sprawdzone metody ogrodników na szkodniki

Najtrudniejsi przeciwnicy to tacy, których nie widać. A pędraki, choć są dość duże i estetycznie kontrowersyjne, sprytnie skrywają się wśród korzeni, przyprawiając ogrodników o liczne zgryzoty. Skutki żerowania pędraków mogą być bardzo dotkliwe, zwłaszcza dla miłośników trawników na wimbledońskim poziomie. Sprawdź, jak się ich pozbyć.

Jak pozbyć się pędraków z ogrodu? Sprawdzone metody ogrodników na szkodniki
Pędraki, czyli larwy chrabąszcza majowego, największe spustoszenie sieją na trawniku, ale maja też ulubiona warzywa a ogrodzie. Fot. plazaccameraman/123RF.com

Spis treści: 

Co to są pędraki?

Pędrak to nie gatunek, ale stadium rozwojowe. Mowa o larwach chrząszczy, w szczególności chrabąszcza majowego, chrabąszcza kasztanowego oraz guniaka czerwczyka. Podczas gdy dorosłe osobniki fascynują amatorów entomologii, ich potomstwo sieje prawdziwe spustoszenie w glebie.

Na pędraka można się natknąć, rozkopując ziemię na zagonie, na którym ewidentnie dzieje się coś niedobrego. Gruba, jasna larwa o brązowej główce i ciemnym odwłoku, charakterystycznie zgięta na kształt rogala, może skrywać się nawet metr pod ziemią. Tutaj rozkłada martwe tkanki roślin albo z apetytem pożera żywe korzenie.

Przeczytaj również: Potrafią szybko zniszczyć trawnik. Wykorzystaj amerykańską metodę na pozbycie się pędraków

Skąd się biorą pędraki w ogrodzie?

W przypadku najczęstszego winowajcy ogrodowego spustoszenia, chrabąszcza majowego, wyjaśnieniem są wiosenne amory. Uskrzydlone dorosłe osobniki wyruszają najpierw na żer, którego ofiarą padają liście drzew, a po zaspokojeniu apetytu przechodzą do misji przedłużania gatunku.

Zapłodniona samica składa jajeczka do gleby, nawet 20 cm po powierzchnią, i tym samym rozpoczyna niszczycielski cykl. Po ok. sześciu tygodniach pod ziemią wylęgają się pędraki, których żarłoczność rozwija się w zastraszającym tempie. 

Najpoważniejsze skutki żerowania pędraków zauważalne są w drugim i trzecim roku ich życia, w czwartym zaś, po zaspokojeniu apetytu, przepoczwarzają się w dorosłe chrząszcze. 

Skutki żerowania pędraków bywają opłakane. Warto wiedzieć, jak rozpoznać, czy w trawniku są larwy chrabąszcza majowego. Fot. Peter Shaw/CanvaPro

Skutki żerowania pędraków

Stosunkowo największe zniszczenia żarłoczne larwy chrabąszcza majowego i innych chrząszczy powodują w trawniku. Źdźbła trawy są dość płytko zakorzenione i na tyle gęste, że pędrak nie musi się wysilać, aby się najeść. W rezultacie na trawniku zaczynają pojawiać się żółte placki, które stopniowo zwiększają średnicę. Po bliższym zbadaniu zaobserwujemy, że darń łatwo odchodzi od ziemi, a źdźbła są suche i zbrązowiałe.

Nieprzyjemne skutki żerowania pędraków da się również zaobserwować na ozdobnych zagonach. Wiecznie głodne larwy systematycznie podgryzają korzenie roślin, utrudniając im absorpcję wody oraz składników odżywczych. Nadziemne części żółkną i zasychają, prowadząc do obumierania dorodnych bylin, krzewów, a nawet młodych drzewek. Szkodniki atakują również bulwy ziemniaków i buraków, drążąc w nich tunele.

Warto dodać, że nie wszystkie pędraki są wrogami ogrodników. Larwy kruszczycy złotawki, niewielkiego chrząszcza o złotozielonym pancerzu, ograniczają się do rozkładania martwych tkanek roślinnych i tym samym przyczyniają się do poprawy żyzności gleby. Jak je rozpoznać od nieproszonych pędraków? W przeciwieństwie do tych ostatnich mają słabo rozwinięte odnóża odwłokowe.

Przeczytaj również: Pędraki - jak sprawdzić, czy w ziemi są pędraki. Jak skutecznie pozbyć się pędraków?

Jak pozbyć się pędraków? Sprawdzone metody naturalne

Do walki z pędrakami można wykorzystać naturalnych sprzymierzeńców, czyli ptaki. Wiele gatunków z ochotą pożera mięsiste tłuste larwy - trzeba im tylko pomóc do nich dotrzeć. W tym celu warto regularnie przeprowadzać wertykulację oraz aerację trawnika. Nacinanie i nakłuwanie darni odsłania pędraki i ułatwia ich wychwytywanie szpakom czy muchołówkom.

Doświadczeni ogrodnicy przykrywają cały trawnik na noc czarną folią, która zmyli pędraki i skłoni je do przesunięcia się bliżej powierzchni. Po odkryciu trawy wiele larw zostaje wyeksponowanych i staje się ptasim śniadaniem. Podobne efekty daje polanie trawnika wrotyczem, którego zapach jest dla szkodników niemiły i skłania je do wychodzenia na powietrze.

Naturalnym wrogiem pędraków są ptaki, np. szpak. Fot. CanvaPro

Wiedza, skąd biorą się pędraki w trawniku i na zagonach, jest też kluczem do ich prewentywnego zwalczania. Dojrzałe osobniki chrabąszcza majowego i kasztanowego to niemile widziani goście, których warto fizycznie eliminować. Eksperci polecają bezlitośnie strząsać je z drzew w chłodne majowe poranki, wprost na rozłożoną wokół pnia płachtę.

Ekologiczne pomysły, jak pozbyć się pędraków z ogrodu, obejmują również środki zawierające pożyteczne nicienie, które są pasożytami larw i pomagają je skutecznie unicestwić. Inne naturalne preparaty ochronne oparte są na związkach roślinnych nielubianych przez pędraki, np. olejku z miodli indyjskiej.

Przeczytaj również: Jakie są objawy pędraków i co zrobić, by szybko i skutecznie pozbyć się tych szkodników?

Jak pozbyć się pędraków w szybkim tempie

Niecierpliwym ogrodnikom oraz tym, których zawiodły naturalne metody, można polecić chemiczne preparaty przeciw glebowym szkodnikom. Do najczęściej stosowanych należą środki oparte na acetamiprydzie, chloropiryfosie oraz teflutrynie. Wszystkie trzy są niebezpieczne dla zdrowia, więc wymagają użycia środków ochrony ciała.

Niestety, stosowanie chemii w ogrodzie nie tylko ma negatywny wpływ na stan środowiska naturalnego, ale dodatkowo wymaga zachowania ostrożności i okresów karencji np. dla zbiorów warzywnych. Po metodę tę warto więc sięgać jedynie w sytuacji podbramkowej.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak pielęgnować jukę ogrodową, by zdrowo rosła i kwitła? Najlepsze naturalne nawozy dla juki

Jak zakwasić glebę? Proste i naturalne sposoby na poprawienie pH ziemi

Zniewala zapachem, kwitnie od czerwca do września. Kiedy siać maciejkę do gruntu i doniczek?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.