Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Podlewanie pomidorów podczas kwitnienia. Czy sama woda wystarczy, by pomidory zawiązały dużo owoców?

W okresie kwitnienia pomidory w ogrodzie wymagają intensywnej pielęgnacji. Najważniejszym zabiegiem jest oczywiście ich podlewanie. Aby plony były obfite i zdrowe, musi być ono przeprowadzane w konkretny sposób. Czy sama woda wystarczy do podlewania pomidorów? A jeśli nie, to czym jeszcze warto je nawadniać? Oto najważniejsze zasady podlewania pomidorów podczas kwitnienia.

Podlewanie pomidorów podczas kwitnienia. Czy sama woda wystarczy, by pomidory zawiązały dużo owoców?
Pomidory potrzebują odpowiedniego nawodnienia, by wydać obfity plon. Czym podlewać pomidory w okresie kwitnienia?/Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Podlewanie pomidorów podczas kwitnienia - zasady

Podlewanie pomidorów to podstawa, gdy chcemy, aby nasze uprawy przyniosły nam obfite, a zarazem zdrowe plony. Zabieg ten jest szczególnie istotny latem w okresie, gdy rośliny kwitną. Niedostateczne nawadnianie może wówczas doprowadzić do słabego wzrostu i słabego owocowania pomidorów. Z kolei nadmierna wilgoć do gnicia korzeni i chorób grzybiczych pomidorów.

Dlatego tak ważne jest, aby stosować najważniejsze zasady podlewania pomidorów podczas kwitnienia. To, jak często należy dostarczać im wody, zależne jest od pogody i typu ich podłoża. W przypadku upraw na glebach piaszczystych, pomidory zaleca się podlewać nawet codziennie, zaś w przypadku gliniastej na ogół wystarczy robić to, co 2-3 dni. Zalecana ilość cieczy to około 4 - 7 litrów na 1.

Jeżeli chodzi o zasady podlewania pomidorów podczas kwitnienia, to znaczenie ma również temperatura cieczy, którą je podlewamy. Nie powinna być ona zbyt niska, ale przesadzajmy w drugą stronę. Najlepiej, aby temperatura do wody do podlewania pomidorów latem wynosiła około 14-15 stopni.

Uprawy zaleca się nawadniać deszczówką. Można stosować również zwykłą wodę z kranu pod warunkiem, że nie jest ona lodowata. Pomidory zawsze podlewamy rano około godziny 5-6 (ewentualnie wieczorem). Absolutnie nie w południe z uwagi na duże ryzyko poparzenia rośliny przez promienie słoneczne.

Podlewanie pomidorów wymaga od nas również odpowiedniej techniki. Wodę dostarczamy bezpośrednio do ziemi pod krzak tak, aby łatwo dotarła do głębokości korzeni (na około 20 cm). Możemy to sprawdzić, wykorzystując tzw. kołki do sadzenia. Podlewając, unikamy moczenia nadziemnych części roślin: liści, pędów i owoców. Długotrwała wilgoć w tym miejscach może doprowadzić nasze uprawy do opłakanego stanu.

Czytaj również: Klapnięte pomidory szybko odżyją i będą rodziły mnóstwo zdrowych owoców. Zrób odżywkę do korzenia pomidorów

Czy sama woda wystarczy do podlewania pomidorów?

Powyższe zasady nawadniania to absolutna podstawa, ale czy sama woda wystarczy do podlewania pomidorów? Nie, jeżeli zależy nam na obfitych i zdrowych owocach, ponieważ rośliny te mają spore wymagania pokarmowe.

Dlatego w okresie kwitnienia zaleca się sięgać po odżywki, które ułatwią roślinie późniejsze zawiązywanie owoców. Do nawożenia pomidorów najlepiej stosować preparaty organiczne. Stosując środki dostępne w sklepach ogrodniczych, musimy jednak w stu procentach stosować się do zaleceń producenta tak, aby przypadkowo nie przenawozić pomidorów.

Czytaj też: Jak odżywiać pomidory? Nawet najbardziej zmarnowane pomidory odżyją i wydadzą mnóstwo owoców

Czym podlewać pomidory w okresie kwitnienia?

Jeśli chodzi o to, czym podlewać pomidory w okresie kwitnienia, to do tego celu możemy wykorzystać także domowe nawozy.

  • Nawóz do pomidorów z pokrzywy

Podlewanie pomidorów rozcieńczoną gnojówką z pokrzywy przyczyni się do ich lepszego kwitnienia i zminimalizuje ryzyko ataku szkodników. Gnojówkę trzeba po prostu rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:10 i nawadniać pomidory co około 4 dni.

  • Nawóz do pomidorów z drożdży

W celu ochrony przed chorobami i insektami można również dokarmiać pomidory roztworem ze 100 g świeżych drożdży i 10 litrów ciepłej wody. Trzeba go po prostu dokładnie wymieszać. Preparat stosujemy co około 2 tygodnie.

  • Nawóz do pomidorów z jodu

Popularny środek z apteki ułatwi pomidorom formowanie pąków kwiatowych i przyczyni się do ich lepszego owocowania. Aby przygotować nawóz do pomidorów z jodu, wystarczą nam 3 krople jodu na 10 litrów wody (albo 1 kropla na 3 litry),

  • Nawóz do pomidorów z banana

Aby naszych upraw nie zaatakowały mszyce, po zjedzeniu banana nie wyrzucamy skórki, tylko zalewamy ją litrem ciepłej wody. Po upływie doby roztwór ten rozcieńczamy z wodą w proporcjach 1:1 i stosujemy raz w tygodniu.

Zobacz też: 

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.