Spis treści:
- Najpiękniejsze gatunki ciemierników
- Kiedy kwitną ciemierniki?
- Uprawa ciemierników – najważniejsze zasady
- Czy ciemiernik jest trujący?
Najpiękniejsze gatunki ciemierników
Ciemierniki (Helleborus) to rośliny z rodziny jaskrowatych, wyróżniające się mrozoodpornością i zakwitające w okresie, w którym wiele innych roślin traci swój urok, czyli zimą. Byliny najczęściej uprawiane są jako rośliny ozdobne, przy czym występują w różnych barwach i wielkościach – każdy może więc wybrać wersję, która najbardziej mu się podoba.
Do najbardziej znanych gatunków ciemierników należą:
- Ciemiernik biały – to najpopularniejszy gatunek ciemierników w Polsce. Nazywa się go nawet różą Bożego Narodzenia. Dorasta do 30 cm, a jego białe kwiaty osiągają do 12 cm średnicy.
- Ciemiernik wschodni – ma ciemnozielone liście o dłoniastym ułożeniu i jest gatunkiem charakterystycznym dla okolic Kaukazu.
- Ciemiernik czerwonawy – występuje głównie na Bałkanach. Ma duże, skórzaste liście i charakterystyczne, czerwone kwiatostany.
W Polsce najchętniej uprawiamy ciemierniki białe. Fot. CanvaPro
Kiedy kwitną ciemierniki?
Ciemierniki kwitną głównie zimą i wczesną wiosną. Z tego powodu stanowią wspaniałą ozdobę w tych miesiącach, gdy większość roślin prezentuje się nieestetycznie. Ciemiernik biały nazywany jest różą Bożego Narodzenia, ponieważ w Europie Zachodniej zakwita na przełomie listopada i grudnia. W polskich warunkach kwitnie on jednak w ogrodzie najczęściej od stycznia do maja. Dokładny termin kwitnięcia ciemierników zależy jednak od odmiany – na przykład ciemiernik purpurowy kwitnie w marcu i kwietniu, a korsykański od lutego do kwietnia.
Przeczytaj również: Dlaczego ciemiernik wschodni nie chce kwitnąć? Zasady uprawy róży wielkopostnej
Uprawa ciemierników – najważniejsze zasady
Ciemierniki będą efektowną ozdobą ogrodu, jeśli tylko zapewnimy im odpowiednie warunki do rozwoju. Jak pielęgnować ciemiernika i czego potrzebuje roślina?
- Sadzenie
Ciemierniki możemy sadzić przez cały rok, pod warunkiem że gleba nie jest zbyt zmarznięta. Warto rozsądnie wybrać dla rośliny miejsce w ogrodzie, ponieważ bardzo nie lubi przesadzania.
- Ziemia
Powinna być umiarkowanie wilgotna, najlepiej wapienna, żyzna i przepuszczalna.
- Stanowisko
Ciemierniki preferują stanowiska półcieniste, a nawet cieniste. Nie będą dobrze rosnąć w miejscach zbyt nasłonecznionych. Ważne, by miejsce było osłonięte od wiatru.
Ciemiernik najlepiej rozwija się w cieniu lub półcieniu. Fot. CanvaPro
- Podlewanie i nawożenie
Ciemiernik lubi wilgotną glebę, dlatego powinien być regularnie nawadniany – zwłaszcza latem, w czasie upałów. Nawożenie ciemiernika powinno zostać przeprowadzone w okresie wczesnej wiosny lub jesieni. Najlepiej wykorzystać mieszankę wieloskładnikową.
- Rozmnażanie
Rozmnażanie ciemiernika możliwe jest przy użyciu nasion lub poprzez podział. W tym drugim przypadku najlepiej przeprowadzić je wiosną lub latem. Kiełki trzeba oddzielić od rośliny matecznej i zasadzić w nowym miejscu.
- Przesadzanie
Przesadzanie ciemiernika nie jest wskazane, z uwagi na jego delikatny system korzeniowy.
- Choroby i szkodniki
Ciemierniki najczęściej atakuje czarna plamistość. Mogą też zostać zaatakowane przez mszyce, opuchlaki i wciornastki.
Czy ciemiernik jest trujący?
Ciemierniki są piękne, jednak warto wiedzieć, że wszystkie ich części są trujące. Zawierają bowiem glikozyd, heleborynę, obecną w soku wszystkich części tej rośliny. Spożycie nasion czy części kwiatów może powodować zatrucie. Możliwe jest też pojawienie się pęcherzy po kontakcie ze skórą. Wszelkie prace pielęgnacyjne najlepiej więc wykonywać w rękawiczkach.
Źródła: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego ciemiernik stracił kolor? Można temu zapobiec
Śniedek wątpliwy do domu i do ogrodu. Jak uprawiać i pielęgnować gwiazdę słońca?
Rośliny ogrodowe niebezpieczne dla zwierząt i dla dzieci