Porady ogrodnicze

Ciemiernik biały zaczyna kwitnąć już w listopadzie. Najpiękniejsze gatunki i zasady uprawy ciemierników

Ciemierniki to rośliny wyróżniające się dużą urodą i nietypowym terminem kwitnienia. Są symbolem łagodności i pokoju, rozwijają kwiaty w różnych kolorach, a także stanowią efektowną ozdobę ogrodu. Najpopularniejszy w Polsce jest ciemiernik biały, nazywany różą zimową lub różą Bożego Narodzenia. Jak zadbać o te niezwykłe rośliny? Czy są trujące? Wyjaśniamy.

Ciemiernik biały zaczyna kwitnąć już w listopadzie. Najpiękniejsze gatunki i zasady uprawy ciemierników
Ciemierniki cieszą nas urodą swych kwiatów o nietypowej porze roku – zimą. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Najpiękniejsze gatunki ciemierników

Ciemierniki (Helleborus) to rośliny z rodziny jaskrowatych, wyróżniające się mrozoodpornością i zakwitające w okresie, w którym wiele innych roślin traci swój urok, czyli zimą. Byliny najczęściej uprawiane są jako rośliny ozdobne, przy czym występują w różnych barwach i wielkościach – każdy może więc wybrać wersję, która najbardziej mu się podoba.

Do najbardziej znanych gatunków ciemierników należą:

  • Ciemiernik biały – to najpopularniejszy gatunek ciemierników w Polsce. Nazywa się go nawet różą Bożego Narodzenia. Dorasta do 30 cm, a jego białe kwiaty osiągają do 12 cm średnicy.

  • Ciemiernik wschodni – ma ciemnozielone liście o dłoniastym ułożeniu i jest gatunkiem charakterystycznym dla okolic Kaukazu.

  • Ciemiernik czerwonawy – występuje głównie na Bałkanach. Ma duże, skórzaste liście i charakterystyczne, czerwone kwiatostany.

W Polsce najchętniej uprawiamy ciemierniki białe. W Polsce najchętniej uprawiamy ciemierniki białe. Fot. CanvaPro

Kiedy kwitną ciemierniki?

Ciemierniki kwitną głównie zimą i wczesną wiosną. Z tego powodu stanowią wspaniałą ozdobę w tych miesiącach, gdy większość roślin prezentuje się nieestetycznie. Ciemiernik biały nazywany jest różą Bożego Narodzenia, ponieważ w Europie Zachodniej zakwita na przełomie listopada i grudnia. W polskich warunkach kwitnie on jednak w ogrodzie najczęściej od stycznia do maja. Dokładny termin kwitnięcia ciemierników zależy jednak od odmiany – na przykład ciemiernik purpurowy kwitnie w marcu i kwietniu, a korsykański od lutego do kwietnia.

Przeczytaj również: Dlaczego ciemiernik wschodni nie chce kwitnąć? Zasady uprawy róży wielkopostnej

Uprawa ciemierników – najważniejsze zasady

Ciemierniki będą efektowną ozdobą ogrodu, jeśli tylko zapewnimy im odpowiednie warunki do rozwoju. Jak pielęgnować ciemiernika i czego potrzebuje roślina?

  • Sadzenie

Ciemierniki możemy sadzić przez cały rok, pod warunkiem że gleba nie jest zbyt zmarznięta. Warto rozsądnie wybrać dla rośliny miejsce w ogrodzie, ponieważ bardzo nie lubi przesadzania.

  • Ziemia

Powinna być umiarkowanie wilgotna, najlepiej wapienna, żyzna i przepuszczalna.

  • Stanowisko

Ciemierniki preferują stanowiska półcieniste, a nawet cieniste. Nie będą dobrze rosnąć w miejscach zbyt nasłonecznionych. Ważne, by miejsce było osłonięte od wiatru.

Ciemiernik najlepiej rozwija się w cieniu lub półcieniu. Ciemiernik najlepiej rozwija się w cieniu lub półcieniu. Fot. CanvaPro

  • Podlewanie i nawożenie

Ciemiernik lubi wilgotną glebę, dlatego powinien być regularnie nawadniany – zwłaszcza latem, w czasie upałów. Nawożenie ciemiernika powinno zostać przeprowadzone w okresie wczesnej wiosny lub jesieni. Najlepiej wykorzystać mieszankę wieloskładnikową.

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie ciemiernika możliwe jest przy użyciu nasion lub poprzez podział. W tym drugim przypadku najlepiej przeprowadzić je wiosną lub latem. Kiełki trzeba oddzielić od rośliny matecznej i zasadzić w nowym miejscu.

  • Przesadzanie

Przesadzanie ciemiernika nie jest wskazane, z uwagi na jego delikatny system korzeniowy.

  • Choroby i szkodniki

Ciemierniki najczęściej atakuje czarna plamistość. Mogą też zostać zaatakowane przez mszyce, opuchlaki i wciornastki.

Czy ciemiernik jest trujący?

Ciemierniki są piękne, jednak warto wiedzieć, że wszystkie ich części są trujące. Zawierają bowiem glikozyd, heleborynę, obecną w soku wszystkich części tej rośliny. Spożycie nasion czy części kwiatów może powodować zatrucie. Możliwe jest też pojawienie się pęcherzy po kontakcie ze skórą. Wszelkie prace pielęgnacyjne najlepiej więc wykonywać w rękawiczkach.

Źródła: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Dlaczego ciemiernik stracił kolor? Można temu zapobiec

Śniedek wątpliwy do domu i do ogrodu. Jak uprawiać i pielęgnować gwiazdę słońca?

Rośliny ogrodowe niebezpieczne dla zwierząt i dla dzieci

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.