Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Genialna pułapka na turkucia podjadka. Wyjdą z wszystkich dziur, które zrobiły w twoim ogrodzie

Turkuć podjadek to największy w Polsce owad i nie mniejszy szkodnik. Jego podziemny tryb życia i żarłoczność mogą zniszczyć całe nasze grządki. Aby się go pozbyć, można użyć chemii, ale fanów ekologicznych upraw z pewnością takie rozwiązanie nie zadowoli. Powinien ich za to zainteresować pomysł z pułapką, do której turkuć wpadnie i już się nie wydostanie. Do jej zbudowania wystarczy użyć pewnego składnika, który jest wielkim przysmakiem tego szkodnika.  

Genialna pułapka na turkucia podjadka. Wyjdą z wszystkich dziur, które zrobiły w twoim ogrodzie
Turkuć podjadek w ogrodzie oznacza duże straty. Poznaj świetny sposób, aby zwabić wszystkie szkodniki i usunąć je z działki. Fot. leonimages/CnavaPro

Spis treści: 

Turkuć podjadek - największy szkodnik w ogrodzie 

Turkuć podjadek nazywa się tak nie bez powodu, to jeden z największych szkodników. I to dosłownie - należy do największych owadów w Polsce o długości do nawet 7 cm. Ma mocną i krępą budowę ciała oraz silne przednie odnóża, przypominające łopaty, co pozwala mu prowadzić podziemny tryb życia. Owad w ogrodzie potrafi wyrządzić potężne szkody. Turkuć podjadek żyje pod ziemią, drążąc w niej korytarze. Przy okazji niszczy korzenie roślin. Wprawdzie w ciągu roku wykształca się jedno pokolenie tego owada, ale samica składa od 150 do nawet 500 jaj. Taka obfitość może stworzyć na grządkach podziemną siatkę korytarzy i niszczyć wszelkie uprawy na swojej drodze. Larwy turkucia są podobne do osobników dorosłych, nie mają jednak skrzydeł, co nie przeszkadza im drążyć w podłożu. Owad nie ma możliwości odwrócenia się w wykopanym tunelu, dlatego zawsze będzie drążył dalej lub się cofał. Pomagają mu w tym przysadki, dzięki którym turkuć orientuje się w tym, co się wokół niego dzieje. Mimo że owad ten ma dwie pary skrzydeł, nie wykorzystuje ich do latania. Po czym poznać, że turkuć podjadek zagnieździł się w ogrodzie? Małe otwory w glebie, lekko uniesiony pas podłoża i marniejące wokół rośliny powinny cię zaniepokoić. To znak, że brunatny żarłok zadomowił się w grządkach na dobre. Szczególnie odpowiada mu wilgotne środowisko i tam właśnie trzeba się doszukiwać jego obecności.

Przeczytaj również: Jak szybko pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu? Skuteczna metoda ogrodników 

Jakie rośliny niszczy turkuć? 

Turkuć podjadek nie jest szczególnie wybredny: zjada korzenie, kłącza i bulwy praktycznie wszystkich roślin. Szczególnie pożądanym smakołykiem są dla niego młode uprawy. Owad nie pogardzi też larwami innych gatunków, a także takimi szkodnikami jak pędraki czy ślimaki, ale także pożytecznymi dżdżownicami. Mimo że turkuć pomoże nam zwalczyć plagę mięczaków, szkód z jego działalności może być więcej niż pożytku. Ogromna żarłoczność tego szkodnika ma też swoje ograniczenia. Turkuć nie lubi macierzanki, szałwii, cesarskiej korony oraz olszy czarnej i szachownicy kostkowej. Posadzenie tych roślin między grządkami może uratować nasze uprawy.  

Wkopanie wiadra z obornikiem końskim oraz wodą do ziemi to świetny sposób na zwabienie turkucia. Fot.Antonio Sanchez/123RF/com

Ekologiczna pułapka na turkucia 

W sprzedaży jest wiele środków na turkucia, jednak osoby, które starają się nie stosować chemii w uprawach roślin, zapewne po nie nie sięgną. Unikając chemicznych produktów, zapewniamy sobie zdrowe plony. Wyjściem jest tu ekologiczna pułapka na turkucia podjadka, która nie jest skomplikowana. Wykorzystujemy w niej jedną słabość owada, który uwielbia zapach końskiego obornika. Aby zbudować pułapkę, wystarczy więc zakopać aż po krawędzie w ziemi pojemnik wypełniony wodą i końskim obornikiem. Najważniejsze, aby płyn znajdował się na tyle nisko, by owad nie był w stanie sięgnąć krawędzi pojemnika. Turkuć podjadek zwabiony zapachem obornika wpadnie do pojemnika, ale już nie będzie w stanie się z niego wydostać. Potem wystarczy go wynieść i wylać gdzieś wraz z wodą.  

Jest również inny sposób na wykorzystanie obornika w zwalczaniu turkucia. Trzeba nieco tego nawozu zakopać w ziemi. Owada zwabi nie tylko zapach, ale również ciepło, jakie wydziela rozkładający się koński obornik. Turkuć zawsze drąży tam, gdzie wyczuje cieplejszą glebę. Najlepiej zakopać obornik późnym latem, a wiosną, jeszcze przed posadzeniem roślin, wykopać nawóz wraz z rojącymi się w nim owadami i ich larwami.  

Inne sposoby na turkucia podjadka 

Amatorzy ogrodnictwa w trosce o swoje grządki stosują również inne sposoby na turkucia podjadka. Jednym z nich jest wstrzyknięcie w otwory roztworu wody i płynu do naczyń, co wypłucze owada na zewnątrz. Wtedy należy go złapać. Proporcje takiego środka to łyżka płynu na pięć litrów wody. Inną metodą jest wlanie do korytarzy oleju, który również sprawi, że owad wypłynie ze swojej kryjówki. Te sposoby mają swoje wady: jeśli turkuć się zorientuje, że coś zaczyna się dziać u wlotu jego korytarza, może zdążyć się zakopać i uchronić przed niebezpieczeństwem. Z drugiej strony takie metody mogą zaszkodzić niektórym roślinom. Aby bronić się przed turkuciem podjadkiem, warto poznać jego wrogów. Dla kretów, kotów, jeży czy kosów ten owad jest wielkim przysmakiem. Wprawdzie gryzące ziemię ryjówki również uważamy za szkodniki, ale tu trzymajmy się zasady: lepszy jeden kret w ogrodzie niż 100 turkuci podjadków.

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.