Porady ogrodnicze

Zwraca na siebie uwagę, nie toleruje zanieczyszczonego powietrza. Jak uprawiać świerk Inversa?

Świerk Inversa zdecydowanie należy do roślin przykuwających wzrok. Jest tak za sprawą jego charakterystycznych pędów, które rosną w dół, a nie na boki. Wiele osób porównuje wygląd tego gatunku drzewa do czarodzieja, skrzata lub innego baśniowego stworzenia. Chcesz mieć taki okaz w swoim ogrodzie? Zobacz, jak go pielęgnować i jakie warunki są dla niego odpowiednie.

Zwraca na siebie uwagę, nie toleruje zanieczyszczonego powietrza. Jak uprawiać świerk Inversa?
Świerk Inversa jest uprawiany już od ponad 150 lat. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Świerk Inversa – charakterystyka

Planujesz posadzić w ogrodzie świerk Inversa? Charakterystyka tej rośliny jest bardzo interesująca. Picea abies "Inversa" to bardzo stara odmiana świerka płożącego. Jest uprawiana już od ponad 150 lat.

Świerk Inversa jest interesującym okazem głównie ze względu na niezwykle ciekawą i oryginalną formę. Wyróżniają go zwieszające się pędy. Starsze drzewka, które są odpowiednio formowane, przypominają zgarbioną postać, która bardzo malowniczo prezentuje się w ogrodzie.

Jest tak dlatego, że odmiana Inversa nie tworzy przewodnika, czyli „czubka”. Rozrasta się płasko i szeroko. Stare drzewa mogą osiągać nawet 8 m wysokości i 2,5 m szerokości. Świerk Inversa ma krótkie, zielone, kłujące igły, a szyszki zawiązuje bardzo rzadko.

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć jukę ogrodową przed mrozem? Czy trzeba ją obcinać?

Jak uprawiać świerk Inversa?

Świerk Inversa wygląda bardzo specyficznie, jednak jego pielęgnacja jest zupełnie standardowa i nie wymaga szczególnego wysiłku. Roślina potrzebuje uwagi przede wszystkim w młodości. Jeśli się przyjmie, nie trzeba stosować wobec niej żadnych szczególnych zabiegów.

Drzewko jest odporne na tymczasowe przesuszenie, nie znosi natomiast zanieczyszczonego powietrza. Starsze okazy,  z silnie rozbudowanym systemem korzeniowym, stają się pięknym elementem ogrodu, o który nie trzeba szczególnie dbać, by dobrze się prezentował.

O świerka Inversa trzeba odpowiednio zadbać. Fot. 123RF.com

Zobacz, jak uprawiać świerk Inversa i jakie warunki dla niego przygotować.

  • Sadzenie i ziemia

Inversa dobrze rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, próchnicznych, o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnych. Dobrze sobie radzi również na cięższym, gliniastym podłożu. Ten gatunek ma tendencję do zakwaszania podłoża wokół siebie. To może okazać się bardzo przydatne, jeśli planujesz stworzyć w ogrodzie wrzosowisko. W takich miejscach zwykle układa się zakwaszający glebę torf. Jeśli posadzisz świerk Inversa, ten zabieg nie będzie już konieczny.

Świerka pospolitego można również sadzić na lekkich piaszczystych glebach. Wówczas wymaga jednak intensywniejszego podlewania, zwłaszcza na początku uprawy. Ta odmiana wyróżnia się umiarkowanie szybkim tempem wzrostu. Przybiera około 20 cm w rok.

  • Stanowisko

Wymagania glebowe i wilgotnościowe rośliny są przeciętne. Może rosnąć niemal w każdym ogrodzie w naszym klimacie. Ze względu na dekoracyjny i dość nietypowy pokrój świerk warto posadzić w miejscu dobrze wyeksponowanym, na przykład nad oczkiem wodnym, w skalniaku, czy w otoczeniu innych niskich roślin. Świerk Inversa zdecydowanie nie toleruje zanieczyszczeń w powietrzu.

  • Podlewanie i nawożenie

Świerk najlepiej przyjmuje się i rozwija na glebach świeżych, w miejscach zasobnych w wodę, lecz nie podmokłych. Jeśli posadzisz go w glebie piaszczystej, nie zapomnij o regularnym podlewaniu, zwłaszcza podczas upałów. Możesz stosować uniwersalne nawozy do roślin iglastych.

  • Przycinanie i kształtowanie

Świerk Inversa to odmiana świerka płożącego. Gdy podpina się go do podpory, wszystkie pędy są skierowane w dół. Natomiast podwiązując jedną silną gałąź, można podwyższyć roślinę niemal na dowolną wysokość. Wówczas otrzymasz oryginalną formę zwisającą, o niewielkiej średnicy – 50-100 cm.

W świerkach uprawianych w szkółkach najczęściej zostaje wyprowadzony przewodnik. Co to oznacza? Taka metoda kształtowania rośliny polega na przywiązaniu jednego z najsilniejszych pędów do palika. Dzięki temu drzewo rośnie do góry, a wszystkie boczne gałązki zwisają pionowo w stronę ziemi.

Niepodwiązywany wierzchołek świerka w sposób naturalny rośnie w dół. Taka forma również może być interesująca – wszystko zależy od tego, jaki wygląd rośliny ci odpowiada. W przypadku zaszczepienia odmiany na wysokiej podkładce można natomiast uzyskać formę przypominającą parasol. Świerk Inversa jest niezwykle podatny na kształtowanie i daje wiele różnych możliwości w tym zakresie.

  • Choroby i szkodniki

Wśród szkodników mogących atakować świerki tej odmiany wskazuje się głównie przędziorki powodujące żółknięcie i opadanie igieł. Zagrożeniem jest również ochojnik zielony odpowiedzialny za powstawanie ananasowatych, kolczastych narośli u nasady pędów.

  • Zimowanie

Inversa, podobnie jak inne odmiany świerków, jest całkowicie odporny na mróz. Nie ma zatem potrzebny przygotowywania go do zimowania. Nie wymaga osłaniania ani nakrywania.

Przeczytaj również: Zdobi ogród przez cztery pory roku, najpiękniej jesienią i zimą. Uprawa i zimowanie skimii japońskiej

Świerk inversa – zastosowanie w ogrodzie

Chcesz posadzić świerk Inversa? Zastosowanie w ogrodzie tej rośliny powinno być dobrze przemyślane. Teoretycznie możesz uprawiać ją wszędzie, ponieważ ten gatunek toleruje różne warunki.

Warto jednak wykorzystać wyjątkowe walory dekoracyjne świerka Inversa. Dlatego idealnym dla niego miejscem będzie część ogrodu mało zarośnięta i wyeksponowana. Roślina najokazalej się prezentuje na przykład w ogrodach skalnych w otoczeniu innych niewielkich gatunków, które jej nie przysłonią. Swobodnie opadające pędy stworzą wówczas naturalną, zieloną okrywę stoku.

Ze względu na powolny wzrost świerk można sadzić również w małych ogrodach. Nie ma ryzyka, że po kilku latach stanie się zbyt duży lub nadmiernie rozrośnięty. Najlepiej umieszczać go na tle roślin o ciemnozielonym kolorycie. Wtedy świetnie się prezentuje.

Inversa to drzewo polecane również do tworzenia ogrodów wrzosowiskowych. Świetnie wygląda zarówno posadzony pojedynczo, jak i w grupie. Świerk tego gatunku bardzo dobrze uzupełnia także wolne miejsca pomiędzy niskimi drzewami i krzewami. Można wykorzystywać go w takim charakterze.

Możliwości jest naprawdę sporo i tylko od ciebie zależy, w jaki sposób zaaranżujesz swój ogród przy użyciu tego wyjątkowego gatunku świerka. Możesz poszukać inspiracji w sieci lub skonsultować się z hodowcą, u którego kupisz roślinę.

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: Iglaki płożące do ogrodu — ciekawe gatunki, sadzenie i pielęgnacja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.