Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika na 26.10 - 01.11

„Jesień bezdeszczowa to zima wiatrowa.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

Kalendarz ogrodnika na 26.10 - 01.11
REKLAMA

Fot.123RF.com

Tematem jesiennych porządków, które w dużej mierze dotyczą liści opadających z drzew. Nie mogą one pozostawać na zimę ani na trawniku, ani na tarasach czy podjazdach. Wygrabiamy je, wydmuchujemy lub wciągamy odkurzaczem ogrodowym. Jeżeli są zdrowe mogą być jednak pozostawione na rabatach bylinowych lub pod krzewami, jako warstwa ściółkująca stanowiąca też zabezpieczenie przed mrozem.

Czas opadających liści to moment nie tylko sprzątania, ale także oprysku drzew owocowych. W ich przypadku można o tej porze przeprowadzić opryski prewencyjne i zwalczające choroby grzybowe. Możemy w tym celu użyć preparatów ekologicznych na bazie miedzianu lub wybranych fungicydów. Warto wspomnieć tu zwłaszcza o brzoskwiniach, które często chorują na kędzierzawość liści. W warzywnikach zbliża się termin sadzenia czosnku. Dotyczy to odmian ozimych, które są odporne na mróz. W ich przypadku zbiór będziemy mogli przeprowadzić w lipcu.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Odmiany jare sadzi się dopiero wiosną. Po pierwszych przymrozkach wykopujemy karpy dalii oraz bulwy mieczyków czy kanny, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Dalie to rośliny ciepłolubne, ale bez problemu ich podziemne części przetrwają zimę w garażu, piwnicy czy innym pomieszczeniu, gdzie jest chłodno, ale temperatura nie spada poniżej zera. Umieszczone np. w kartonie lub wiadrze wypełnionym trocinami poczekają do wiosny, w kwietniu lub w maju, znowu będziemy mogli je posadzić. Z każdym rokiem będą większe i piękniejsze.

Z myślą o przyszłym roku i pięknej wiośnie cały czas sadzimy rośliny cebulowe, nie jest jeszcze za późno, żeby to zrobić, a w sklepach zaczynają się już promocje na różnego rodzaje cebulki i bulwy. Warto wziąć pod uwagę to, że tulipany, narcyzy, hiacynty czy krokusy możemy sadzić nie tylko na rabatach, ale także w donicach. Koniec października to czas chryzantem. Często kojarzą się nam ze świętem Wszystkich Świętych, ale mogą być też piękną ozdobą naszych balkonów lub tarasów. Zwłaszcza w zestawieniu z innymi roślinami w kompozycjach wielogatunkowych.

Sprawdź: Jakie cebule kwiatowe sadzimy jesienią?


Fot. 123RF.com

Chryzantemy, czyli złocienie występują w przeróżnych odmianach. Kwiaty zachwycają mnogością kolorów i kształtów. 31 października w naszych ogrodach często widać także ozdoby z dyń, bo tego dnia przypada Halloween. A 1 listopada świętujemy Uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień później obchodzimy Zaduszki. To czas refleksji, zadumy i pamięci.

Sprawdź: Jak pielęgnować chryzantemy?

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

CeeGee

Liscie nalezy grabic i po zgrabieniu dobrze je zmielic kilka razy kosiarka wtedy sa dobrym materailaem na kompost

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalendarz ogrodnika na 26.10 - 01.11"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.