Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak chronić kwitnące hortensje przed burzą? Sprytne sposoby na podparcie łodyg i zabezpieczenie przed złamaniem

Latem kwitnące hortensje wyglądają w ogrodzie zjawiskowo. O tej porze roku ich bujnym kwiatom zagraża najbardziej jedno – intensywne burze. Choć nie wszystkie gatunki oraz odmiany tych roślin są podatne na złamania, niektóre z nich wymagają podparcia. Jak chronić kwitnące hortensje przed burzą? Czym zabezpieczyć delikatne łodygi i ciężkie kwiatostany? W artykule przedstawiamy kilka sprytnych sposobów.

Jak chronić kwitnące hortensje przed burzą? Sprytne sposoby na podparcie łodyg i zabezpieczenie przed złamaniem
Podpowiadamy, jak chronić kwitnące hortensje przed burzą i wiatrem. Fot. Ewa Leśniewska/Deccoria.pl

Spis treści:

Czy hortensje trzeba podpierać?

Okazałe kwiatostany hortensji są najpiękniejszą ozdobą przydomowego ogrodu. Niestety, ich imponujący rozmiar sprawia, że krzewy są podatne na uszkodzenia podczas silnego wiatru i burz, których latem nie brakuje. Duże kwiaty, obciążone nadmiarem wody zbierającej się na ich płatkach, powodują wyginanie się wiotkich łodyg. Niekiedy mogą doprowadzić nawet do złamania pędów, jeśli nie będą one w stanie utrzymać dodatkowego ciężaru. Nic nie boli miłośnika hortensji bardziej niż widok zniszczonych łodyg i kwiatów po burzy, warto więc dowiedzieć się, jak chronić je przed uszkodzeniami.

Prostym sposobem na ochronę kwitnących hortensji przed ulewnym deszczem jest podpieranie. Nie wszystkie odmiany i gatunki tego zabiegu wymagają. Niektóre hortensje szybko podnoszą się po deszczu, a ich giętkie łodygi rzadko się łamią, więc nie trzeba ich podpierać. W przypadku jednak wysokich krzewów o bardzo dużych kwiatostanach, jak np. hortensja drzewiasta Annabelle, odpowiednie ustabilizowanie łodyg za pomocą palików lub innych rozwiązań zapobiegnie uszkodzeniom podczas burzy.

Jeśli zastanawiasz się, czy rosnące w twoim ogrodzie hortensje trzeba podeprzeć, zwróć uwagę, jak wyglądają po ulewnym deszczu. Jeżeli łodygi są wiotkie i uginają się do ziemi pod ciężarem mokrych kwiatów, podparcie rośliny okaże się bardzo dobrym pomysłem. Zabieg ten można wykonać na kilka łatwych sposobów z wykorzystaniem przedmiotów, które większość z nas ma już w domu lub ogrodzie.

Wieloletnie, rozrośnięte hortensje warto podeprzeć. Wieloletnie, rozrośnięte hortensje warto podeprzeć. Fot. jacud/123RF.com

Przeczytaj również: Jeden z niewielu krzewów kwitnących w pełnym cieniu. Mahonia pospolita – uprawa i pielęgnacja

Jak chronić kwitnące hortensje przed burzą?

Podpieranie hortensji nie jest zabiegiem obowiązkowym, lecz zalecanym w przypadku odmian o dużych, ciężkich kwiatostanach. Warto pomyśleć o ustabilizowaniu łodyg również starszych, silnie rozrośniętych krzewów oraz tych, które posadziliśmy na nieosłoniętych stanowiskach, gdzie narażone są na silne podmuchy wiatru. Aby podeprzeć kwitnące hortensje i ochronić je przed burzą, potrzebujemy odpowiednich materiałów. Co możemy w tym celu wykorzystać?

  • Podpory pierścieniowe do pomidorów i innych roślin, tzw. klatki – takie stalowe obręcze z tyczkami doskonale chronią hortensje przed złamaniem podczas ulewnego deszczu. Mogą jednak okazać się zbyt małe w przypadku wieloletnich egzemplarzy.

  • Paliki bambusowe i miękkie opaski – aby odpowiednio ustabilizować roślinę, wysokie tyczki wbijamy mocno w ziemię na głębokość 15-30 cm w niewielkiej odległości od krzewu. Łodygi luźno przywiązujemy do palików za pomocą materiałowej wstążki, starych pończoch lub sznurka jutowego. Uważajmy, aby nie uszkodzić korzeni ani pędów hortensji.

  • Drewniana kratka, trejaż lub płot – jeśli hortensja rośnie przy ogrodzeniu, jej łodygi możemy przywiązać miękkim sznurkiem bezpośrednio do sztachety. W podobny sposób możemy wykorzystać przenośne kratki i trejaże.

  • Opaski zaciskowe – popularne plastikowe trytytki pomogą utrzymać hortensje w pozycji pionowej podczas burzy. Aby zabezpieczyć je w taki sposób, chwytamy 4-5 łodyg hortensji i łączymy za pomocą 2-3 opasek na różnych wysokościach. Uważajmy, aby nie zaciskać obręczy zbyt mocno, aby nie uszkodzić pędów.

Burze i wichury mogą zniszczyć wspaniale kwitnące hortensje, zwłaszcza te o okazałych kwiatach. Na szczęście istnieje kilka prostych metod, które pozwalają ochronić te ozdobne krzewy przed uszkodzeniami.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Hipnotyzujące ozdoby ogrodu. Poznaj rośliny o pstrych i oryginalnych liściach

Jej kwiatostany przypominają gęsią szyję. Czego potrzebuje tojeść orszelinowa, aby dobrze rosnąć i długo kwitnąć?

Miododajna, odporna na choroby i bardzo wytrzymała. Jak uprawiać i pielęgnować krwawnicę?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.