Spis treści:
Dlaczego liście pomidorów żółkną?
Zauważasz, że liście pomidorów zaczęły żółknąć? To zjawisko, które zawsze wzbudza obawy, choć występuje powszechnie. Prawdopodobnie każdy ogrodnik uprawiający te rośliny na przestrzeni lat zetknął się z nim chociaż raz. Żółknięcie liści pomidorów może być spowodowane wieloma czynnikami. Nie zawsze przyczyną jest groźna choroba, która doprowadza do znacznych strat w plonie. Często problem ten wynika z niewłaściwej pielęgnacji roślin i popełnianych błędów, a te na szczęście możemy łatwo wyeliminować, przestrzegając kilku podstawowych zasad.
Zanim jednak przejdziemy do sposobów radzenia sobie z tym niepokojącym zjawiskiem, dowiedzmy się, dlaczego liście pomidorów żółkną. Oto najczęstsze przyczyny:
- niedobór składników pokarmowych, np. azotu, potasu, fosforu, żelaza lub magnezu,
- nadmierne podlewanie i zalewanie podłoża,
- niedostateczne podlewanie i przesuszenie gleby,
- nieodpowiednie nasłonecznienie (niedobór bądź nadmiar słońca),
- niewłaściwe pH podłoża, czyli zbyt kwaśna lub zasadowa gleba,
- zbyt wysoka albo za niska temperatura uprawy,
- choroby, takie jak fuzarioza, werticilioza, wirus mozaiki pomidora oraz bakteryjna cętkowatość,
- szkodniki, np. mączliki i mszyce.
Żółknięcie liści pomidorów nie musi oznaczać choroby. Fot. photodee/123RF.com
Przeczytaj również: Czym nawozić pomidory w lipcu? Stosuj zamiennie te odżywki, będzie dużo zdrowych owoców
Co zrobić, żeby liście pomidorów nie żółkły?
W jaki sposób ustalić, dlaczego liście pomidorów żółkną? Aby rozpoznać bezpośrednią przyczynę tego zjawiska, dokładnie przyjrzyjmy się swoim roślinom. Sprawdźmy, które liście żółkną – starsze, znajdujące się na dole krzaczka, czy młodsze, rosnące powyżej? To cenna informacja, ponieważ niedobory składników odżywczych zazwyczaj objawiają się najpierw na dolnych, najstarszych liściach. Ponadto możemy oddać próbkę gleby z miejsca uprawy do badań, by ocenić jej skład oraz odczyn.
W przypadku chorób często poza żółknięciem liści możemy zauważyć inne niepokojące zmiany. Towarzyszące plamy i zniekształcenia podpowiedzą nam, że mamy do czynienia z patogenem. Jeśli na zmieniających kolor liściach zauważymy również ślady bytowania szkodników (spadź czy pajęczynki), może to wskazywać na obecność żerujących owadów.
Co zrobić, żeby liście pomidorów nie żółkły?
- W pierwszym kroku usuńmy z roślin liście, które niepokojąco zmieniły kolor. Jednorazowo ścinajmy od 1 do 3 żółtych liści, aby przesadnie nie osłabić pomidorów. Zabieg powtarzajmy co kilka dni do momentu, aż na krzaczkach pozostaną wyłącznie zielone części;
- Zadbajmy o właściwe podlewanie pomidorów i zapewnijmy im dobre nasłonecznienie;
- Jeśli pomidory uprawiamy w szklarni, systematycznie ją wietrzmy i zamykajmy, gdy robi się chłodniej;
- Dostarczmy krzaczkom składniki odżywcze. Łatwo to zrobimy za pomocą wybranej gnojówki roślinnej rozcieńczonej w proporcji 1:9 lub 1:15. W moim ogrodzie na żółte liście pomidora pomogła woda z gnojówkami z ogórecznika i żywokostu.
Jeżeli okaże się, że mimo wprowadzonych zmian w pielęgnacji liście pomidorów nadal żółkną, możliwe, że źródłem problemu są choroby lub szkodniki. Walkę z nimi warto rozpocząć od ekologicznych oprysków. Niestety, w przypadku niektórych chorób np. wirusa mozaiki czy bakteryjnej cętkowatości, naturalne metody mogą okazać się nieskuteczne. Znacznie częściej jednak przyczyną żółknięcia pomidorów są błędy pielęgnacyjne i niewłaściwe warunki uprawy, które możemy łatwo wyeliminować.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kwitnienie cukinii – dlaczego nie zawiązuje owoców? Cukinia lubi to najbardziej
Rekordowe zbiory ogórków gruntowych. Poznaj sekret starego ogrodnika
Po tej odżywce marchew nigdy nie pęka, jest zdrowa i twarda. Stosuj co 2-3 tygodnie