Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Posadź w ogrodzie. Skończą się problemy z kretami i nornicami

Masz już dość kretów i nornic? Aby zniechęcić je do zasiedlania naszego ogrodu, warto posadzić w nim rośliny, za którymi zwierzęta te nie przepadają. Jedną z nich jest wilczomlecz groszkowy. Jest to ciekawa roślina, która charakteryzuje się pięknymi liśćmi i intensywnie żółtymi kwiatami. Poza tym jest znana ze swoich właściwości odstraszających podziemne szkodniki. Sprawdź, jak wygląda uprawa wilczomleczu groszkowego oraz jak on działa na krety i nornice.        

Posadź w ogrodzie. Skończą się problemy z kretami i nornicami
Kopce kretów w ogrodzie, które pojawiają się każdej wiosny, to problem niemal każdego ogrodnika. Jest na to naturalny sposób. Fot. Andrzej Potocki/Deccoria.pl

Spis treści:

Wilczomlecz groszkowy na krety i nornice

Wilczomlecz groszkowy to roślina dwuletnia (sporadycznie jednoroczna) z rodziny wilczomleczowatych, która osiąga wysokość około 80-100 cm. Ma wzniesiony i rozłożysty pokrój, a także sztywną i grubą łodygę, która jest mocno rozgałęziona. Wilczomlecz groszkowaty ma dwa rodzaje liści. Te jednoroczne są wąskie, lancetowate, o kolorze ciemnozielonym, z jasnym paskiem wzdłuż nerwu (nie opadają one na zimę). Natomiast w drugim roku uprawy stają się one znacznie szersze, sercowate, ostro zakończone i niebieskozielone. Roślina ta zakwita w drugim roku uprawy. Kwiaty są podobne do grochu (stąd właśnie pochodzi jej nazwa), otoczone złocisto-żółtymi podsadkami. Tworzą one atrakcyjne kwiatostany. Kwiaty pojawiają się w kwietniu i mogą utrzymywać się aż do października. Jesienią przekształcają się one w owocostany, złożone z trójkomorowych torebek.     

Wilczomlecz groszkowy jest wykorzystywany w ogrodzie do „zadań specjalnych”. Okazuje się, że jego korzenie wytwarzają substancje odstraszające krety (angielska nazwa rośliny to „mole plant”, czyli krecia roślina), a także nornice i myszy. Wydzieliny korzeniowe mają nieprzyjemny i ostry zapach dla gryzoni, dzięki czemu szybko wyniosą się z ogrodu. To sprawia, że wilczomlecz groszkowy jest polecany do sadzenia m.in. w pobliżu warzywniaków, trawników czy innych działek, na których pojawia się sporo kopców i nor w ziemi.

wilczomlecz groszkowy Wilczomlecz groszkowy ma właściwości odstraszające krety i nornice. Fot.teine.123RF.com

Uprawa wilczomleczu groszkowego

Wilczomlecz groszkowy jest rośliną łatwą w uprawie i mało wymagającą. Doskonale poradzi sobie w naszych warunkach klimatycznych, gdyż jest w pełni mrozoodporny. Roślina ta najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, choć znosi też półcień. Posadzona w cieniu słabiej rośnie i staje się bardziej podatna na choroby. Podłoże dla wilczomlecza groszkowego powinno być przepuszczalne i lekkie. Wymaga systematycznego, ale umiarkowanego podlewania, zwłaszcza podczas suszy. Wilczomlecz groszkowy nie wymaga nawożenia, choć na początku sezonu wegetacyjnego można zastosować nawóz wieloskładnikowy. Warto jednak mieć na uwadze, że nadmiar składników odżywczych ma negatywny wpływ na rozwój rośliny.     

Wilczomlecz groszkowy można uprawiać zarówno w gruncie, jak i doniczkach. W połowie marca można wysiać nasiona w rozsadniku, a pod koniec kwietnia przenieść je w miejsce docelowe. Roślinę można też wysiewać bezpośrednio do gruntu, najlepiej to zrobić w drugiej połowie kwietnia, ewentualnie jesienią. Natomiast ze względu na długi okres kiełkowania, zanim nasiona zostaną umieszczone w gruncie, warto poddać je stratyfikacji. Warto też wiedzieć, że wilczomlecz groszkowaty często rozmnaża się z samosiewu.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Krety i nornice szybko wyniosą się z ogrodu. Rzadko stosowany, ale bardzo skuteczny sposób

Niedługo będzie ich plaga w ogrodach. Zrób skuteczny oprysk na ślimaki

Sposoby na wiosenną mszycę. Zrób to, jeśli obsiadły już porzeczki, agrest czy jaśminowca

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.