Porady ogrodnicze

Kiedy sadzić ziemniaki? Poznaj sposoby, dzięki którym ziemniaki obrodzą w ogródku i na balkonie

Uprawa ziemniaków jest łatwa, szybka i wcale nie wymaga posiadania własnego pola, ponieważ można je sadzić w ogródku, na działce lub nawet na balkonie. Ważna jest także pielęgnacja warzywa, aby cieszyć się zdrowymi i dorodnymi plonami. Sprawdź, jak i kiedy sadzić ziemniaki oraz co robić po ich posadzeniu.

 

Kiedy sadzić ziemniaki? Poznaj sposoby, dzięki którym ziemniaki obrodzą w ogródku i na balkonie
Sprawdź, kiedy i jak sadzić ziemniaki. Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa ziemniaków

Ziemniaki sprowadzono do Europy jako rośliny ozdobne, ale szybko odnaleziono ich smaczne właściwości, jako jadalnych bulw. Aktualnie w wielu krajach jest on jednym z najważniejszych warzyw i tanim źródłem pokarmu. Sprawia to, że coraz więcej osób decyduje się na uprawę ziemniaków, która jest na tyle prosta, że polecana jest nawet osobom początkującym. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga od nas nakładów naszego czasu, ponieważ musimy zadbać o pielęgnację ziemniaków w tym profilaktykę i walkę ze szkodnikami oraz chorobami. Ziemniaki z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie warzywnym czy na działce, a nawet na balkonie.

Do uprawy ziemniaków w amatorskich warunkach zaleca się wybranie odmian wczesnych takich jak m.in. Arielle, Fresco, Impala,, Miłek, Orlik, Ruta Velox lub odmian średnio wczesnych, czyli Asterixa, Roxany, Satiny czy Tajfuna.

Jednak mimo mnogości tych odmian, najczęściej w sklepach ogrodniczych można zakupić odmiany Irys oraz Irga. Są one bardzo smaczne i cieszą się dużą popularnością wśród osób uprawiających ziemniaki.

Kiedy sadzić ziemniaki?

Termin sadzenia ziemniaków jest zależny np. od rejonu Polski. Najwcześniejszy z nich przypada w połowie kwietnia i zalecany jest na obszarze Dolnego Śląsku. Natomiast najpóźniejszym terminem będzie pierwsza połowa maja, kiedy to sadzone są ziemniaki na Suwalszczyźnie.

Nie zależy to jednak tylko od regionu, ale również od gleby, ponieważ na glebach lekkich i szybko nagrzewających się, sadzenie ziemniaków będzie szybsze. Oprócz tego musimy również wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne. Najbezpieczniejsza temperatura powietrza do rozpoczęcia uprawy ziemniaków to 7-8 stopni Celsjusza. Niektórzy kierują się również podpowiedziami od innych roślin, zgodnie z zasadą, że ziemniaki wysadza się do gruntu wtedy, gdy zakwitną mlecze.

Jednak przyjmuje się ogólnie, że wczesne ziemniaki sadzimy od końca marca do końca kwietnia.

Jak sadzić ziemniaki?

Samo sadzenie ziemniaków nie jest skomplikowane i nie pochłania wiele czasu. Podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku:

  • Przygotowujemy sadzonki, zostawiając zwykłe ziemniaki na parapecie. Musimy wybrać do tego ładne i zdrowe okazy. Po krótkim okresie zaczną one szybko kiełkować.

  • W przypadku, gdy chcemy zrobić kartoflisko na grządce lub ogrodzie, musimy usypać z ziemi sadzeniaki. Są to niewielkie górki z gleby, do których wkładamy sadzonki.

  • Ziemniaki sadzimy niezbyt głęboko, ponieważ moglibyśmy spowolnić wzrost rośliny. Jest to istotne, ponieważ główna podziemna część rośliny, musi znajdować się w warstwie ornej.

  • Sadząc ziemniaki, musimy zachować odstęp 50 cm między kolejnymi nasadzeniami.

  • Ziemniaki umieszczamy kiełkami do góry. Podlewamy i czekamy na łodygi, które pojawią się po upływie około 3-5 tygodni.

Jeśli sadzimy ziemniaki na balkonie, które uprawiane będą w workach, musimy:

  • Nakłuć dno i ścianki worka, aby zapewnić odpływ wody oraz dostęp do tlenu.

  • Dno worka wypełniamy 20 cm warstwą podłoża. Ważne, by nie korzystać z ziemi torfowej, która zbyt długo utrzymuje wodę.

  • Ścianki worka zawijamy na zewnątrz tak, by wystawały na nie więcej niż 20-30 cm powyżej podłoża.

  • Na podłożu układamy kiełkami do góry ziemniaki.

  • Zakrywamy je kolejną 10-15 cm warstwą podłoża, np. kompostu lub ziemi uniwersalnej.

  • Obficie podlewamy i ustawiamy worki w jasnym miejscu.

Przeczytaj również: Ziemniaki na balkonie – uprawa w workach lub donicach

Pielęgnacja ziemniaków po posadzeniu

Jednak prawidłowe posadzenie ziemniaków to nie wszystko, ponieważ musimy również zadbać o odpowiednią pielęgnację roślin, aby mogły się zdrowo rozwijać.

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim podlewaniu ziemniaków. Jest to szczególnie istotne podczas suszy. Oprócz tego roślina ma duże potrzeby wodne, zwłaszcza podczas kwitnienia. Często zaleca się metodę, jaką jest stosowanie nawadniania kropelkowego za pomocą węża z emiterami umieszczanego na górze redliny. Oczywiście musimy też zadbać o to, aby regularnie usuwać chwasty z grządki lub donicy.

Ważne jest również formowanie redlin, które powinno się wykonywać co tydzień. Dzięki temu warzywo będzie wydawało większy plon i zyska lepszą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jednak najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku ziemniaków, jest chronienie rośliny przed zarazą ziemniaka oraz stonką ziemniaczaną. Chcąc zapobiegać zarazie ziemniaki, musimy sadzić nasze bulwy z dala od pomidorów oraz przestrzegać płodozmianu. Warto również zapobiegawczo stosować fungicydy. Co więcej, w uprawie amatorskiej można zmniejszyć ryzyko chorób i gradacji poprzez stosowanie ekologicznych gnojówek z pokrzywy, mniszka, skrzypu oraz innych surowców roślinnych.

Co zrobić, żeby ziemniaki były zdrowe i dorodne?

Chcąc również cieszyć się dorodnymi i zdrowymi ziemniaki nie powinniśmy ich uprawiać na tym samym stanowisku rok po roku. Skutkuje to gorszymi plonami oraz chorobami bulw. Najlepiej sadzić ziemniaki na tej samej grządce nie częściej niż co 4 lata.

Co więcej, w trosce o dobre plony ziemię pod ziemniaki warto przygotowywać już jesienią. W tym wykonuje się głęboką orkę oraz przekopuje ziemię szpadlem, przy okazji usuwając chwasty wraz z korzeniami. Można również dodać świeży obornik lub wiosną dodać kompost. Przed sadzeniem ziemniaków warto także glebę przekopać widłami, a następnie zagrabić zagon. Sprawi to, że ziemia szybciej przeschnie i będzie pulchniejsza.

Jednak samo zasilenie gleby na jesień może nie wystarczyć, by wytworzyły się dorodne bulwy. Do tego potrzebne jest również stosowanie wielkoskładnikowych nawozów mineralnych, które należy używać w dawkach zalecanych przez producenta. W przypadku gleb o niskiej zawartości azotu najlepiej nawozić dolistnie ziemniaki za pomocą roztworu mocznika lub specjalnych nawozów.

Przeczytaj również:

Juka ogrodowa - pielęgnacja po zimie. Co zrobić, żeby juka ogrodowa znów pięknie kwitła?

Sadzenie hortensji na wiosnę – hartowanie i pielęgnacja hortensji po posadzeniu. Zobaczysz, jak pięknie zakwitnie

"Rolnicy": Jak wygląda sadzenie kapusty za pomocą maszyn? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.