Porady ogrodnicze

Chwasty nie mają szans. Jak stosować czarną agrowłókninę w ogrodzie?

Nieustanne pielenie niechcianych, dzikich roślin ze starannie przygotowanych grządek warzywnika pożera czas i siły. Trzeba to robić, bo dominujące z łatwością chwasty nie dają możliwości zdrowego wzrostu roślin, na które naprawdę czekasz. Dawniej rzucano na ziemię kartony, teraz wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania. Podpowiadamy, jak stosować czarną agrowłókninę tam, gdzie chwasty wciąż wracają – sprawdzi się nie tylko na grządkach i rabatach.

Chwasty nie mają szans. Jak stosować czarną agrowłókninę w ogrodzie?
Co to jest czarna agrowłóknina? Wygodna forma ściółkowania gleby, a także naturalna ochrona dla twoich roślin. Fot. goodmoments/123rf.com

Spis treści: 

Co to jest czarna agrowłóknina? 

Agrowłóknina to nowoczesny materiał, stosowany przy zabezpieczaniu różnych stref ogrodu przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, zmiennym klimatem oraz wieloma innymi czynnikami zagrażającymi rozwojowi roślin. W zależności od wybranego rodzaju tj. wielkości, koloru, gramatury zmienia się ich sposób działania. Zanim zdecydujemy się na położenie agrowłókniny w ogrodzie, powinniśmy najpierw dokładnie określić nasze potrzeby.  

Bardzo popularna w ogrodnictwie przydomowym i amatorskiej uprawie działkowej jest tkanina biała, która służy głównie do zabezpieczania roślin przed chłodem i przymrozkami na zimę oraz wczesną wiosną. Agrowłóknina zielona tak, jak brązowa, ma wiele zastosowań, a jej kolor pozwala lepiej wtopić się w tło i zachować możliwie najwyższą estetykę przy równie wysokiej funkcjonalności. Trzeci, popularny rodzaj to agrowłóknina czarna, przeznaczona do ściółkowania gleby w obrębie grządek, rabatek kwiatowych, a także większych powierzchni ogrodu.

agro2 Rozłożysz ją na rabatach, grządkach, w podwyższonym warzywniku oraz pod krzewami i drzewami tuż przy trawniku. Agrowłóknina zaskakuje funkcjonalnością. Fot. mnyusha/orestligetka/123rf.com

Jej działanie jest proste – ma zapobiegać wyrastaniu chwastów bez konieczności stosowania oprysków. Układa się ją przy uprawie warzyw ciepłolubnych takich, jak np. sałata, papryka słodka, pomidory, ogórki oraz owoców: melonów czy truskawek. Polecana jest przy zabezpieczaniu rozsady kwiatów oraz jako ochrona krzewów owocowych przed zabrudzeniem owoców ziemią. Co ciekawe, sprzedawana w szerokich lub węższych rolkach do samodzielnego docinania pozwala na okrycie podłoża na mniejszych i większych rabatach, długich grządkach czy ścieżkach ogrodowych.

Przeczytaj również: Niezastąpiona przed zimą. Jak i do czego stosować agrowłókninę?

Czarna agrowłóknina – wady i zalety

Ściółkowanie gleby agrowłókniną zastępuje kartony czy czarną folię, dwa standardy sprzed lat. O ile jeszcze kartony spełniały dość dobrze swoją funkcję ochronną, jeśli tylko dobrze je przymocowano do podłoża, o tyle sztuczna folia jedynie zaparzała ziemię pod spodem. Czarna agrowłóknina jest przepuszczalna dla wody i pozwala na stałą cyrkulację powietrza, dzięki czemu zapewnia zrównoważone warunki uprawowe. Jednak w praktyce rozwiązanie to ma dużo więcej zalet. 

Zalety czarnej agrowłókniny w ogrodzie: 

 • szeroka funkcjonalność – zagłusza rozwój chwastów i chroni przed ich ponownym wyrastaniem, a także ogranicza rozwój szkodników glebowych; 
 • pomaga utrzymać wilgoć w podłożu, 
 • magazynuje ciepło – zapewnia optymalną, podwyższoną temperaturę i zrównoważone warunki stymulujące wzrost roślin, 
 • jest oddychająca – pozwala na prawidłową cyrkulację powietrza, 
 • jest przepuszczalna dla wody deszczowej, 
 • jest wielorazowa
 • zastępuje chemiczne opryski. 

Wygoda stosowania i fakt, że w przeciwieństwie do środków ochrony roślin przygotowanych do oprysków jest w pełni bezpieczna dla twojego ogrodu, przemawia za wyborem tej formy zabezpieczenia gleby. Agrowłóknina ma też pewne wady, jednak w ostatecznym rozrachunku lepiej sięgnąć po nią niż po chemiczne preparaty. 

Wady czarnej agrowłókniny w ogrodzie: 

 • musisz odpowiednio przygotować ziemię, zanim ją rozłożysz; podłoże trzeba spulchnić, oczyścić z chwastów i kamieni oraz wyrównać; 
 • rozkładanie materiału jest czasochłonne przy ochronie większych powierzchni
 • potrzebujesz dodatkowych materiałów do ukrycia agrowłókniny i stworzenia estetycznego wykończenia rabaty: kory ogrodowej, kamieni dekoracyjnych lub żwirku, a to kolejny koszt; 
 • jest dość lekka, dlatego jeśli nie planujesz jej zasypywać na całej powierzchni, konieczne będzie dokładne dociśnięcie narożników do podłoża, aby przy większym wietrze tkanina nie odleciała; 
 • musisz wyciąć otwory na rośliny w paskach agrowłókniny – dopasowanie pasków do gotowej grządki bywa trudne, a sadzenie przez przygotowane wcześniej otwory również może sprawiać trudności.

Przy źle wykonanych otworach np. zbyt małych, rośliny będą miały problem z rozrastaniem się, dlatego trzeba uważnie planować uprawy. Z czasem też może okazać się, że regularne powiększanie otworów będzie koniecznością. Agrowłókninę można stosować wiele razy, jednak jej ponowne użycie wymaga dokładnego wyczyszczenia i osuszenia pasków materiału. Istotną kwestią jest też nawożenie roślin. Zwróć uwagę na potrzeby posadzonych w ogrodzie gatunków i odmian  pod te najbardziej wymagające, które należy wspomagać regularnie różnymi preparatami odżywczymi lepiej nie kłaść tego rodzaju okrywy. Nawozy podawane przez warstwę agrowłókniny wchłaniają się wolniej, a to może ograniczyć wzrost i rozwój twoich roślin. 

Jak stosować czarną agrowłókninę?

Nie musisz mieć doświadczenia w rozkładaniu agrowłókniny w ogrodzie. Jej użycie jest wyjątkowo proste, a jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to staranne docinanie i rozkładanie. Czarna agrowłóknina nie ma stron, dlatego nieważne jak ją położysz i tak spełni swoją funkcję. Do przymocowania materiału możesz użyć większych kamieni, wkomponowując je estetycznie w całość okrycia, jednak w sklepach dostępne są też profesjonalne kołki, szpilki oraz uchwyty, które gwarantują solidne mocowanie.

rabaty Agrowłóknina okryje podłoże, a rośliny rozrosną się w przygotowanych otworach. W razie potrzeby łatwo możesz je powiększyć. Fot. roshchyn/123rf.com

Jak stosować czarną agrowłókninę w ogrodzie położonym na otwartej przestrzeni, dużym skłonie lub w miejscu, do którego docierają wiejące z różnych stron silne wiatry? Zadbaj o technikę mocowania. Kołki wciskaj w ziemię w określonych odstępach, pilnując odległości od skraju włókniny. Im bliżej końca paska wciśniesz szpilę mocującą, tym większe prawdopodobieństwo, że bardzo mocny podmuch przedrze materiał i zerwie go, pozbawiając twoje rośliny pieczołowicie układanej warstwy ochronnej. Szukasz rozwiązania, które będzie kompromisem pomiędzy skutecznym zabezpieczeniem gleby zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz, a estetycznym wykończeniem użytkowych części ogrodu? Umiejętnie położona i dobrana gramaturą czarna agrowłóknina powinna sprostać temu wyzwaniu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Sadzenie truskawek na agrowłókninie krok po kroku. Dlaczego warto sadzić truskawki na agrowłókninie?

Domowy środek na chwasty – naturalne sposoby na chwasty w ogrodzie i na kostce brukowej

Zakładanie warzywnika krok po kroku. Co i kiedy trzeba zrobić, by mieć obfite plony

Dołowanie - pewny sposób na ochronę roślin wrażliwych przed mrozem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.