Porady ogrodnicze

Do czego służy i kiedy stosować mączkę bazaltową?

Mączka bazaltowa – nazywana złotem dla roślin – to wszechstronny, ekologiczny i naturalny środek dla twojego ogrodu. Przyda się do nawożenia, jako składnik gnojówek czy do zwalczania chorób i szkodników. Czym jest mączka bazaltowa i jakie ma właściwości? Sprawdź, w jaki sposób ją zastosować! 

Mączka bazaltowa to substancja bezpieczna zarówno dla roślin, ludzi oraz zwierząt. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Czym jest mączka bazaltowa?  

Mączka bazaltowa to po prosty sproszkowany bazalt – czyli bogata w składniki mineralne naturalna skała wulkaniczna. Przypomina cement, ma bowiem formę szarego pyłu. Jest to środek tani, skuteczny i w 100% naturalny, dlatego tak często stosują go miłośnicy ekologicznego rolnictwa. 

Mączkę bazaltową znajdziesz w kilku formach: 

 • mieloną, w worku – najbardziej tradycyjna i najczęściej spotykana, 
 • mieloną, w „solniczce” – czyli w wygodnym opakowaniu, które pozwala na dokładne dozowanie w konkretnych miejscach, 
 • granulowaną – która nie pyli, ale jednocześnie nie zawsze się sprawdza (np. tam, gdzie ważna jest precyzja). 

Substancja ta jest bezpieczna zarówno dla roślin, jak i ludzi oraz zwierząt. Warto więc wykorzystać ją w swoim ogrodzie – szczególnie z powodu jej cennych właściwości. 

maczka bazaltowa Maczka bazaltowa ma formę szarego pyłu. Fot.123RF.com

Skład i właściwości mączki bazaltowej 

Skład mączki bazaltowej może trochę różnić się w zależności od jej pochodzenia. W tym przypadku niezwykle ważne jest czytanie etykiety. Wybierając tę substancję, sprawdź też, czy producent udostępnia wyniki badań dotyczące zawartości metali ciężkich. 

Najczęściej w składzie mączki znajdują się krzemionka (ok. 50%), a także:

 • glin,
 • żelazo,
 • magnez,
 • wapń,
 • sód.

Procentowe rozłożenie tych składników możesz sprawdzić na opakowaniu. Co ważne – preparat ten praktycznie nie zawiera azotu. 

Do czego służy mączka bazaltowa? Dzięki bogactwu substancji odżywczych mączka bazaltowa jest świetnym naturalnym nawozem dla roślin ozdobnych, użytkowych i trawnika. Jest też jednym z najbardziej wartościowych środków, które możesz stosować w swoim ogrodzie. 

Mączka bazaltowa zastosowanie w ogrodzie

Największą zaletą mączki bazaltowej jest fakt, że nie da się jej przedawkować. Jak to możliwe? Chociaż substancja jest bogata w składniki odżywcze, nie działają one od razu. Są stopniowo uwalniane, gdy roślina tego potrzebuje. Dzięki temu mączka działa bardzo długo. 

Mączka bazaltowa pomaga też poprawić strukturę gleby – zapewnia odpowiednią wilgotność przy jednoczesnym uchronieniu ziemi przed zbytnim nawodnieniem. Świetnie sprawdza się szczególnie jako składnik podłoża mocno przepuszczalnego, np. z piaskiem, które ma tendencję do przesuszania. Preparat ten nie jest ponadto w żaden sposób wymywany z podłoża. 

 • Nawóz do roślin 

Mączka bazaltowa świetnie nadaje się jako nawóz dla: 

 • warzyw i ziół, 
 • owocowych drzew i krzewów, 
 • ozdobnych roślin jednorocznych, dwuletnich i wieloletnich, 
 • ozdobnych drzew i krzewów, 
 • bylin, 
 • roślin domowych, balkonowych, tarasowych. 

Uważaj jedynie w przypadku tych okazów, które lubią mocno kwaśną ziemię, ponieważ pH mączki bazaltowej wynosi 7,6. 

Skorzystać z mączki bazaltowej możesz zatem nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie czy tarasie oraz w domu, szklarni czy oranżerii.  

Jak stosować mączkę bazaltową?

To bardzo proste. Wystarczy posypać wierzchnią warstwę gleby mączką i lekko wymieszać. Przy pierwszym użyciu i na takich glebach, które nie zawierają dużo składników odżywczych, użyj ok. 1,5-3 kg mączki na 10 m2 ziemi. Jeśli co roku stosujesz nawóz z mączki lub gdy podłoże jest żyzne – wystarczą 2-3 kg na 100 m2. 

Kiedy stosować mączkę bazaltową? Mączkę bazaltową często wykorzystuje się jesienią, jak tzw. nawóz jesienny – czyli ten, który ma pomóc przetrwać roślinom w trakcie zimy. Składniki odżywcze będą bowiem uwalniane etapami, a roślinom nie zabraknie niezbędnych substancji. Dodatkowo mączka bazaltowa korzystnie wpływa na odporność roślin na mróz. 

 • Nawóz do trawnika 

Mączka bazaltowa bardzo często wykorzystywana jest też jako nawóz trawnikowy. Przede wszystkim przydaje się, gdy dopiero zakładasz murawę w ogrodzie. Użycie ok. 2-3 kg mączki na 10 m2 powierzchni pod trawą wystarczy, by twój trawnik lepiej się przyjął i szybciej rozwijał. Mączkę warto stosować też do istniejących już muraw jako standardowy nawóz. Wykorzystanie mączki pozwala pozbyć się ponadto z trawnika niechcianych gości, takich jak mech czy pleśń. 

 • Mączka bazaltowa w ogrodnictwie – składnik gnojówek i kompostów 

Dodanie mączki bazaltowej do naturalnych nawozów – kompostów i gnojówek z chwastów i ziół – to doskonały sposób, żeby zapewnić roślinie wszystko to, co jest dla niej najważniejsze. Mączka uzupełnia preparaty o dodatkowe składniki odżywcze, a ponadto ma właściwości neutralizujące nieprzyjemny zapach. Wspomaga również sam proces kompostowania, dzięki czemu preparaty są gotowe szybciej. Odpowiednia ilość mączki to ok. 5-7 kg na 100 kg gnojówki czy kompostu. 

 • Mączka bazaltowa w ogrodnictwie – zwalczanie chorób i szkodników 

Właściwości mączki bazaltowej obejmują też walkę ze szkodnikami i chorobami. Substancja jest bezpieczna i skuteczna, dlatego przydaje się również do usuwania dolegliwości z roślin jadalnych (warzyw czy krzewów i drzew owocowych). 

 • Mączka bazaltowa na ślimaki 

Aby ustrzec się ślimaków, najlepiej wokół grządek, kwiatów, krzewów czy drzew usyp ścieżkę z mączki bazaltowej. Będzie to naturalna bariera dla tych stworzeń, dzięki czemu nie przejdą dalej i nie będą atakować twoich upraw. 

 • Mączka bazaltowa na mszyce 

Jeżeli na twoich okazach zadomowiły się mszyce, wystarczy posypywać roślinki cienką warstwą mączki bazaltowej. Rośliny z powodu pyłu nie będą mogły oddychać, dzięki czemu pozbędziesz się ich bez stosowania środków chemicznych. 

 • Mączka bazaltowa na inne szkodniki 

Mączka usuwa nie tylko mszyce czy ślimaki, ale również między innymi: 

 • stonkę ziemniaczaną, 
 • śmietkę kapuścianą, 
 • pchełkę ziemną, 
 • słonkowca orzechowca, 
 • mączliki, 
 • gąsienice. 

Pamiętaj jednak, by uważać z mączką, kiedy do twojego ogrodu przylatują pszczoły.  

 • Mączka bazaltowa na choroby grzybowe 

Stosowanie mączki bazaltowej wspomaga walkę z groźnymi dla roślin chorobami grzybowymi, np. szarą pleśnią, mączniakiem czy zarazą ziemniaczaną. Substancja ta świetnie sprawdza się w trakcie działań profilaktycznych. Gdy ryzyko zachorowania jest wysokie, warto co ok. tydzień stosować opylanie z mączki bazaltowej (ok. 1-2 kg substancji na 100 m2 ogrodu).  

W trakcie opylania stosuj maskę, by nie wdychać drobnych cząsteczek. Opylanie wykonuj też najlepiej rano (gdy na roślinach jest rosa) i w słoneczny dzień. Jeśli ma padać, nie ma sensu opylać ogrodu, bo deszcz zmyje pyłek z roślin. 

 • Mączka bazaltowa w ogrodnictwie – zaprawianie nasion 

Mączkę bazaltową bardzo często stosuje się też do zaprawiania nasion. W praktyce polega to na wymieszaniu nasion z mączką do tygodnia przed ich wysianiem do gruntu. Możesz zaprawić też korzenie i cebulki w trakcie przesadzania. 

Mączka bazaltowa to jeden z tych składników, których nie może zabraknąć w ekologicznym ogrodzie. Jej liczne zastosowania przy wysokim bezpieczeństwie i skuteczności powodują, że to prawdziwy must-have dla każdego miłośnika roślin. Jeśli szukasz naturalnego i wszechstronnego preparatu – zaopatrz się w mączkę. 

Przeczytaj również: Podsyp nim pomidory, paprykę i trawnik. Plony będą niezwykle obfite, a murawa zielona jak nigdy

popiół Wyjaśniamy, jak stosować popiół w ogrodzie Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Jak stosować nawóz z drożdży do storczyków? Jakich efektów się spodziewać?

Jak rozmnożyć storczyka przez keiki? Prosta instrukcja

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Do czego służy i kiedy stosować mączkę bazaltową?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.