Porady ogrodnicze

Pod pomidory i do czyszczenia kostki. Zastosowanie popiołu drzewnego na działce i w domu

Popiół drzewny uważany jest za odpad, dlatego najczęściej ląduje w śmietniku. Wcale nie musi tak być. Okazuje się, że popiół ma wiele cennych właściwości, które aż proszą się, by je wykorzystać. Idealnie sprawdzi się podczas nawożenia roślin, walki ze szkodnikami, a nawet czyszczenia kostki brukowej. Dowiedz się, jak wykorzystać popiół drzewny w domu i w ogrodzie.

Pod pomidory i do czyszczenia kostki. Zastosowanie popiołu drzewnego na działce i w domu
Zastosowanie popiołu drzewnego jest bardzo szerokie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Popiół drzewny – właściwości

Popiół drzewny to nic innego jak uboczny produkt spalania biomasy. Posiada odczyn alkaliczny (zasadowy) oraz bogaty skład elementarny. Pozostałości po spaleniu drewna zawierają szereg cennych składników mineralnych, m.in. potas, fosfor, wapń, magnez oraz mikroelementy. Co ważne, popiół nie zawiera azotu, ponieważ ten jest uwalniany do atmosfery podczas spalania drewna. Warto jednak zaznaczyć, że popiół powstały z drzew iglastych ma mniej składników mineralnych niż popiół z drzew liściastych.    

Ponadto popiół charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem pH (w zależności od gatunku drewna waha się od 10 do nawet 13). Oznacza to, że z powodzeniem możesz go stosować do odkwaszania gleby.

Zastosowanie popiołu drzewnego w ogrodzie i w domu

Popiół drzewny można wykorzystać na różne sposoby. Poniżej przedstawiamy aż 15 sposobów na jego wykorzystanie.  

     1. Nawożenie roślin

Popiół ze spalonego drewna doskonale nadaje się do nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować zarówno wiosną, jak i jesienią, kiedy rośliny potrzebują najwięcej składników mineralnych. Popiołem można nawozić nie tylko rośliny kwitnące (m.in. dereń, jaśminowiec, głóg czy ligustr pospolity), lecz także warzywne (ogórki, pomidory, ziemniaki, papryka, kalafior czy kapusta). Taki nawóz może przyczynić się do poprawienia właściwości fizykochemicznych gleby i plonowania roślin, a także stanowi doskonałą alternatywę dla nawozów mineralnych. Można go stosować bezpośrednio, posypując nim glebę lub mieszając z podłożem.      

Ze względu na odkwaszające właściwości, popiołu drzewnego nie należy stosować przy roślinach lubiących kwaśne środowisko – chodzi o borówkę amerykańską, jagodę kamczacką,  wrzosy, różaneczniki, azalie oraz rośliny iglaste. Pamiętaj, że do nawożenia roślin nadaje się tylko i wyłącznie spalone drewno naturalne oraz surowe. Nie można stosować popiołu ze spalania impregnowanego, lakierowanego czy barwionego drewna.  

zastosowanie popiołu drzewnego Popiół drzewny może posłużyć nam do nawożenia roślin. Fot.123RF.com

     2. Renowacja trawnika

Bogaty skład sprawia, że popiół drzewny jest doskonałym nawozem na trawnik, ale pod warunkiem, że będzie on stosowany umiarkowanie. Jednocześnie należy zrezygnować ze stosowania innych nawozów bogatych w żelazo, magnez czy wapń, unikając w ten sposób przenawożenia. Ponadto popiół drzewny sprawdzi się też przy zwalczaniu mchu na trawnikach.         

     3. Posypywanie śliskich chodników

Chcąc poradzić sobie z oblodzonymi schodami, chodnikami czy podjazdami bardzo często posypujemy je sola. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie. W tym celu warto wykorzystać popiół drzewny. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie na chodnikach czy podjazdach. Nie zaleca się jednak posypywać popiołem schodów wykonanych z płytek.

     4. Czyszczenie kostki brukowej

Jak usunąć plamy olejowe z kostki brukowej? Wystarczy posypać je popiołem, który absorbuje tłuszcz. Warto jednak zaznaczyć, że ten sposób sprawdzi się w przypadku świeżych zabrudzeń.  

     5. Usuwanie kleju po naklejce

Usuwanie etykiet ze słoików bywa uciążliwe oraz czasochłonne i często kończy się pozostawieniem resztek kleju. Okazuje się, że skutecznym sposobem na zmywanie kleju po naklejkach jest zastosowanie popiołu drzewnego. Wetrzyj go w pozostałości kleju, a następnie zmyj ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.   

     6. Dodatek do kompostu

Popiół drzewny można też dodawać do kompostu, jednak w niewielkich ilościach, aby uniknąć stworzenia zbyt kwaśnej mieszanki. Taki dodatek wzbogaca pryzmę kompostową w potas, fosfor, magnez, wapń i mikroelementy. Warto również zaznaczyć, że dodanie do kompostu popiołu nie tylko wzbogaci jego skład, lecz także ograniczy nieprzyjemny zapach rozkładających się resztek.    

     7. Ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami

Popiół drzewny jest w stanie ochronić rośliny przed szkodnikami (szczególnie przed ślimakami) i chorobami. Wystarczy rozłożyć go szerokim okręgiem wokół każdej łodygi. Pozwala to zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, chroniąc uprawy.   

     8. Zaprawianie nasion

Zaprawianie nasion to zabieg wykonywany przed siewem, którego celem jest zniszczenie szkodników i patogenów, wywołujących choroby. Pozwala to zwiększyć zdrowotność roślin, a także podnieść ilość i jakość plonu. Do zaprawiania nasion można wykorzystać popiół drzewny. Warto zaznaczyć, że w tym celu nadaje się wyłącznie popiół z drzew liściastych, a najlepszym jest ten z czeremchy zwyczajnej.

     9. Pozbycie się pleśni w doniczce

Niestety pleśń w doniczce z kwiatami jest zjawiskiem dość częstym. Dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się tego nieestetycznego nalotu. Skutecznym sposobem na pozbycie się pleśni w doniczce jest posypanie ziemi popiołem. Po jakimś czasie pleśń całkowicie zniknie.

Przeczytaj również: Pleśń w doniczce. Domowe sposoby na grzyba w ziemi, jeden jest szczególnie polecany

     10. Popiół jako maść ogrodnicza

Maść ogrodnicza pomaga zabezpieczyć przycinane lub uszkodzone drzewa lub krzewy przed chorobami. Dzięki jej zastosowaniu można wesprzeć rośliny w gojeniu ran. Maść ogrodniczą można z powodzeniem zastąpić popiołem. W tym celu wystarczy zrobić gęstą papkę z popiołu drzewnego, gliny oraz wody.   

     11. Odstraszanie mrówek

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Posyp mrowisko popiołem drzewnym, tworząc z niego barierę, którą mrówki będą omijać.   

     12. Eliminacja nieprzyjemnych zapachów

Twój pupil niezbyt przyjemnie pachnie? Ten sprawdzony domowy środek pozwoli ci usunąć przykrą woń. Rozpuść popiół w wodzie. Tak przygotowany roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem, a następnie spryskaj sierść czworonoga. Taka mieszanka nie tylko likwiduje woń, ale także chroni pupila przed pasożytami.   

Popiół drzewny jest też świetnym sposobem na pozbycie się przykrych zapachów m.in. z lodówki. Umieść popiół w pojemniku i włóż do lodówki na minimum 24 godziny.    

zastosowanie popiołu drzewnego Nawet mimo kąpieli zdarza się, że sierść twojego pupila wydziela przykrą woń. Popiół drzewny pozwoli ci ją usunąć. Fot.123RF.com

     13. Przeciw glonom

Okazuje się, że popiół drzewny zapobiega rozwojowi glonów w wodzie. Łyżka specyfiku wystarczy aż na 3800 litrów wody. Jest to bardzo przydatne, gdy musisz zadbać o domowe akwarium lub oczko wodne.

     14. Usuwanie rdzy

Chcesz pozbyć się rdzy, a jedyne co masz pod ręką to popiół? Nie przejmuj się – masz wszystko, co potrzebne. Namocz ściereczkę w popiele drzewnym i wyczyść przedmiot ze śladami rdzy. Na koniec przepłucz czyszczone elementy pod bieżącą wodą i wytrzyj je do sucha.    

     15. Pochłaniacz wilgoci

Zbyt wysoka wilgoć w domu może powodować problemy zdrowotne, takie jak alergia, astma, problemy z oddychaniem, a także bóle głowy i problemy z układem nerwowym. Jak walczyć ze zbytnią wilgotnością w pomieszczeniach? Wystarczy postawić kilka metalowych puszek z popiołem, które będą wchłaniały wilgoć z otoczenia.   

Przeczytaj również: Zaskakujące zastosowanie kredy w domu i ogrodzie. Sprawdź, do czego można ją wykorzystać

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.