Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Złotymi kwiatami rozświetli każdy ogród. Jak uprawiać i pielęgnować złotospor wirginijski?

Złotospor wirginijski to bylina, która zachwyca długim i obfitym kwitnieniem. Od maja do września obsypuje się urzekającymi, gwiazdkowatymi kwiatuszkami w żółtozłotym kolorze. Jako roślina okrywowa doskonale nadaje się do zadarniania dużych powierzchni. Tworzy w ogrodzie gęsty, soczyście zielony dywan pełen jasnych kwiatów, a na dodatek jest gatunkiem całkowicie mrozoodpornym. Sprawdź, jak uprawiać złotospor wirginijski.

Złotymi kwiatami rozświetli każdy ogród. Jak uprawiać i pielęgnować złotospor wirginijski?
Złotospor wirginijski znajdzie wiele zastosowań w twoim ogrodzie. Fot. pcturner71/CanvaPro

Spis treści:

Złotospor wirginijski (Chrysogonum virginianum) – złota bylina

Złotospor wirginijski (Chrysogonum virginianum) to ciekawa bylina, której intensywnie żółte kwiaty mogą rozświetlić zakątki każdego ogrodu. Pochodzi ze wschodniej części Stanów Zjednoczonych, gdzie w stanie naturalnym możemy spotkać ją od terenu Pensylwanii, przez Florydę, aż po Luizjanę. Ta niewielka roślina, osiągająca zaledwie 15-30 cm wysokości i 30-50 cm szerokości, doskonale dostosowuje się do różnych warunków klimatycznych. Możemy z powodzeniem uprawiać ją w gruncie w naszych ogrodach, ponieważ jest całkowicie mrozoodporna.

Bylina ta jest tolerancyjna również pod względem stanowiska. Doskonale rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu czy całkowitym cieniu. Trzeba jednak pamiętać, że przy ograniczonym dostępie do światła złotospor wirginijski słabiej kwitnie. To właśnie kwiaty tego gatunku stanowią jego największy atut. Gwiazdkowate, intensywnie żółte lub wręcz złote kwiaty mają po 5-6 płatków. Pojawiają się od maja do września na wzniesionych pędach. Atrakcyjne są także jajowate, soczyście zielone liście o ząbkowanych brzegach, które znajdują się na długich ogonkach.

Złotospor wirginijski dzięki silnie rozgałęziającym i płożącym się łodygom ma charakter zadarniający. Szybko się rozrasta, zakrywając nawet znaczną przestrzeń. Wszystko to sprawia, że doskonale nadaje się do tworzenia gęstych dywanów w ogrodzie w miejscach, które z jakiegoś powodu chcemy zamaskować. Ta piękna roślina okrywowa rozświetla i ożywia przydomową przestrzeń jasnymi kwiatami. Jako mrozoodporna bylina jest ozdobą działki przez wiele lat.

Przeczytaj również: Jak chronić kwitnące hortensje przed burzą? Sprytne sposoby na podparcie łodyg i zabezpieczenie przed złamaniem

Złotospor wirginijski może zostać wykorzystany do zadarniania ogrodu. Złotospor wirginijski może zostać wykorzystany do zadarniania ogrodu. Fot. RukiMedia/CanvaPro

Jak uprawiać złotospor wirginijski?

Uprawa tej rośliny jest stosunkowo prosta. Złotospor wirginijski najlepiej czuje się na glebach lekko kwaśnych i wilgotnych, warto więc zapewnić mu takie warunki, by zdrowo rósł oraz obficie kwitł. Poza podlewaniem nie wymaga szczególnej pielęgnacji, więc poradzą z nim sobie również początkujący ogrodnicy. Jak uprawiać złotospor wirginijski? Skorzystaj z poniższych wskazówek.

  • Ziemia – złotospor wirginijski najlepiej rośnie w lekkim, przepuszczalnym, żyznym i bogatym w próchnicę podłożu. Poradzi sobie również w glebie mniej zasobnej w składniki pokarmowe, jednak w takich warunkach kwitnie mniej intensywnie. Wybrana dla tej rośliny ziemia może mieć odczyn lekko kwaśny (6,0-6,5), ewentualnie obojętny.

  • Stanowisko – bylina ta dobrze czuje się w miejscach słonecznych i półcienistych. Może rosnąć także w cieniu, preferuje jednak stanowiska, gdzie przez kilka godzin dociera słońce i tam kwitnie najbardziej obficie. Pamiętajmy jednak, że im bardziej nasłonecznione stanowisko wybierzemy, tym częściej będziemy musieli podlewać złotospor wirginijski, który lubi mieć stale wilgotne podłoże.

Złotospor wirginijski jest chętnie odwiedzany przez motyle i inne owady zapylające. Złotospor wirginijski jest chętnie odwiedzany przez motyle i inne owady zapylające. Fot. Dirk Daniel Mann/CanvaPro

  • Podlewanie – jak już wspominaliśmy, złotospor wirginijski najlepiej rośnie w wilgotnej glebie. Z tego powodu trzeba go regularnie podlewać, zwłaszcza w okresach przedłużającej się suszy. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością wody, ponieważ doprowadzimy do gnicia korzeni.

  • Nawożenie – złotospor wirginijski nie ma wysokich wymagań pokarmowych. Wystarczy, że jednorazowo zasilimy go wczesną wiosną, korzystając z mineralnego nawozu wieloskładnikowego. Możemy również sięgnąć po kompost.

  • Ściółkowanie – roślina ta dobrze reaguje na ściółkowanie, które pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby w miejscu uprawy. W roli ściółki doskonale sprawdzi się warstwa kompostu lub przekompostowanej kory sosnowej.

  • Przycinanie – rośliny tej nie trzeba systematycznie przycinać. Jeżeli jednak nadmiernie się rozrośnie i zajmie większą przestrzeń niż zakładaliśmy, możemy po prostu skrócić zbyt długie pędy.

Złotospor wirginijski nie jest kłopotliwy w uprawie. Złotospor wirginijski nie jest kłopotliwy w uprawie. Fot. Aldemar Bernal/CanvaPro

  • Mrozoodporność i zimowanie – złotospor wirginijski jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym, nie wymaga więc dodatkowego zabezpieczenia przed zimą.

  • Choroby i szkodniki – złotospor wirginijski rzadko choruje i nie bywa atakowany przez szkodniki. Jedynymi problemami, z jakimi możemy się zetknąć podczas uprawy, jest gnicie korzeni oraz mączniak prawdziwy, którym sprzyja nadmierne podlewanie oraz zagęszczenie roślin.

Złotospor wirginijski – zastosowanie w ogrodzie

Złotospor wirginijski, tworzący gęste dywany zielonych liści i złotych kwiatów, ma wiele ciekawych zastosowań w ogrodzie. Możemy posadzić go w różnych częściach działki, m.in. między drzewami i krzewami czy na kwiatowych rabatach. Roślina ta pięknie wygląda w towarzystwie żurawek, host oraz paproci. Jako okrywowa bylina doskonale sprawdzi się do obsadzania małych i większych powierzchni, np. na obwódkach ścieżek, skalniakach czy skarpach. Złotospor wirginijski stanowi piękne tło dla innych roślin, ale może być sadzony również pojedynczo w szerokiej i płytkiej donicy, by stał się ozdobą balkonu lub tarasu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Piękna, pachnąca, ale niebezpieczna. Dlaczego trzeba uważać podczas uprawiania róży pomarszczonej?

Długowieczne byliny, które pięknie kwitną. Zdobią ogród przez całe lata

Ma dekoracyjne liście, a ślimaki jej nie znoszą. Miodunka – ciekawe gatunki i zastosowanie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.