Porady ogrodnicze

Ziemniaki na balkonie – uprawa w workach lub donicach

Ziemniaki to jedne z bardziej lubianych warzyw – w końcu można zrobić z nich niemal wszystko! Czy jednak wiesz, że da się uprawiać pyszne bulwy nawet na własnym balkonie lub tarasie? Sprawdź, jak hodować ziemniaki na balkonie w workach lub donicach. To proste! 

Ziemniaki na balkonie – uprawa w workach lub donicach
Uprawa ziemniaków jest bardzo łatwa i nie wymaga wielu umiejętności. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego warto uprawiać własne ziemniaki? 

Frytki, placki, kluski… To tylko niektóre z możliwości, które dają ziemniaki. Chociaż można kupić worek tych warzyw w sklepie za kilkanaście złotych, warto uprawiać również własne ziemniaki na balkonie lub tarasie. Dlaczego? 

 • Własne ziemniaki to pewność, że jedzenie będzie zdrowe i bez chemii – domowa uprawa nie potrzebuje środków chemicznych, pryskania itp. 
 • Uprawa ziemniaków jest bardzo łatwa i nie wymaga wielu umiejętności – z hodowlą na balkonie poradzi sobie każdy. 
 • Hodowanie ziemniaków w worku lub doniczce pozwala ograniczyć ilość chwastów, a dodatkowo jest łatwiejsze niż w gruncie – możesz dobrać takie podłoże, jakie będzie idealne. Minimalizujesz też ryzyko wystąpienia chorób czy szkodników oraz gnicia bulw i korzeni. 
 • Uprawianie ziemniaków to świetna zabawa – możesz na bieżąco doglądać, jak rozwijają się twoje rośliny. Również dzieci lubią tego typu eksperymenty, które uczą przez zabawę. 

Jakie ziemniaki nadają się do uprawy na balkonie? 

Tak naprawdę do uprawy balkonowej nadają się dowolne ziemniaki. Możesz wybrać je pod kątem tego, czy zależy ci na wczesnych czy późnych zbiorach. Na początek wystarczą ponadto zwykłe ziemniaki ze sklepu – w odmianie, która najbardziej ci odpowiada. Jeśli szukasz bardziej fantazyjnych rodzajów bulw, w sklepach ogrodniczych znajdziesz np. odmiany: 

 • Laura – żółty miąższ, czerwona skórka, podłużny kształt, 
 • Annabelle – żółty miąższ, żółta skórka, podłużny kształt, 
 • Heiderot – czerwony miąższ, czerwona skórka, podłużny kształt, 
 • Blaue Anneliese – niebieski miąższ, niebieska skórka, podłużny kształt. 

Mnogość odmian ziemniaków jest ogromna. Możesz więc poszukać takich, które mają podobne warunki uprawy, i posadzić je blisko siebie. 

Kiedy sadzić ziemniaki na balkonie? 

Wczesne uprawy ziemniaków, których okres wegetacyjny trwa ok. 100 dni, posadź pod koniec marca lub na początku kwietnia. Zbiory będą wtedy możliwe w czerwcu-lipcu. Późniejsze odmiany mogą wymagać sadzenia w połowie lub pod koniec kwietnia albo nawet w maju. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj bulw się zdecydujesz. Standardowo jednak za moment sadzenia ziemniaków przyjmuje się kwiecień. 

Jak wybrać pojemnik do balkonowej uprawy ziemniaków? 

Ziemniaki na balkonie można uprawiać niemal w dowolnym pojemniku. Warto wybrać jednak sporą doniczkę lub worek – dzięki temu za jednym razem będziesz mieć stosunkowo obfite zbiory. Wiele osób stosuje zwykłe garnki, spore doniczki lub wiadra. Pojemnik lub worek powinien mieć min. 30 cm głębokości i tyle samo średnicy. 

Szczególnie poleca się jednak pojemniki typu potato pot. Są to doniczki lub opakowania, które mają nie tylko dziurki w dnie, ale też spore okienko z boku. Dzięki niemu można z łatwością wyjąć dojrzałe ziemniaki. Takie donice często składają się z dwóch pojemników włożonych jeden w drugi. Możesz wykonać potato pot samodzielnie (np. z dwóch większych doniczek lub wiaderek) albo kupić już przygotowany pod uprawę. 

ziemniaki w worku Sadzenie ziemniaków mozna rozpocząć już w kwietniu. Fot.123RF.com

Innym sposobem jest uprawianie ziemniaków w worku, w którym można zmieścić znacznie więcej bulw. Może to być worek jutowy lub wykonany z tworzyw sztucznych. Najlepiej, by również miał otwór, np. zamykany na rzep, guziki czy zamek. Możesz samodzielnie wykonać takie opakowanie z posiadanego już worka albo zakupić przystosowany do balkonowej uprawy. 

Niektórzy do uprawy ziemniaków wykorzystują nawet kartony i słomę – tak naprawdę hodowla bulw na balkonie jest możliwa na wiele różnych sposobów. 

Co wybrać – pojemnik czy worek? 

Wszystko zależy od tego, ile masz miejsca na balkonie i jak dużo bulw chcesz wyhodować. Jeśli chcesz mieć ich niewiele, wystarczy doniczka. Do bardziej obfitych zbiorów polecane są z kolei worki. Donice i pojemniki można też łatwiej przenieść (są lżejsze) i mieszczą się nawet w niewielkich zakamarkach.  

Uprawa w workach zapewnia często większe plony, ponieważ ziemniaki mogą rosnąć także wyżej. Lepiej ponadto w miarę możliwości wybrać jeden większy worek, niż kilka mniejszych – jeśli masz wystarczająco miejsca.  

Jakich warunków wymagają ziemniaki? 

Najlepiej by gleba miała minimum 6-8 st.C, a temperatura powietrza wynosiła minimum ok. 8 st.C. Ziemniaki są bowiem wrażliwe na przymrozki. Jeśli więc sadzisz je na balkonie, zwróć uwagę, by nie było zbyt zimno. Gdy zapowiadane są przymrozki, lepiej wnieść pojemniki lub worki do pomieszczenia. Roślina lubi ponadto słoneczne i jasne stanowiska (jednak nie w pełnym słońcu). Dobrze, by miejsce było też osłonięte od wiatru.  

Podłoże do ziemniaków powinno być bardzo żyzne i przepuszczalne. Najlepiej sprawdzi się ziemia do uprawy warzyw wymieszana w stosunku 2:1 z piaskiem. Inną opcją jest mieszanka 2:1 ziemi ogrodowej uniwersalnej z kompostem. 

ziemniaki w donicy Ziemniaki na balkonie można uprawiać niemal w dowolnym pojemniku. Fot.123RF.com

Jak zasadzić ziemniaki na balkonie w workach lub donicach? 

Tak naprawdę sposób sadzenia i uprawy jest podobny w obu przypadkach. Wystarczy kilka kroków, by cieszyć się balkonowymi ziemniakami: 

 • Bulwy ziemniaków, które chcesz posadzić, pozostaw w ciepłym miejscu przez kilka-kilkanaście dni – aż puszczą kiełki. 
 • W tym czasie przygotuj worek lub pojemnik. Na dnie wysyp warstwę drenażu (np. kamyki, keramzyt), a na to kilkanaście cm ziemi. 
 • Gdy kiełki będą miały ok. 2 cm, nadają się do posadzenia w pojemniku lub worku. 
 • Ziemniaki wsadź do ziemi kiełkami do góry i przysyp kilkoma cm podłoża, a następnie podlej. 
 • Gdy ziemniaki wypuszczą liście – przysyp je kolejną warstwą ziemi. 
 • Przysypywanie powtarzaj za każdym razem, gdy pojawią się kolejne liście, aż do samej góry worka czy pojemnika. 

Gdy wykonasz te wszystkie kroki, czas na regularne podlewanie ziemniaków. Po pewnym czasie zaczną wyrastać z nich łodygi. Kolejnym etapem jest kwitnięcie. Od momentu, gdy pojawią się kwiaty, możesz regularnie wyciągać dojrzałe bulwy – na początku będą to przepyszne młode ziemniaki. Gdy roślina całkowicie zżółknie, nie trzeba jej już podlewać. Po ok. tygodniu-dwóch od tego etapu gotowe do zebrania będą ostatnie bulwy. 

Jak dbać o ziemniaki na balkonie? 

Ziemniaki na balkonie nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dbaj o to, by podłoże było stale wilgotne, ale nie przelane. Dodatkowo nie zapominaj o zasypywaniu kolejnych warstw liści – im więcej będzie ich w danym pojemniku, tym więcej docelowo pojawi się bulw.  

Regularnie zbieraj ponadto plony, by zapobiec gniciu i pleśnieniu w pojemniku czy worku. Jeśli chcesz zwiększyć ilość plonów, możesz regularnie nawozić też swoją uprawę. Najlepiej sprawdzą się naturalne gnojówki, np. z pokrzywy. Takim specyfikiem wymieszanym z wodą wystarczy podlać podłoże. 

Uprawa ziemniaków na balkonie w workach lub donicach jest naprawdę prosta. W kilku krokach możesz mieć przepyszne domowe ziemniaczki bez chemii. Spróbuj wyhodować bulwy u siebie – dzięki temu uzyskasz obfite plony i zapewnisz sobie ciekawą rozrywkę! 

Przeczytaj również: Tak wzmocnisz pomidory i uchronisz je przed chorobami. Jak wykonać oprysk z czosnku?

Czosnek od lat stosowany jest jako warzywo przyprawowe, preparat leczniczy i naturalny środek ochrony roślin Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.