Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zmienia ogród w baśniowy raj. Jak pielęgnować krzewuszkę, by regularnie kwitła?

Krzewuszka to niewielki, bardzo dekoracyjny i łatwy w uprawie krzew, który sprawdzi się w każdym ogrodzie. Dowiedz się, jak dbać o krzewuszkę i co zrobić, by obficie kwitła. 

Zmienia ogród w baśniowy raj. Jak pielęgnować krzewuszkę, by regularnie kwitła?
Wyjaśniamy, jak pielęgnować krzewuszkę, by obficie kwitła. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Krzewuszka — charakterystyka

Krzewuszka, a uściślając - krzewuszka cudowna lub wajgela cudowna (łac. weigela florida) to wyjątkowo dekoracyjny krzew należący do rodziny przewiertniowatych, który zakwita w ogrodach późną wiosną lub wczesnym latem.

Krzew pochodzi z terenów Azji, Chin, Japonii i Półwyspu Koreańskiego. Zwykle osiąga od 0,5 do 2-3 metrów wysokości, ma wyprostowany  i rozłożysty pokrój, zwisające gałęzie oraz długie ozdobne liście.

Na przełomie maja i czerwca na pędach krzewuszki rozwijają się liczne dzwonkowate kwiaty zebrane w niewielkie wiechy. Są one największą ozdobą krzewu i w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory, jednak najczęściej spotykane są krzewy o kwiatach czerwonych i różowych. W czasie kwitnienia ozdobnych kwiatostanów jest tak duże, że pędy krzewuszki przewieszają się pod ciężarem tworząc efektowne łuki. Czasami zdarza się, że krzewuszka zakwita także na jesień, lecz wtedy kwitnienie nie jest już takie obfite.

Przeczytaj również: Najpiękniejsze krzewy do ogrodu. Zobacz, jakie krzewy uczynią ogród bajkowym

Krzewuszka posiada również dekoracyjne liście. Fot. Pexels

Krzewuszka — odmiany

Na świecie uprawianych jest ponad 200 odmian krzewuszek, które różnią się od siebie osiąganą wysokością, pokrojem, kolorem kwiatów, terminem kwitnienia, ale również odpornością na warunki atmosferyczne.

Najpopularniejsze i najbardziej efektowne odmiany krzewuszek uprawianych w naszym kraju to:

  • 'Variegata' - jest to odmiana wysoka, dorasta do 2,5 wysokości i uznawana jest za jedną z najładniejszych odmian krzewuszek. Posiada jasno-zielone liście z białymi lub żółtymi obwódkami. Krzewy kwitną w kolorze różowym, a ich kwiatostany są małe i lejkowate.

  • 'Cappuccino' - to niewysoka odmiana dorastają do 1 m wysokości. Młode okazy mają jasno-zielone listki, starsze przybierają odcień kawy z mlekiem. Jej kwiaty mają fuksjowy odcień.

  • 'Bristol Snowflake' - ta odmiana dorasta do 1,5 metra wzdłuż i wszerz, posiada zielone ząbkowane listki. Kwitnie na biało, a jej kwiaty wyglądają jak dzwoneczki i mają do 3 cm długości. 

  • 'Alexandra' - krzew osiąga wysokość 1,5 metra, ma luźny pokrój i wyprostowane pędy. Cechują go ciemne liście, a jego kwiaty są purpurowe i mają kształt trąbek.

  • 'Red Prince' - roślina dorasta do 1,5 metra wysokości, jej kwiaty są intensywnie czerwone, dzwonkowate i mają długość 4-5 cm

Krzewuszki w zależności od odmiany występują w różnych wariantach kolorystycznych. Fot. Pexels

Krzewuszka — uprawa

Krzewuszka jest rośliną łatwą w uprawie, która nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych. Aby zdrowo rosła i obficie kwitła, wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko oraz właściwe przycinanie. Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania krzewuszki:

  • Stanowisko

Krzewuszka preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne, wtedy bujniej kwitnie, ale poradzi sobie również w półcieniu. Lepiej jednak nie sadzić rośliny pod gęstymi koronami drzew.

  • Podłoże

Roślinie warto zapewnić podłoże przepuszczalne, żyzne i wilgotne. Najlepiej, by ziemia miała pH od lekko kwaśnego do zasadowego. 

  • Podlewanie i nawożenie

Warto regularnie sprawdzać wilgotność podłoża, w którym posadzona jest krzewuszka, a w przypadku przesuszenia ziemi, zadbać o jej nawodnienie. Istotne jest także nawożenie krzewuszek. Ze względu na obfite kwitnienie wymagają one zasilania nawozem wieloskładnikowym lub kompostem.

  • Sadzenie

Krzewuszki doskonale sprawdzą się w ogrodach prywatnych, ale też w parkach i zieleni miejskiej, ze względu na to, że dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza. Można je sadzić pojedynczo, jak i w grupach. Większość uprawianych w Polsce krzewuszek jest odporna na mróz, jednak młode okazy lepiej na zimę okrywać, by ochronić je przed przymrozkami. 

Regularne cięcie krzewuszki sprawi, że roślina się zagęści i będzie obficie kwitnąć. Fot. 123RF.com

Krzewuszka — co zrobić, by obficie kwitła?

Aby każdego roku krzewuszka obficie kwitła, niezbędne będzie wykonanie cięcia jej gałązek. Nie tylko pobudzi to roślinę do wzrostu i wypuszczania nowych pędów, ale również zapewni jej ładny pokrój.

Jak przycinać krzewuszkę?

Pierwsze cięcie krzewuszki należy wykonać najlepiej od razu po posadzeniu nowego krzewu. Najlepszy czas na sadzenie młodych roślin to wczesna wiosna (marzec), więc wtedy warto też zadbać o przycięcie młodych gałązek. Skracając łodygi mniej więcej o połowę sprawimy, że roślina zagęści się od dołu i pobudzimy ją do wypuszczania nowych pędów. Miejmy również na uwadze, że krzewuszka swoją dekoracyjną odsłonę w pełnej krasie zaprezentuje dopiero w następnym roku po posadzeniu.

W kolejnych latach cięcie należy przeprowadzić pod koniec lata, gdy roślina przestanie kwitnąć. Pamiętajmy, że krzewuszki kwitną na pędach zeszłorocznych, dlatego należy przycinać je dopiero po przekwitnięciu! W innym wypadku pozbawimy ją kwiatów.

Każdego roku warto także wykonać cięcie sanitarne, które ma na celu usunięcie wszystkich suchych i uszkodzonych po zimie pędów. Tego typu cięcie wykonuje się wczesną wiosną.

Starsze okazy można również "odmłodzić" poprzez usunięcie najstarszych pędów i znaczne skrócenie gałązek.

Aby pobudzić kwitnienie krzewuszek, zaleca się także nawożenie ich nawozem zawierającym fosfor, potas i mikroelementy.

Przeczytaj również: 

Ognik szkarłatny w ogrodzie. Przytnij go na wiosnę, a będzie zdobił ogród cały rok

Piwonia jeszcze nigdy nie miała tyle kwiatów. Pielęgnacja i nawożenie piwonii

Szkocja. Posiadłość z wyspy Fetlar na sprzedaż. Kosztuje mniej niż małe mieszkanie

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.