Porady ogrodnicze

Jak stosować saletrę amonową w ogrodzie?

Mimo twoich najszczerszych chęci może się okazać, że rośliny nie rozwijają się tak, jak oczekujesz. W jaki sposób możesz zapewnić im właściwe warunki do rozwoju? Odpowiednie nasłonecznienie czy regularne podlewanie roślin to jeszcze nie wszystko – ważne jest także nawożenie gleby np. z wykorzystaniem saletry amonowej.


Jak stosować saletrę amonową w ogrodzie?
Nawóz azotowy to obecnie jeden z najpopularniejszych środków stosowanych podczas uprawy roślin. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Czym jest saletra amonowa?

Saletra amonowa (czasem określana jako azotowa) to chyba najbardziej rozpowszechniony nawozów na polskich działkach i ogrodach. Środek ten nie ma toksycznego charakteru ani właściwości wybuchowych. Mimo to jest on uznawany za jeden z tzw. materiałów niebezpiecznych, dlatego sposób jej transportowania w dużych ilościach jest szczegółowo regulowany przez międzynarodową konwencję ADR.

Jak wygląda ten popularny produkt do użyźniania gleby pod uprawę roślin ogrodowych? Nawóz ma dość charakterystyczny wygląd – są to granulki o wielkości zaledwie kilku milimetrów. Jeśli chodzi o barwę, to jest to najczęściej kolor biały lub jasnobrązowy.

Co wchodzi w skład saletry?

Najważniejszy składnik tego preparatu to azot – stąd właśnie wzięła się jego nazwa. Azot może przybierać dwie postaci: azotanową oraz amonową. Dzięki połączeniu obu form nawóz amonowy może długo i skutecznie spełniać swoją funkcję. Pierwsza wpływa na rozwój naziemnej części rośliny i ograniczają ją tylko niskie temperatury, dlatego zaczyna działanie w marcu. Druga zaś rozpuszcza się później – pobudza rozwój korzeni i zaczyna wspomagać roślinę dopiero wtedy, gdy poziom wilgotności podłoża się zwiększy

Z uwagi na liczne zalety saletra amonowa jest wykorzystywana podczas uprawy roślin w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Możesz wykorzystywać ją podczas nawożenia w przypadku większości rodzajów gleby spotykanych w Polsce. Oprócz azotu, który stanowi ok. 1/3 zawartości produktu, istotnymi pierwiastkami wchodzącymi w skład tego środka są także wapń oraz magnez.

Jakie jest zastosowanie preparatu azotowego?

Nawóz azotowy to obecnie jeden z najpopularniejszych środków stosowanych podczas uprawy roślin. Zastanawiasz się, w jakim celu właściwie jest wykorzystywana saletra amonowa? Zastosowanie jej w ogrodzie, o ile jest ona właściwie przechowywana oraz dawkowana, oznacza wiele korzyści dla uprawianych przez ciebie roślin i warzyw.

Uprawa z użyciem nawozu amonowego staje się też łatwiejsza. Dzięki wykorzystaniu tego środka rośliny rozwijają się szybciej i osiągają imponujące rozmiary. Pobierają mniej wody, zyskując jednocześnie większe ilości cennych składników odżywczych (głównie białek oraz cukrów).

W jaki sposób powinien być przechowywany nawóz amonowy?

Saletra amonowa nie jest materiałem wybuchowym, ale przy obchodzeniu się z nią musisz przestrzegać pewnych reguł. Ważne jest, byś przechowywał ten preparat zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Pamiętaj przede wszystkim, by odizolować produkt od palnych materiałów – jeśli wejdą one w reakcję z nawozem, może to doprowadzić nawet do zapłonu i wywołać pożar.

Absolutnie zabronione jest umieszczanie opakowań z nawozem w pobliżu źródeł ciepła (np. grzejnikówi). W przypadku zbyt długiego przechowywania preparatu nawożącego w miejscu o wysokiej temperaturze także może dojść do pożaru.

Podczas umieszczania produktu np. w magazynie lub szopce na działce zwróć uwagę na to, czy opakowanie zawierające produkt jest szczelne. Aby utrzymać granulki w dobrym stanie, przechowuj ten środek w miejscu, które jest chłodne i suche. Złamanie tych zasad może doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska naturalnego, utraty korzystnych właściwości saletry i utrudnić jej właściwe wykorzystanie (wilgotne granulki sklejają się ze sobą, co utrudni ich równomierne rozrzucanie).

Pamiętaj o zabezpieczeniach podczas pracy z użyciem saletry amonowej – odpowiednie podejście jest konieczne, by uniknąć np. podrażnienia oczu lub skóry. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, używaj maski, okularów ochronnych oraz rękawic. Jeśli mimo przestrzegania zasad bezpieczeństwa dojdzie do kontaktu środka chemicznego z Twoją skórą, przemyj dokładnie to miejsce wodą o temperaturze pokojowej.

Saletra – dawkowanie nawozu 

Jeśli chcesz wykorzystać cenne właściwości, jakie posiada saletra amonowa, dawkowanie jej we właściwych proporcjach jest niezbędne.

  • Jakie skutki przyniesie przekroczenie zalecanych norm?

Zbyt niski poziom saletry nie przyniesie efektów. Znacznie gorsze jest jednak przedawkowanie preparatu. Zbyt wysokie stężenie tego środka może przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Nadmiarowe ilości azotu w jadalnych częściach roślin mogą być także szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Co stanie się z samymi roślinami, jeśli przekroczysz zalecane normy i przeznaczysz zbyt duże ilości saletry amonowej dla danej uprawy? Negatywnych konsekwencji dla roślin ogrodowych lub działkowych może być bardzo wiele. W przypadku niezastosowania się do norm licz się z tym, że wzrośnie podatność uprawy na różnego rodzaju szkodniki i grzyby. To jeszcze nie wszystko – złe używanie nawozu azotowego może doprowadzić do upośledzenia kwiatów.

  • Saletra amonowa – dawkowanie

Dawkowanie saletry amonowej jest uzależnione między innymi od rodzaju uprawianej rośliny. Na przykład pomidory powinny otrzymać nie więcej niż 300 g nawozu amonowego na każde 10 mkw uprawianej powierzchni. W przypadku marchwi limit ten jest większy i wynosi 450 g, kalafior zaś może otrzymać nawet 750 g tego preparatu.

W jaki sposób możesz zatem ustalać dawki saletry amonowej tak, by z jednej strony osiągnąć pożądane efekty, z drugiej zaś – nie narażać środowiska naturalnego oraz zdrowia własnego i domowników? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a optymalne proporcje są również uzależnione od danego producenta nawozu – należy zatem postępować zgodnie z wytycznymi umieszczonymi przez niego na etykiecie produktu.

Nawóz azotowy – co jeszcze warto wiedzieć na temat stosowania preparatu w twoim ogrodzie?

Aby móc właściwie wykorzystać cenne właściwości saletry amonowej, pamiętaj o tym, by użyć jej w odpowiedniej porze roku – dzięki temu zmaksymalizujesz pozytywny wpływ preparatu na uprawę. Przeprowadzaj użyźnianie gleby z jego użyciem wiosną. Jeśli to możliwe – wykonaj to zadanie w czasie suchych, słonecznych dni.

Unikaj stosowania nawozu amonowego w okresie jesiennym. Dlaczego nie zaleca się działania właśnie o tej porze roku? Ponieważ środek może stracić swoje walory pod wpływem czynników atmosferycznych (głównie deszczu). Używanie jej stanie się po prostu mniej skuteczne.

Podsumowanie

Saletra amonowa to rozwiązanie, dzięki któremu uprawiane przez Ciebie rośliny mogą rozwinąć się szybciej, a ich wygląd będzie bardziej imponujący. Jednocześnie pamiętaj o podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa oraz sposobu stosowania nawozu azotowego.

Zasad dotyczących saletry nie ma wiele. Uprawianie roślin powinno być przyjemnością, ale gdy w grę wchodzą preparaty chemiczne jak saletra amonowa, zastosowanie się do reguł bezpieczeństwa staje się szczególnie ważne nawet dla tych posiadaczy ogródków, którzy stawiają pierwsze kroki w ogrodnictwie.

Przeczytaj również: Do czego służy i kiedy stosować mączkę bazaltową?

mączka bazaltowa Mączka bazaltowa to substancja bezpieczna zarówno dla roślin, ludzi oraz zwierząt. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.