Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Śniedek wątpliwy do domu i do ogrodu. Jak uprawiać i pielęgnować gwiazdę słońca?

Śniedki wątpliwe mają najczęściej okazałe, pomarańczowe kwiaty. Z tego powodu po angielsku bywają nazywane „słoneczną gwiazdą”. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, jednak warto pamiętać o kilku zasadach. Sprawdź, jak uprawiać tę roślinę zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Śniedek wątpliwy do domu i do ogrodu. Jak uprawiać i pielęgnować gwiazdę słońca?
Śniedek wątpliwy może być uprawiany zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Śniedek wątpliwy – co to za kwiat?

Śniedek wątpliwy to bylina cebulowa należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Naturalnie występuje ona w Afryce i Azji. Śniedek wątpliwy należy do tej samej rodziny roślin, co hiacynty. Związane jest to z tym, że przypomina te kwiaty swoją ogólną budową. Śniedek ma wąskie, lancetowate liście i dorasta zazwyczaj do około 50 cm. Można jednak zakupić odmiany niższe, które mają około 20 cm, jak i wyższe o wysokości 100 cm.  

Pomiędzy liśćmi śniadka wątpliwego wyrastają masywne pędy kwiatowe. Na ich szczycie pojawiają się kwiaty zebrane w groniasty kwiatostan. Kwiaty tej rośliny mają po 6 płatków, najczęściej przybierających barwę pomarańczową, rzadziej żółtą lub czerwoną. Pomiędzy płatkami widać czarne lub zielone oczko. Rozwój kwiatów jest stopniowy, od dołu do góry. Kwiatostan utrzymuje się do 6 tygodni.

Śniedek wątpliwy – uprawa w domu

Śniedki wątpliwe bardzo dobrze rosną w doniczkach. Coraz częściej pojawiają się w sprzedaży na przełomie zimy i wiosny, gdy można je zakupić już jako gotowe do kwitnięcia rośliny.

Po kupnie rośliny warto wiedzieć, jak odpowiednio ją uprawiać. Śniedki wątpliwe potrzebują przede wszystkim stanowiska z dużą ilością światła. Najlepiej umieścić je w pełnym słońcu lub półcieniu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i mająca odczyn zbliżony do obojętnego.

Co kilka dni śniedek musi być podlwany. Warto pamiętać o tym, aby w doniczce był otwór, odprowadzający wodę. Roślinę najlepiej podlewać w momencie, gdy zaobserwujemy, że ziemia lekko przeschła. Śniedek doskonale radzi sobie w przeciętnej temperaturze pokojowej.

śniedek wątpliwy Śniedek wątpliwy wymaga stanowiska z dużą ilością światła. Fot.123RF.com

Po przekwitnięciu należy ściąć cały pęd kwiatowy. Kiedy zaschną również liście rośliny, należy przenieść doniczkę w chłodne miejsce i ograniczyć podlewanie. Związane jest to z tym, że śniedek, jak większość roślin cebulowych, potrzebuje okresu spoczynku.

Kiedy nadejdzie jesień, roślinę należy zabrać w cieplejsze miejsce i zacząć podlewać. Po wypuszczeniu liści możemy rozpocząć zasilanie jej nawozem do roślin cebulowych. Około lutego śniedek powinien zakwitnąć, a cały cykl uprawy się powtórzy. Rozwiewa to wątpliwości wielu osób, na temat tego, czy śniedek jest wieloletni. Jak większość roślin cebulowych może on być uprawiany przez kilka sezonów i co za tym idzie, jest rośliną wieloletnią.

Śniedek wątpliwy – uprawa w ogrodzie

Śniedki wątpliwe można też sadzić w ogrodzie. Można zrobić to w połowie maja, sadząc cebule do gruntu. Tak posadzony śniedek zakwitnie późnym latem. Innym rozwiązaniem jest również posadzenie cebuli w marcu do doniczek w domu. Wtedy czekamy, aż rośliny podrosną i w maju przenosimy je do ogrodu. Dzięki temu śniedek zakwitnie szybciej, bo już w lipcu. Nie można jednak zapominać o wcześniejszym zahartowaniu rośliny. Należy doniczki wynosić na dzień i chować na noc, gdy pojawią się na zewnątrz dodatnie temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza.

Sadząc śniedki wątpliwe do ogrodu, warto wybrać dla nich miejsce jasne, ale równocześnie nieusytuowane w pełnym słońcu. Gleba najlepiej, aby była próchnicza i przepuszczalna. Poza tym w następnych tygodniach z roślinami postępujemy analogicznie jak przy uprawie domowej.

Oznacza to, że ścinamy pędy z przekwitłymi kwiatami i czekamy, aż zaschną liście. Następnie wykopujemy cebule i przechowujemy w chłodnym miejscu aż do wiosny. Ważne jest to, aby śniedki wykopać najpóźniej w październiku, jeszcze przed nadejściem mrozów.

Śniedek wątpliwy – zastosowanie

Śniedek wątpliwy może być uprawiany zarówno na letnich rabatach, jak i w donicach na tarasie oraz na balkonieDodatkowo śniedek często sadzony jest jesienią do doniczek w domu, aby zakwitł i zdobił mieszkanie podczas zimy.

Przeczytaj również: 

Co wysiać w lutym? Zadbaj o to teraz, a kwiaty będą bujne, jak nigdy

Dlaczego ciemiernik wschodni nie chce kwitnąć? Zasady uprawy róży wielkopostnej

Kwitnie w zimie, a na wiosnę strzela nasionami. Jak pielęgnować oczar?

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.