Spis treści:
Uprawa aronii. Najważniejsze zasady
Aronia jest ceniona zarówno za odporność samego krzewu na trudne warunki atmosferyczne, jak i właściwości zdrowotne swoich owoców. Można je jeść na surowo bądź też wykorzystać do produkcji soków, konfitur czy nalewek. Uprawa aronii jest ekonomicznie opłacalna, ponieważ roślina plonuje regularnie i obficie przez około 20 lat. Średnia wydajność wynosi 12 ton owoców z hektara. Jednak, aby było to możliwe, należy pamiętać o podstawowych zasadach uprawy aronii:
- Stanowisko
Aronia najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Warto posadzić ją w miejscach o ekspozycji północnej lub północno-zachodniej. Odpowiednie nasłonecznienie rośliny jest ważne dla corocznego, regularnego plonowania. Nie zaleca się uprawy aronii w sąsiedztwie innych drzew i krzewów owocowych, które mogłyby z nią konkurować o dostęp do światła.
- Gleba
Aronia preferuje gleby żyzne i przewiewne o dobrej pojemności wodnej. Z powodzeniem można ją także uprawiać na glebach słabszych (np. IV lub V klasy), pod warunkiem zastosowania odpowiedniego nawożenia. Aronia nie toleruje natomiast gleb podmokłych, kamienistych oraz zasolonych. Optymalny odczyn gleby do prawidłowego rozwoju rośliny musi być lekko kwasowy, o wartości pH w granicach 5,5–6,5.
Przeczytaj również: Aronia czarna – wielozadaniowy krzew w ogrodzie. Uprawa, zastosowanie w ogrodzie i właściwości
- Sadzenie
Sposób sadzenia aronii wpływa na jej przyszłe plonowanie. W większych gospodarstwach, gdzie przewidywany jest zbiór mechaniczny, odległość między rzędami powinna wynosić 4 m a między roślinami w rzędzie ok. 0,8 m. Na mniejszych plantacjach aronii można zastosować rozstaw 1,5-2 m. Najlepsze są sadzonki dwuletnie lub dobrze rozwinięte jednoroczne, sadzone jesienią lub wczesną wiosną.
- Pielęgnacja
Pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym aronii powinno być usuwanie chwastów wokół krzewów. Znacznie ułatwia to późniejszą pielęgnację roślin w pierwszych latach po posadzeniu. Po ok. czterech latach uprawy, aronia sama skutecznie zagłusza chwasty.
Prawidłowa pielęgnacja aronii obejmuje także regularne cięcie krzewu, które wykonuje się w lutym lub marcu. Zabieg ten poprawia kondycję rośliny, zwiększa przewiewność i ułatwia dostęp światła, co bezpośrednio przekłada się na plonowanie. W pierwszej kolejności usuwa się pędy płożące, krzyżujące, uszkodzone oraz zbyt zagęszczające krzew. Wycina się również część starych pędów oraz nadmierną liczbę młodych odbić.
Aronia nie będzie dobrze rosła w glebach podmokłych, kamienistych oraz zasolonych.Fot. Budanatr/CanvaPro
Nawożenie aronii - nawozy naturalne i mineralne
Ważnym etapem przygotowania plantacji jest analiza gleby, która pozwala dostosować nawożenie do potrzeb aronii. Powinno się ją przeprowadzić ok. rok przed założeniem plantacji, dzięki czemu będzie można skutecznie poprawić właściwości gleby.
W nawożeniu aronii stosuje się zarówno nawozy naturalne, jak i mineralne. Nawozy naturalne (organiczne) takie jak obornik czy gnojowica charakteryzują się działaniem rozłożonym w czasie. Nawozy organiczne poprawiają strukturę gleby, wpływają na lepszą żyzność oraz zdolność magazynowania wody.
Przeczytaj również: Poprawia strukturę gleby, chroni przed szkodnikami, wzmacnia rośliny. Jak stosować borowinę w ogrodzie?
Natomiast nawozy mineralne skupiają się na uzupełnieniu dokładnie tych składników mineralnych, których akurat brakuje w glebie. Składniki trudno przemieszczające się, takie jak fosfor czy potas należy uzupełniać jesienią lub bardzo wczesną wiosną. Natomiast nawozy azotowe w zależności od potrzeb, podaje się w 2-3 dawkach od kwietnia do czerwca.
Optymalne dawki nawozów mineralnych wynoszą: 100-150 kg/ha azotu (N), 80-100 kg/ha fosforu (P), 100-150 kg/ha potasu (K). Odpowiednie nawożenie aronii przekłada się na jej wysokie plony i dobrą jakość owoców, dlatego warto regularnie monitorować stan gleby i dostosowywać dawki nawozów do aktualnych potrzeb roślin.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepsze odmiany borówki amerykańskiej. Dobre plonowanie, duże i słodkie owoce
Super nawóz do truskawek, działa jak obornik. Zacznij w kwietniu, owoce będą duże i soczyste