Porady ogrodnicze

Jak prawidłowo posadzić drzewo w ogrodzie? Poradnik praktyczny

Sadzenie drzew — bez różnicy, czy to  owocowych, czy liściastych lub iglastych, czy nawet krzewów owocowych i ozdobnych — to czynność wykonywana nie tylko w parkach i sadach, ale przede wszystkim w prywatnych ogrodach. Aby przebiegło prawidłowo, powinniśmy znać termin i technikę wykonywania tego zabiegu.

Jak prawidłowo posadzić drzewo w ogrodzie? Poradnik praktyczny
Sadzenie drzewa iglastego. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Sadzonki których drzew można kupić?

Zanim przejdziemy do tego, jak należy sadzić drzewa, powinniśmy dowiedzieć się, jakie gatunki są dostępne do zakupu. To ważna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, planując nowe nasadzenia drzew iglastych, liściastych, owocowych, a także niektórych krzewów. 

Najłatwiejsze do zasadzenia są sadzonki sprzedawane w doniczkach. Charakteryzują się one w pełni zabezpieczonym systemem korzeniowym. W przypadku roślin doniczkowych możemy sadzić zarówno małe, jak i duże i starsze egzemplarze różnych drzew i krzewów.

Przeczytaj: Najładniejsze drzewa do małych ogrodów

Więcej trudności sprawiają rośliny z odkrytym systemem korzeniowym. W tym przypadku zalecane jest sadzenie roślin młodych, które szybciej przyjmą się na nowym stanowisku. Warto wybierać roczne lub maksymalnie 3-letnie egzemplarze, których wysokość będzie wynosiła około 40 cm. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie większych i starszych drzew i krzewów, może minąć kilka lat, zanim zobaczymy pierwsze oznaki wzrostu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sadzeniu drzewek owocowych?

Zobacz więcej zdjęć

Ostatnią formą są rośliny balotowane, czyli takie, których system korzeniowy jest okryty jutą albo siatką. W tym przypadku nie ma wielkiego ryzyka, że drzewa i krzewy owocowe lub ozdobne się nie przyjmą.  

Terminy sadzenia

Przy sadzeniu drzew oraz krzewów owocowych, istotne jest to, jaki termin sadzenia wybierzemy. Zazwyczaj sadzenie możliwe jest w dwóch terminach: na wiosnę i jesienią. 

Termin sadzenia drzew zależy od tego, jak zabezpieczona jest bryła korzeniowa roślin. Dlatego też rośliny o odkrytym systemie korzeniowym powinniśmy sadzić na wiosnę, a dokładniej w okresie marca i kwietnia jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Można również przeprowadzić sadzenie na jesień w okresie od października do listopada, przy czym należy tu uważać na nagłe zmiany temperatur, dlatego powinniśmy zabezpieczyć system korzeniowy przed zmarznięciem.

Przeczytaj: Kolorowe klony do ogrodu. Polecane odmiany

Jesienią sadzi się również rośliny balotowane, ponieważ w tym okresie jest najwięcej opadów, dzięki czemu drzewa będą przygotowane na czas wegetacji. Rośliny doniczkowe mogą być sadzone właściwie przez cały rok, o ile pozwalają nam na to warunki atmosferyczne. Roślin doniczkowych, balotowanych i tych z odkrytym systemem korzeniowym, nie powinno się sadzić w okresach mrozów i wtedy, gdy gleba jest zamarznięta. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach ozdobnych do ogrodu.

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli zdecydujemy się na zakup rośliny mało mrozoodpornej, wtedy powinniśmy sadzić ją wiosną. Ważnym aspektem jest również to, aby sadzenie rozpoczynać od roślin, których wegetacja następuje najwcześniej, ponieważ zbyt późne posadzenie może doprowadzić do tego, że jej okres wegetacji zostanie przesunięty.

Przeczytaj: Jak szybko rośnie tuja szmaragdowa? Sadzenie, pielęgnacja, przycinanie

Jak wygląda sadzenie?

Przed rozpoczęciem sadzenia drzew i krzewów powinniśmy wiedzieć, że bardzo ważną kwestią jest właściwe przygotowanie i dobranie stanowiska, zgodnie z potrzebami wybranego przez nas gatunku. Dodatkowo musimy odpowiednio przygotować rośliny, a właściwie ich bryły korzeniowe, aby ich rozwój przebiegał bez problemu.

Przed posadzeniem należy zamoczyć bryłę korzeniową w wodzie. Moczenie systemu korzeniowego powinno trwać od kilkunastu minut do kilku godzin, jeśli moczymy sam system korzeniowy. Kiedy korzenie naszych roślin są długie, skracamy je do około 40 cm długości. Pamiętajmy jednak, że gdy przytniemy korzenie, będziemy musieli również proporcjonalnie do tego przyciąć pędy nadziemne. Dodatkowo w promieniu 30-50 cm od miejsca sadzenia, powinniśmy przekopać glebę tam, gdzie rosną chwasty. Dzięki temu zlikwidujemy niekorzystnie wpływającą na rośliny konkurencję korzeniową.

Przeczytaj: Jesienne prace w ogrodzie. Co, kiedy i jak przyciąć?

Następnie wykopujemy dołek, który będzie tak duży, by korzenie mogły być swobodnie rozłożone oraz by nie było potrzeby podwijania go pod spód. Po wykopaniu dołka możemy wsypać do niego nawóz, co jest zalecane w przypadku sadzenia roślin na wiosnę. Dawki nawozu zależą od rodzaju rośliny. Glebę, która jest zbyt gęsta, możemy wymieszać ze żwirem i piaskiem. Jeśli potrzebujemy gleby próchniczej, musimy do niej dodać humus lub próchnicę. Jeśli chcemy podnieść pH gleby, wtedy wykonuje się wapnowanie, aby zakwasić glebę, musimy do niej dodać torf nieodkwaszony.

Zobacz więcej zdjęć

Po odpowiednim przygotowaniu dołka wkładamy roślinę do dołka, pamiętając, aby system korzeniowy był luźno rozłożony. Drzewo musi być posadzone na takiej głębokości, na jakiej rosło wcześniej, a w tym celu musimy znaleźć miejsce, gdzie korzeń zamienia się w łodygę. Po umieszczeniu drzewa w dołku zakopujemy je, co jakiś czas udeptując, a na koniec intensywnie podlewamy.

Zobacz: Tej konewki pozazdroszczą nie tylko sąsiedzi

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak prawidłowo posadzić drzewo w ogrodzie? Poradnik praktyczny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.