Porady ogrodnicze

Jakie rośliny trzeba siać, sadzić i rozsadzać w sierpniu?

Sierpień kojarzy się z czasem zbiorów i pełnym rozkwitem letnich kwiatów. To również dobra pora na wysiew, sadzenie i rozsadzanie niektórych roślin. Lista warzyw i kwiatów, które można plonować w tym miesiącu jest zaskakująco długa. Co siać w sierpniu, by uzyskać obfite plony jesienią i w kolejnym roku? Podpowiadamy!

Jakie rośliny trzeba siać, sadzić i rozsadzać w sierpniu?
Od drugiej połowy sierpnia rozpoczyna się również okres sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Jakie warzywa można siać w sierpniu?

Sierpień jest jednym z cieplejszych miesięcy w roku, ale wieczory i noce bywają już dość chłodne, a dni stają się coraz krótsze. Mimo to istnieje spora grupa warzyw, którym tego typu warunki sprzyjają wzrostowi. Do nich zaliczają się m.in.:

W sierpniu można również wysiewać sałatę. Oprócz sałaty liściowej i masłowej, warto sięgnąć również po sałatę japońską. W większości przypadków sierpień to praktycznie ostatni moment, żeby wysiać tę roślinę.

Szczaw jest rośliną, którą można również wysiewać w sierpniu. Z kolei w doniczkach można uprawiać szybko kiełkujące zioła. Taką rośliną zielną bez wątpienia jest bazylia w różnych odmianach: zwyczajna, czerwonolistna i drobnolistna. Dość szybko kiełkuje też pietruszka liściowa.

Trzeba pamiętać, że wszystkie rośliny warzywne wysiewane w sierpniu na jesienny i zimowy zbiór wymagają wzmożonej uwagi pod względem regularnego podlewania. Kiełkującym roślinom musimy zapewnić stałą wilgotność podłoża.

Jakie kwiaty i rośliny ozdobne można sadzić w sierpniu?

Właściwie cały sierpień jest okresem wytężonej pracy ogrodników, którzy chcą przygotować swój ogród już na wiosnę. W sierpniu można już sadzić w ogrodzie rozsady ogrodowych roślin dwuletnich. Dotyczy to m.in. bratków, laków, stokrotek i goździka brodatego. Druga połowa sierpnia to także początek sezonu sadzenia wrzosów.

Od drugiej połowy sierpnia rozpoczyna się również okres sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. Należą do nich m.in. tulipany, hiacynty i lilie. Nieco wcześniej można posadzić zimowit jesienny i krokusy jesienne, które efektownie zakwitną na biało lub fioletowo-liliowo już po dwóch miesiącach.

Koniec sierpnia jest doskonałym momentem na sadzenie piwonii. Również przesadzanie tych roślin w tym okresie nie wpływa ujemnie na kwitnienie w następnym roku, a rośliny zdążą się dobrze zakorzenić w nowym miejscu przed nastaniem zimy.

Rozmnażanie roślin w sierpniu

Sierpień to doskonała pora na dzielenie i przesadzanie bylin, które już zakończyły kwitnienie:

Rozmnażanie roślin w sierpniu przez podział wykonuje się poprzez oderwanie ich części ręką lub przy użyciu dwóch motyczek z zębami. Do podziału roślin o mięsistych korzeniach potrzebny będzie szpadel lub nóż. Po dzieleniu bylin powierzchnie cięć warto posypać środkiem grzybobójczym do roślin.

Przeczytaj również: Floksy – wszystko, co warto wiedzieć o uprawie tych kwiatów

floksy Uprawę floksów najlepiej rozpocząć od nasion, ale można też oczywiście zdecydować się na opcje z sadzonkami. Fot.123RF.com

Cięcie drzew owocowych w sierpniu

Sierpień w ogrodzie to nie tylko czas zbiorów, ale też przycinania krzewów i drzew owocowych: wiśni, czereśni, jabłoni, grusz i brzoskwiń.

W pierwszych dniach sierpnia przeprowadza się cięcie jabłoni, których owoce dojrzewają pod koniec sierpnia lub na początku września. Podczas cięcia usuwa się lub skraca silne przyrosty roczne, zasłaniające dostęp światła do owoców w środkowej części korony drzewa. W drugiej połowie sierpnia ten sam zabieg wykonuje się na drzewach wiśni i czereśni.

By zmniejszyć ryzyko infekcji chorobowych, rany po cięciach drzew owocowych najlepiej posmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego.

Przeczytaj również: Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?

cięcie czereśni Dokonując selekcji zdrowych i uszkodzonych pędów, dajesz roślinie możliwość silnego wzrostu. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie rośliny trzeba siać, sadzić i rozsadzać w sierpniu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.